Kajínek se obnovení procesu nedočká, soud zamítl jeho stížnost

[Smajlík]

Doživotně odsouzený Jiří Kajínek se obnovy svého procesu nedočká. Vrchní soud v Praze zamítl jeho stížnost proti rozhodnutí Krajského soudu v Plzni, který obnovu procesu v červenci nepovolil. Informaci ČT potvrdil místopředseda plzeňského krajského soudu Milan Štejr. Kajínek chtěl dosáhnout obnovu procesu a zmírnění doživotního trestu. Jako nový důkaz měl sloužit posudek psychologa, podle něhož je Kajínkova náprava možná.Jiří Kajínek u Krajského soudu v Plzni. Snímek z roku 2005


Jiří Kajínek u Krajského soudu v Plzni. Snímek z roku 2005


FOTO: Dorian Hanuš, PrávoDnes 12:02 - Plzeň
(Aktualizováno: 13:31 )Kajínek byl odsouzen za to, že v roce 1993 zastřelil v serpentinách pod věznicí Plzeň-Bory podnikatele Štefana Jandu a jeho osobního strážce Juliána Pokoše. Druhý bodyguard útok přežil. Vraždy si prý objednal jiný podnikatel.


„Stížnost byla zamítnuta, protože není důvodná," řekl ve středu Štejr. Vrchní soud podle něj rozhodl 24. září. Kajínkův advokát Tomáš Zejda zatím o rozhodnutí soudu nevěděl. „Ještě jsem to nečetl, ještě mi nic nepřišlo," řekl. Proto se ani nechtěl k věci nijak vyjadřovat. S Kajínkem prý zatím nic dál neprobírali.


Krajský soud v Plzni zamítl žádost čtyřiapadesátiletého Kajínka 23. července. Při veřejném jednání o tom rozhodl soudce Tomáš Bouček, který už dříve dvěma Kajínkovým žádostem o obnovu nevyhověl. Kajínek se jednání na vlastní žádost nezúčastnil. Zatímco dříve se chtěl ve znovuotevřeném procesu zabývat otázkou své viny, tentokrát měl v úmyslu dosáhnout nižšího trestu.Komentáře

[ 89.177.137.*** / Katka Brno /

Česká vězení patří mezi nejhorší v Evropě,

je to škola zločinu, varuje ombudsmanka

Nábytek vyrobený vězni na Mírově. Tím je většinou vybaven dům, v němž sídlí kanceláře veřejného ochránce práv v Brně. Zavázat státní orgány k tomu, aby odebíraly pokud možno podobné produkty vyrobené odsouzenými, je přitom jednou z cest, jak zlepšit stav v českém vězeňství. To patří k nejhorším v Evropě.

To je jeden ze závěrů kontroly, kterou kancelář ochránce práv za dva roky prováděla v několika věznicích. Celkem jich je 35 a je v nich 21500 vězňů. O víc než o tisíc převyšuje kapacitu, na niž jsou nápravná zařízení stavěna.

„Z toho vyplývají situace, jako je deset a více odsouzených v jedné ložnici, nedostatečný stav vychovatelů, kteří navíc vykonávají činnosti, jež jim vůbec nepřísluší, a podobně. Jeden vychovatel má na starost až 40 odsouzených, maximální počet by měl být pouze 20,“ říká Milan Svoboda z kanceláře ochránkyně práv.

„I to vede podle analýzy k časté recidivě, a věznice se tak stává skutečně druhou školou zločinu. Šestnáct let se ve věznicích nevalorizovaly platy zaměstnancům, stejně jako mzdy odsouzených, kterých je zaměstnáno asi 35 procent,“ dodal.

Průměrná výše měsíční pracovní odměny vězňů je podle analýzy 3725 korun, není to ani 50 procent minimální mzdy v zemi.

Proti Rakousku víc než dvojnásobek vězňů

Alarmující je rovněž počet odsouzených na 100 tisíc obyvatel. S 203 odsouzenými patříme také mezi státy s vysokou mírou lidí za mřížemi. V Rakousku je to pouze 95 lidí.

Podle ombudsmanky Anny Šabatové je to mimo jiné proto, že se ani po létech nepodařilo uvést do praxe uvést systém domácího vězení či že soudy stále minimálně, na rozdíl např. od Německa, používají namísto trestů odnětí svobody tresty finanční nebo že u mírnějších trestů není využíván systém podmínečného propuštění s dohledem.

Miroslav Homola, Právo

[ 89.177.137.*** / Katka Brno /

Novinář Klíma (64): Nové důkazy o nevině Kajínka!Před sedmi lety měl infarkt přímo na place! Stres a vypětí si tehdy vybraly svou daň a populární investigativní reportér Josef Klíma (64) musel zvolnit. Teď si ale koleduje o další srdeční záchvat! Žije totiž opět v pořádném stresu. Mimo jiné proto, že pracuje na dalším materiálu ke kauze doživotně odsouzeného Jiřího Kajínka (55) za dvojnásobnou vraždu. Klíma to přiznal v rozhovoru pro deník Aha!.

Musíte se po kolapsu kvůli srdci výrazně hlídat?

„Prý bych se hlídat měl. Ale jak to mám udělat, když natáčím dost stresující reportáže, jsem bombardován od diváků stejně stresujícími příběhy, navíc teď koncertuji se svou kapelou, a ještě pracuji na hraných scénářích?“

A do toho prý děláte na stresujícím a zásadním tématu: na dalším materiálu ke kauze Kajínek!

„To je pravda! Nemůžu prozrazovat, jaké další informace jsem získal, ale chci tuhle kauzu dotáhnout do obnovy procesu, než definitivně půjdu do novinářského důchodu.“

A myslíte, že se na základě vašich informací podaří proces otevřít?

„Já doufám, že ano! Ale vážně nemohu mluvit o tom, co se mi podařilo zjistit. Nechtějte to po mně.“
Pořád věříte v Kajínkovu nevinu?

„Tohle jako novinář říci nemohu! Spíše si myslím, že nezabíjel, než že zabíjel!“

Proč si to myslíte?

„Celá ta situace byla podle nás jiná, než jak se došetřila. Jsme přesvědčeni, že na místě vražd byl v té době nejméně jeden policista. Proto také chceme, aby se to znova otevřelo a došetřilo. Aby se zjistila tehdejší úloha policie u plzeňských případů. A pravděpodobně by se pak přišlo na to, že Kajínek nestřílel.“

CELÝ ROZHOVOR NAJDETE V TIŠTĚNÉ VERZI SOBOTNÍHO AHA!

Více na http://www.ahaonline.cz/clanek/zhave-drby/117449/novinar-klima-64-nove-dukazy-o-nevine-kajinka.html?utm_source=ahaonline.cz&utm_medium=copy

[ 89.177.137.*** / Katka Brno /

Nikomu jsem ruce a nohy nelámal, tvrdí Kajínek


Když se minulý týden prezident Miloš Zeman rozhovořil na setkání s občany Blovic na Plzeňsku o Jiřím Kajínkovi (55) a „třech hustě popsaných stránkách“ jeho trestního rejstříku, nestačil se prý tento vězeň divit. Prezident totiž mimo jiné uvedl, že Kajínek má ve své trestní minulosti i zločiny spojené s násilím, a dokonce i s lámáním kostí.

A i když prý má pochybnosti, zda se policie nesnažila zakrýt skutečného pachatele dvojnásobné vraždy z roku 1993, za kterou si Kajínek odpykává doživotí, milost mu prý nedá.

Kajínek se v reakci na to prostřednictvím své blízké přítelkyně ozval Právu a taková tvrzení odmítl s tím, že nikdy nikomu fyzicky neublížil. A dokládá to výpisem z rejstříku trestů, jehož kopii od něj redakce obdržela.
„Sám jsem si vyžádal trestní spis pana Kajínka, výpis z rejstříku trestů. A je potřeba vědět dvě věci. Ta negativní věc je, že výpis z rejstříku trestů má tři hustě psané stránky – loupeže, někdy spojené s fyzickým násilím, například lámáním rukou nebo nohou, krádeže atd. A ta pozitivní stránka je, že tam není ani jedna vražda,“ řekl minulý týden na veřejnosti Zeman.

Bylo mu to líto. Je zklamaný a přešlý, protože ví, že to není pravda, a má pocit, že někdo dal Zemanovi špatné informace. Kajínkova přítelkyně

„Mohu jen poukázat na to, že pan prezident o věci v minulosti jednal s ministryní spravedlnosti (Helenou Válkovou) a k věci obdržel podklady, mimo jiné trestní spis a výpis z rejstříku trestů,“ odepsal v úterý v SMS Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček na dotaz Práva, z čeho tedy prezident vycházel.

Kajínek bude ve vězení sedět ještě minimálně do roku 2022, kdy může v jednašedesáti letech poprvé požádat o podmínečné propuštění. Nyní je v režimu ostrahy ve věznici Mírov, odkud jako vůbec první odsouzený v říjnu 2000 utekl, a tři měsíce se skrýval, než ho dopadla policie.

U části veřejnosti převládá názor, že Kajínek je nevinný a že se stal obětí komplotu.

Radim Vaculík, Právo

http://www.novinky.cz/krimi/394986-nikomu-jsem-ruce-a-nohy-nelamal-tvrdi-kajinek.html

[ 89.177.137.*** / Katka Brno /

Muž, kterého Zeman omilostnil,

stihl za tři roky 38 podvodů

Mužem, kterému prezident Miloš Zeman udělil 4. února svou vůbec první milost, je podle informací Práva 34letý podnikatel P. M. z Plzně, odsouzený na tři roky vězení za celkem 38 skutků podvodu. Muž trpí roztroušenou sklerózou a v době udělení milosti měl přerušen výkon trestu ze zdravotních důvodů.

Jak Právo zjistilo, muž, ročník 1981, podnikal jako fyzická osoba v Pacově na Pelhřimovsku a v Plzni. V letech 2008 až 2010 vylákal v celkem 38 případech od různých osob a firem peníze, služby nebo zboží v částkách od několika tisíc do několika set tisíc korun.

V účetnictví navíc zatajil některé příjmy, čímž se vedle podvodu dopustil také přečinu zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění. K tříletému trestu odnětí svobody ho v listopadu 2012 odsoudil Okresní soud v Pelhřimově. Jeho verdikt později potvrdil Krajský soud v Českých Budějovicích.
Nikdy se k trestným činům nepřiznal

Odsouzený muž se k činům nepřiznal, u soudu se hájil tím, že své obchodní partnery nechtěl nikdy podvést. Šlo prý o obchodněprávní vztahy, které se měly řešit v civilních sporech.

Podle soudů však jednal s vědomým úmyslem své podnikatele okrást. V několika případech si nechal předem proplatit stavební práce a materiál, které nikdy nedodal, sám pak dlužil jiným firmám za opravy strojů, telekomunikační služby a zboží.

Žádost o milost podle zjištění Práva podal obhájce Pavel Rameš. „Jakkoli nepodceňuji zdravotní péči ve věznici, situace klienta je natolik závažná, že výkon trestu v jeho případě ztrácí jakýkoli účel,“ řekl Právu advokát.

Obhájce milost nečekal

„Trpí nevyléčitelnou chorobou, která jeho život neodvratně zkrátí. O tom svědčí i fakt, že soud v jeho případě už dvakrát přistoupil k přerušení výkonu trestu ze zdravotních důvodů,“ podotkl Rameš.
Že prezident jeho žádosti vyhoví, údajně sám nečekal. „Byl jsem překvapen. Považuji to za výraz lidskosti,“ dodal obhájce.

Prezident odmítl své rozhodnutí o milosti blíže komentovat. Minulý týden pouze prohlásil, že omilostnil muže odsouzeného na tři roky za méně závažnou majetkovou trestnou činnost. Část trestu si odpykal a poté byl kvůli zdraví podmínečně propuštěn do nemocničního ošetřování. [celá zpráva]

„Jsem rád, že milost, kterými se má šetřit jako se šafránem, jsem mohl, alespoň po třech letech, v jednom případě udělit,“ uvedl Zeman. [celá zpráva]

Josef Koukal, Právo

[ 89.177.137.*** / Katka Brno /

První část článku

Spravedlnost pro Kajínka jedině milost?

Ispigl.eu a ispigl.blogspot.cz se obrátil 21.9.2015 na ministra spravedlnosti JUDr. Roberta Pelikána, Ph.D. s prosbou, co mají dělat lidé, kteří upozorňují na nedostatky v naší společnosti, kde se zbytečně vyhazují miliony a miliardy korun, které státní pokladna, jak prohlašuje ministr financí Andrej Babiš, nemá, ale odpovědní politici, ministři i žalobci se tím nezabývají a vůbec neodpovídají na tyto oprávněné stížnosti a viníky nestíhají. A to i přes urgence, které dostávají na stůl.

Vážený pane ministře, nebylo by na škodu, pane ministře, kdybyste se přičinil i o to, aby se znovu otevřel jiným senátem než v Plzni, případ Jiřího Kajínka, o kterém je i film, kniha a mnoho pořadů v televizi. TV Prima a redaktor Klíma mu chce poskytnout dokonce, jak bylo řečeno ve vysílání, bydlení a zařídit práci. Když byl Kajínek ve vězení v Českých Budějovicích a utekl, první jeho cesta vedla za ministrem spravedlnosti JUDr. Novákem, a žádal ho o pomoc. Tak by určitě vrah nejednal... Stížnost pro porušení zákona podal ve věci Kajínka i nynější předseda Ústavního soudu JUDr. Rychetský. Mnoho lidí v ČR už žádalo prezidenta Zemana o milost pro Kajínka... Pokuste se, prosím, chyby soudců v tomto případě napravit.

STANOVISKO MINISTERSTVA

Z pověření ministra spravedlnosti JUDr. Roberta Pelikána, Ph.D. odpovídáme na Vaše podání ze dne 21.9.2015. Ohledně Vámi zmiňované věci odsouzeného J. Kajínka pro informaci sdělujeme, že přezkoumávat pravomocná rozhodnutí soudu vydaná v trestním řízení lze za splnění podmínek daných trestním řádem toliko cestou mimořádných opravných prostředků, jimiž jsou dovolání, obnova řízení a stížnost pro porušení zákona, o nichž přísluší rozhodovat výhradně nezávislým soudům, nikoliv Ministerstvu spravedlnosti, a jejichž podání je svěřeno pouze zákonem k tomu oprávněným subjektům. Odsouzený J. Kajínek možnosti podávání procesních prostředků, jakož i podnětů k nim / viz podnět ke stížnosti pro porušení zákona / k jejichž podání je oprávněn, využívá. Závěrem přijměte ujištění o konstruktivním zájmu Ministerstva spravedlnosti, i pana ministra o zkvalitnění české justice, a to jak prostřednictvím dalších legislativních úprav, a to nejen v oblasti trestního procesu, tak ve snaze zajištění odborného vzdělávání soudců, končí vedoucí oddělení zvláštních kontrol Ministerstva spravedlnosti ČR JUDr. Jiří Kédl.

[ 89.177.137.*** / Katka Brno /

Druhá část článku

ŽÁDNÝ ZÁKON NA AMNESTII

Amnestie je natolik zvláštní věc – není to ani žádný zákon, ani běžné správní rozhodnutí. Prostě právní blesk z čistého nebe, který se nedá přezkoumat, protože prezident ho nemusí odůvodňovat. Já směřoval ale k tomu, že to musí mít nějakou štábní kulturu, nějaké postupy, že to musí být zaznamenané, že musí být nějaká spisová značka, číslo jednací, referátník – ale Nejvyšší správní soud mi tímto jemně naznačuje, že amnestie je natolik zvláštní zásah do práva, že je bohužel i možné, aby se děla i zcela nestandardními způsoby mimo běžnou spisovou službu, dokumentaci a tak podobně, říká bývalý novinář a nyní právník Psychiatrické léčebny v Bohnicích Tomáš Němeček se snažil získat dokumenty, na jejichž základě tehdejší prezident Václav Klaus vyhlásil před třemi lety kritizovanou amnestii. Jenže Hrad mu řekl, že žádné dokumenty k amnestii nenalezl a Nejvyšší správní soud nyní definitivně zamítl i Němečkovu snahu, aby o amnestii promluvili její samotní aktéři. "Naivně jsem myslel, že takové rozhodování musí mít nějakou štábní kulturu, že musí být nějaká spisová značka, číslo jednací. Ale soud řekl, že amnestie je takový nestandardní zásah do práva, že nestandardní mohou být i postupy, které ji provázejí," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Osobně si myslím, že ta amnestie je spíš monumentální diletantství několika fušerů, kteří se pokusili udělat svou představu o amnestii, a že v tom je spíš neschopnost než zlý úmysl. Ale je třeba to vyjasnit. Myslím, že byl absolutně obejitý odbor legislativy a práva Kanceláře prezidenta republiky, kde pracují zkušení právníci, trénovaní právě na takovou věc. Místo toho byli povoláni externisté typu Zdeňka Koudelky jako dlouholetého politika, a v té době státního zástupce, který pobýval na stáži na ministerstvu spravedlnosti. A mimochodem, prezident Zeman potvrdil, že podíl Koudelky tam byl a že to je důvod, proč ho nenavrhne ústavním soudcem, říká JUDr. Němeček.

TĚŽKÉ HLEDÁNÍ SPRAVEDLNOSTI

Jak asi víte, byl jsem dlouholetým novinářem a mimo jiné jsem se věnoval okolnostem vzniku amnestie. A byl jsem to já, kdo poprvé napsal, že jednu verzi připravoval poradce prezidenta Klause Pavel Hasenkopf, dnes advokát, a druhou Zdeněk Koudelka s tím, že do ní vnášeli jisté zásahy Ladislav Jakl a sám Václav Klaus. To jsem považoval za potřebné důkladně prověřit a upozorňoval jsem soud na to, že ve výpovědích jednotlivých aktérů jsou až neuvěřitelné rozpory a že by bylo vhodné je vyjasnit svědeckými výpověďmi. Proto jsem žádal, aby soud předvolal jako svědky Ladislava Jakla, Zdeňka Koudelku, Vratislava Mynáře a samotného Václava Klause. A to nikoliv proto, aby se bavili výslechem, ale aby definitivně jednou provždy vyjasnili okolnosti toho vzniku. Jenže soud jejich výslech označil za zbytečný. Hrad se nevyjadřoval k tomu, jak to vzniklo, a prohlásil, že k tomu nemá podklady. A já na to, jak je možné, že nemá podklady. Říkal jsem si, že možná je to tím, že se kompletně obměnilo osazení kanceláře prezidenta republiky a že těch materiálů je tolik, že se v tom nevyznají. A že věřím, že současný ředitel právního odboru Václav Pelikán říká pravdu, jen ale hledá na místě, kde ty dokumenty nejsou a že je potřeba prohledat jiný šuplík. A k tomu je potřeba předvolat ty svědky, aby řekli, kde mohou být. Právě to soud neudělal a nepředvolal je.

Kdyby se vyslechli svědci rozptýlili by se ty pochyby. Já si byl vědom, že to, co navrhuji, je neortodoxní postup, protože ve správním soudnictví se vychází z tvrzení státních orgánů a zpravidla se svědecké výpovědi nedělají a že jdu proti judikatuře. Ale musel jsem to zkusit. Stálo mně to nějaké peníze a ty jsou ztracené. Myslím, že případná ústavní stížnost by byla na 99,9 procenta odmítnuta pro zjevnou neopodstatněnost a nebudu tím Ústavní soud zatěžovat. Z mé strany je to skončeno, poznamenává Aktuálně.cz JUDr.Tomáš Němeček.

Podobně je tomu i s Jiřím Kajínkem. Vyšší soudy ČR nechtějí rozhodnout o tom, aby jeho případ znovu projednal senát jiného soudu, než krajského soudu v Plzni. Proč…? Bojí se toho, že by konečně došlo spravedlnosti za dost a soudci, kteří chybovali přišli o místa a byli potrestáni? Za Jiřího Kajínka se přimlouvat mimo jiné i prezident Miloš Zeman. Na Pražském hradě jsou stovky žádostí o milost pro Kajínka. I když prezident Miloš Zeman už dříve prohlásil, že milosti nebude udělovat, třeba v případě, kdy justice chybuje, není spravedlivá, napraví nedostatky soudců tím, že Kajínkovi milost udělí. Bylo by to skutečně spravedlivé. /r/

autor's blog

 1 
Vložit příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit.

Nemáte-li ještě svůj účet, můžete se zaregistrovat zde