Verdikt soudu: doživotí!

[nek]

Verdikt soudu: doživotí!Krcálek o rozměrech zhruba 7 x 3 m, s toaletou, malým umyvadlem, skříňkou a zamřížovaným oknem je do konce života jejich jediný prostor.

Spáchali totiž brutální zločiny, mají na krku sériové vraždy nebo se neštítili trýznit a zabíjet děti! Odpykávají si podle našeho práva nejvyšší možný trest. Vězeňským žargónem se jim říká čeští dožínkáři. Tato přezdívka ale nezní tak, jak by si zasloužili. Jsou to vrazi, zabijáci, bestie! Nelze zastínit, že za sebou mají velice závažné činy, mnoha lidem způsobili nezměrnou bolest a že společnost většinou považuje jejich trest za mírný. Tedy snad kromě vězně Jiřího Kajínka, jenž se proslavil jako nejzkušenější útěkář a získal si sympatie některých žen. Kolem vrahů prostor pro legraci není! Jejich jména jsme během let všichni nejednou určitě zaslechli. Objevují se ve zpravodajství, kriminalistických rubrikách i na předních stránkách novin. Muži mají adresu ve třech věznicích: Valdice, Mírov a Rýnovice; ženy v Opavě.


Otřásli kriminalistikou

Zdeněk Vocásek
Dvojnásobný vrah byl ještě v březnu 1989 odsouzen k trestu smrti. Amnestie po sametové revoluci způsobila, že byl v roce 1990 nově a jako první odsouzen na doživotí. Vyšetřovatele šokovala jeho chladnost a netečnost během výslechů.

Jaroslav a Dana Stodolovi
Otřesný případ v historii české kriminalistiky – po činech manželského páru zůstalo osm usmrcených lidí! Vše začalo v letech 2001 až 2003, kdy byli ve východních Čechách postupně nalezeni mrtví důchodci! Policie zprvu všechny případy vyšetřovala jako sebevraždy nebo nešťastné události. Za jejich smrtí ale stáli Stodolovi, kteří si oběti předem vytipovali. Většinou je svazovali, trýznili a zákeřně zabili. Jaroslav Stodola svou vinu přiznal, jeho manželka Dana do poslední chvíle tvrdila, že se vražd účastnila pouze ze strachu před manželem. Odsouzeni před pěti lety. 8 brutálních vražd.

Jiří Kajínek
Proslulý vězeň sedí od června 1998 za nájemnou vraždu podnikatele a jeho osobního strážce v roce 1993. Zadržen byl v Praze 10, když do luxusního mercedesu nakládal tři samopaly, osm pistolí, brokovnici a tisíce nábojů.
Do povědomí veřejnosti se zapsal hlavně v roce 2000, kdy utekl z nejstřeženější věznice Mírov. Oblibu si možná získal díky tomu, že zabil lidi z podsvětí. Odsouzen před 11 lety. 2 vraždy.

Petr Zelenka
Nejvyšší trest dostal v únoru 2008 nevypočitatelný mladý zdravotník, jenž zabil bezbranné pacienty: na oddělení ARO v nemocnici v Havlíčkově Brodě jim do žil vpravoval lék Heparin. Proto si vysloužil přezdívku heparinový vrah. „Pokud „jeho kůň“ vyhraje, to znamená, že pacient přežije, má radost. Pokud ale nepřežije, špatné pocity rychle překryje vzrušení z dalšího závodu,“ stálo v posudku psychiatrů. Odsouzen před rokem. Prokázáno 7 vražd.


Zemřeli ve vězení

Jaroslav Malý
V roce 1990 odsouzen za tři vraždy, v létě 1991 zemřel.

Stanislav Večeřa
Primitiv a recidivista zničil život zvlášť surovým a trýznivým způsobem: v červenci 1995 znásilnil, zbil a ubodal osmiletou Veroniku! Srazil ji z kola a několikrát udeřil paličkou do hlavy. Omráčenou ji líbal a osahával. Když dívka přišla k sobě, pokusila se utéct, Večeřa ji ale v lese dostihl a pětkrát bodl nožem do prsou. Policisté vraha naštěstí záhy dopadli. Ve vězení už v minulosti byl: v roce 1981 za to, že pod pohrůžkou užití nože odvedl od objektu pionýrského tábora nezletilou dívku. Donutil ji vysvléknout se, svlékl se také a dívku osahával. Ve výpovědích uvedl, že chtěl zažít pohlavní styk, s dospělou osobou si to netroufl. V únoru 1996 se v cele věznice na Mírově oběsil na ručníku.
Vražda dívenky.

Miroslava Kukačková

Jedna ze tří žen, jež v ČR vyfasovala doživotí. Rozsudek na ni původně vynesl německý soud poté, co nechala zavraždit svého manžela (Němce). Před nedávnem ve svých 81 letech ve vězení zemřela.


Brutální vražda

Václav Schejbal
Případ, který ukazuje, jak dramaticky můžou v ojedinělých případech vyvrcholit sousedské spory. Muž z Dívčího Hradu na Bruntálsku osmi ranami sekerou ubil svou sousedku, která na něj podala trestní oznámení. Vyhrožoval ženě už během předchozích hádek. Život v cele nebo s tíhou hříchu otřesného činu po odsouzení na doživotí v listopadu 2002 pravděpodobně neunesl a roku 2003 se v ostravské vazební věznici otrávil léky. Odsouzen před sedmi lety.


Ublížili starým, bezbranným

Jaroslav Zezula
Odsouzen byl v únoru 1996 za vraždu dvou seniorů. Prvního nejdříve mučil a snažil se z něj vymámit, kde má schované peníze, druhého starce ubodal kvůli 250 Kč.

Stanislav Lacko
Sedí od listopadu 1999 za vraždu důchodkyně, kterou ve sklepě utloukl kladivem!

Vladimír Herbrych
Hrůzný čin spáchal na své matce: 69letou ženu znásilnil a poté uškrtil ručníkem!

Viktor Kalivoda
Získal přezdívku lesní vrah: během tří dnů v lese u Brna zastřelil v říjnu 2005 starší manžele, u Kladna muže na procházce se psem. Případ šokoval veřejnost, zločinec si totiž vzal na mušku zcela náhodně vybrané lidi, které neznal. Jeho terčem se mohl stát takřka kdokoli. U Vrchního soudu v Praze mimo jiné uvedl, že se nejméně 15x chystal vraždit v pražském metru! Odsouzen před třemi lety.

Miloslav Sláma
Zavraždil tři stařenky ve věku 82, 82 a 91 let. Znalci se shodli na tom, že se jedná o egocentrického jedince s dissociální poruchou osobnosti. Byl odsouzen na doživotí v říjnu 2004.

Petr Zápotocký
Analýza DNA krevních stop ho usvědčila ze zabití 73leté ženy z Kolínska v říjnu 2003. Odsouzený čin popíral, tělo oběti se nikdy nenašlo.


Nevyzpytatelní

Ivan Lazok
Sexuální agresor 12 ranami v lese ubodal 17letou studentku Nicol. K jeho usvědčení pomohlo, že pachatele při hrůzném činu viděli kolemjdoucí turisté.

Juraj Kučerák
Slovák v květnu 1993 umlátil svého strýce. O měsíc později zabil sekerou dalšího muže, s nímž se krátce kamarádil. Podle znaleckého posudku jde o nadprůměrně agresivního člověka, navíc bez morálních zábran. Odsouzen byl v červenci 1996.

Zdeněk Maleček
V hádce zavraždil svou 42letou známou, pro niž pracoval. Zasadil jí téměř 30 ran nožem! Odsouzen byl v roce 1997.

Martin Vlasák
V roce 1998 zavraždil pracovníka čerpací stanice a zastřelil taxikáře. Sedí od dubna 1999.

Josef Schottenhammel
Brutálně napadl dvojici žen, z nichž jedna zemřela.

Dušan Kazda
Brutálně zabil faráře z Dubu nad Moravou u Olomouce, navíc se pokusil zabít taxikáře.

Jaroslava Fabiánová
V roce 2003 připravila o život dva muže, přičemž už v minulosti byla uvězněna za vraždy jiné dvojice. Jako většina „doživoťáků“ tvrdí, že je nevinná.

Miloslav Širůček
Nejspíše kvůli penězům zabil členy své rodiny. Podle soudu dvakrát střelil do hlavy bratra, potom otce a nakonec i matku. Stalo se v Tupanech na Soběslavsku v listopadu 2006.

Marian Rafael
Nebezpečný deviant zaživa upálil muže v plastovém kontejneru. Před tím byl odsouzen za znásilnění a byl v ústavní léčbě v Psychiatrické léčebně Kosmonosy. Doživotí dostal v listopadu 2008.


Sáhli na dítě

Pavel Peca
Hasič v opilosti v roce 1993 sekerou umlátil své dvě dcery a bývalou ženu. Ve vězení se projevuje jako inteligentní člověk.

Bohumil Vacík
Muž, který v 70. letech pracoval jako policista, v prosinci roku 1994 surově zavraždil strážného u Pozemních staveb v Sokolově. Vrátný mu tehdy odmítl dát svou služební pistoli. Ačkoli Bohumila Vacíka dohnaly k činům hlavně dluhy a nejde o typického grázla od narození, u druhého mordu se projevila jeho velká chladnokrevnost: při přepadení čerpací stanice těžce zranil čerpadlářku (následující den zemřela) a klidně na chvíli místo ní převzal obsluhu pumpy! Pro nedostatek důkazů mu ale tato vražda přičtena nebyla. Ještě téhož dne způsobil masakr ve vietnamské rodině, když zastřelil muže, jeho těhotnou ženu a jejich šestiletou dcerku! Dlužil jim 28 000 Kč… Odsouzen před 13 lety.

Alexandr Dřímal
Recidivista v dubnu 1996 na Bruntálsku železnou tyčí utloukl svou družku a jejího 13letého syna. S pobytem ve vězení patrně nemá problém, sám se šel po činu udat na policii.

Jan Uhliar
Brutálně zabil manželku a syna. Ženu ubodal 60 ranami, tříletého chlapce umlátil kladivem.

Qiu Zhanga
Číňan zavraždil tři své krajany, zaútočil i na dvouměsíční dítě, které jako zázrakem přežilo. Trest nastoupil v listopadu 2000.

Vladimír Bayer
Jako 25letý brutálně zabil v lednu 2001 svou sedmiletou neteř z Moravského Berouna.


Život neživot…

Oto Biederman
Dopustil se pěti vražd, které souvisely s působením tzv. kolínského gangu. Na doživotí byl odsouzen v Ostravě v září 1998.

Tibor Polgári, Miloš Uriga a Andrej Harvan
V únoru 1993 byli odsouzeni za vraždy pěti lidí. Společně se jich dopustili koncem roku 1991 během útěku z věznice v Leopoldově.

Josef Kott a Michal Kutílek
V květnu 1993 během 26 hodin připravili o život pět lidí: v Nýřanech zastřelili vrátného, v lese ubodali dvě 16leté studentky, v Praze zastřelili taxikáře a u motorestu zabili britského řidiče kamionu.

Ludvík Černý
V dubnu 1997 odsouzen za sérii tzv. orlických vražd, ke kterým došlo v letech 1991 až 1993.

Ivan Roubal
Do vězení se dostal v květnu 1999 za zabití 66letého muže a dvou majitelů autopůjčovny. Na svědomí má pravděpodobně další vraždy, ty se mu ale nepodařilo prokázat. Je znám tím, že sepisuje stížnosti a podává žaloby na novináře.


„Posily“ roku 2009

Robert Tempel
V létě 2001 zbil a zastřelil v lese dva mladíky. Krajský soud mu uložil doživotí a pražský Vrchní soud v prosinci 2009 verdikt potvrdil.

Ján Kasan
Agresivní recidivista koncem března 2007 zabil 77letou ženu: zbil ji, uškrtil a okradl o náušnice.

Radim Odehnal
V Komárově se dopustil vraždy 32letého muže (jeho tělo poté spálil) a znásilnil nejméně pět žen.

Antonín Novák
Slovák v květnu 2008 v lese znásilnil a zabil devítiletého chlapce! Po vynesení rozsudku trestu doživotí u českého soudu zažádal o výkon trestu na Slovensku. Letos v lednu se Česká republika rozhodla odsouzeného nevydat.


Kdy se ukládá doživotí?

Pokud pachatel svůj brutální čin spáchá:
- na 2 nebo více osobách
- zvlášť surovým či trýznivým způsobem
- opakovaně
- na těhotné ženě
- na osobě mladší 15 let
- z rasových, národnostních, náboženských nebo politických pohnutek
- v úmyslu získat majetkový prospěch
- v úmyslu zakrýt nebo usnadnit jiný trestný čin


Den za katrem

6.00 – budíček, osobní hygiena v celách
6.35 – snídaně
7.00 – pravidelná kontrola cel
7.45 až 12.00 – vycházky, osobní volno
12.00 – oběd v cele
12.30 až 13.00 – výdej korespondence
13.00 až 15.00 – vycházky, osobní volno podle zájmů vězňů
16.30 – večeře v cele
17.00 až 18.30 – osobní volno
18.30 – večerní prověrka a sčítání vězňů
19.30 až 21.30 – volno, možnost sledování televize
21.30 až 22.00 – osobní hygiena
22.00 – večerka


Trest smrti

- Od roku 1918 do roku 1990 platil v Československu trest smrti. Do jeho zrušení bylo popraveno přes 1 200 lidí.
- Poslední popravený muž byl v únoru 1989. Vladimír Lulek (34) zabil pět lidí.
- Poslední popravená žena byla Olga Hepnarová (24). V březnu 1975 v Praze úmyslně vjela nákladním autem do hloučku lidí na zastávce tramvaje, zahynulo osm lidí.


Autor: dak
Zdroj: Týdeník Květy, č. 4/2010, str.70 – 73

(nek)