Hlavní stránka

Jiří Kajínek - jméno, které vyvolává u lidí celou řadu emocí a činů od sympatií, obdivu a pomoci na straně jedné, k odporu, negaci a možná i strachu na straně druhé. Tu první skupinu představují jeho přátelé a ti, kteří chtějí, aby konečně z jeho procesu vymizely všechny nezodpovězené otázky a nejasnosti. V té druhé jsou lidé, kteří razí hesla "to se mě netýká" a "nehas, co tě nepálí", a hlavně ti, kteří mají osobní zájem na tom, aby se už o Jiřím Kajínkovi a plzeňských vraždách nemluvilo a nejednalo. Mohlo by totiž vyplynout, že všechno bylo úplně jinak, že za vraždy byl odsouzen nevinný člověk.

Soudce Tomáš Bouček 23. 9. 2004 rozhodl, že obnovu procesu s Jiřím Kajínkem nepovolí. Mohl někdo z nás čekat jiný verdikt? Vždyť právě plzeňský Krajský soud před šesti lety pana Kajínka poslal do vězení na doživotí. Nemáte pocit, že v našich zákonech je něco v nepořádku? Proč naše zákonnost stanoví, že o obnově soudního procesu musí rozhodnout soud, který původní rozsudek vynesl? Skutečně je očekáváno, že přizná svou chybu? Říká se, že jen velmi silná osobnost dokáže přiznat svou vinu. Případ Jiřího Kajínka je úzce spjat s plzeňskými podnikateli a policisty. Z nedávných jiných případů víme, jak zločinnost prorůstá i do soudnictví, v našem státě vznikají silné mafie, proti kterým jsou obyčejní lidé bezmocní. Je Krajský soud v Plzni skutečně ten pravý, který by měl rozhodovat v procesu s Jiřím Kajínkem? Soudce Tomáš Bouček ve své závěrečné řeči řekl: "Tento soud se řídí zákonem a je přesvědčen, že všechna předcházející rozhodnutí byla správná... Soud není ochoten přistoupit na další spekulace o válce policistů, jak tady několikrát zaznělo." Naprosto zavrhl myšlenku, že by důkazy pořízené pár dní po vraždách mohly být policií zmanipulované.

21. 2. 2005 Vrchní soud v Praze vyhověl stížnosti advokátů Jiřího Kajínka a případ vrátil k novému projednávání ke Krajskému soudu v Plzni. Mgr. Tomáš Bouček však už byl rozhodnutý, že případ znovu neotevře a 8. 3. 2006 podruhé zamítl žádost Jiřího Kajínka o obnovu procesu. Následující den televize Nova odvysílala tajně pořízenou nahrávku porady senátu, kde Bouček přesvědčoval přísedící, jak se mají rozhodnout, že v žádném případě není žádoucí případ znovu otvírat. Šokoval výrazy, které použil o svědcích, i celkovou „kulturou řeči“. Nikdo už nepochybuje o podjatosti jeho i celého Krajského soudu v Plzni. Soudce Bouček i oba přísedící po odvysílání nahrávky odstoupili od případu. Obhajoba chce však prokázat jejich podjatost už před vynesením rozsudku, což by pro Jiřího Kajínka mělo velký význam. Zrušení rozsudku a nové projednávání by znamenaly velkou naději pro tohoto vězně.

Proto se nevzdáváme. Najde se někdo kompetentní, kdo bude ochoten nezaujatě posoudit všechny důkazy, na jejichž podkladě byl Jiří Kajínek poslán na zbytek života do vězení? Jiří Kajínek řekl: " Bezmocnost je hrozná věc. Přidal bych k tomu ještě nespravedlnost, kdy se nemůžete bránit. Kdy ti "spravedliví" hovoří o zákonnosti a přitom vám brání v úplně obyčejné obhajobě. Veřejnosti vědomě lžou, ale vy se nemůžete bránit. Pokud jsem se dříve obrátil na tisk, tak mi ani neodpověděli. Byl jsem prostě vrah. Teprve po mém útěku se o mě začali novináři zajímat." I vy můžete pomoct spravedlnosti, aby dostala svou šanci. Vyjádřete otevřeně svůj názor na našich stránkách.

K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama.
Nové články
[Smajlík]
1_jirka_kniha.jpg

Jiří Kajínek bude mít v knihkupectví na Horním náměstí autogramiádu

Ve středu 6. prosince přijede Jiří Kajínek do Olomouce, aby se zúčastnil autogramiády v knihkupectví na Horním náměstí. Stane se tak k příležitosti vydání jeho knihy Kajínek, můj život bez mříží.

Autogramiáda se uskuteční od půl páté odpolední v přízemí Edelmannova paláce v Knihkupectví Dobrovský.

Jiří Kajínek na akci představí nové vydání knihy Můj život bez mříží. Kniha je autentickým vyprávěním Kajínka, propuštěného díky milosti udělené prezidentem republiky, o svém dětství, dospívání, láskách, zálibách, o vztahu k lidem, ke svobodě... Nově je do knihy zařazena fotografie originálu milosti prezidenta republiky a fotografie pořízené na svobodě (na Karlově mostě). V závěru knihy je příslib vydání druhé knihy. 


Zdroj: https://www.olomouckadrbna.cz/zpravy/spolecnost/6629-jiri-kajinek-bude-mit-v-knihkupectvi-na-hornim-namesti-autogramiadu.html?utm_source=copy

...více

[Komentáře (0) | Zobrazeno 3930×]
[Smajlík]

Válka o peníze! Kajínek už nechce Klímu ani vidět

Nabízel mu bydlení, práci… Ale šlo tam o peníze. Reportér Josef Klíma (66) prý chtěl na propuštěném vězni Jiřím Kajínkovi vydělávat. Prezidentem omilostněný muž, odsouzený za dvojnásobnou vraždu, nemůže Klímovi přijít na jméno.

Klíma za Kajínka 17 let bojoval. Všechno se ale obrátilo a Kajínek už se s reportérem nechce vidět. Můžou za to reportáže odvysílané v pořadu Josefa Klímy pár dní poté, co prezident Miloš Zeman prozradil, že uvažuje o milosti pro odsouzeného vraha.

V nich dával Klíma prostor svědkům, kteří vypovídali proti Kajínkovi a v pořadu vystupoval i korunní svědek Vojtěch Pokoš, který jako jediný přežil střelbu, při níž zemřel jeho bratr Julián a podnikatel Štefan Janda. Ten tvrdí, že Kajínek je vrah a nemá co dělat na svobodě. To Kajínka naštvalo, a prohlašuje, že to mohlo zvrátit prezidentovo rozhodnutí o udělení milosti. 

Do hry ale vstoupily také peníze. Za zlé mu má Kajínek hlavně dvě knihy, které Klíma napsal spolu se svým kolegou Jankem Kroupou. Jde o tituly „Jiří Kajínek: Vrah, nebo oběť?“ a „Pravda o Kajínkovi“.

„Lidé mi říkali, že Klíma na svých besedách prodával své knížky a údajně lidem tvrdil, že mi z toho jdou procenta. Není to ale pravda! Já za to nikdy nedostal ani korunu!“ rozčiluje se Kajínek.

O titulech s nimi prý dokonce i mluvil. „Jednou jsem se jich zeptal, jestli jim není blbý o mě vydávat knížky a ani se mnou o tom nemluvit. Řekli mi, že jsem na nich nespolupracoval, že si je napsali sami,“ vypráví bývalý vězeň.

Není to ale jediný „zdroj peněz“, který Klíma v Kajínkovi vidí. Jak uvádí v dopise, který mu do věznice poslal jen pár dní před jeho propuštěním, chtěl s Kajínkem točit reportáže a objíždět besedy, na kterých by ho zpovídal. Píše, že oboje by bylo za „slušné peníze“. (Celý přepis Klímova dopisu Kajínkovi čtěte ZDE>>)

„On totiž automaticky počítal s touhle akcí, že na mě bude vydělávat další peníze. S Kroupou vydělali dost, a teď si pan Klíma myslel, že to pojede dál. Měl se chovat solidně,“ říká nemilosrdně Kajínek.

„On totiž automaticky počítal s touhle akcí, že na mě bude vydělávat další peníze. S Kroupou vydělali dost, a teď si pan Klíma myslel, že to pojede dál. Měl se chovat solidně,“ říká nemilosrdně Kajínek.

„Psal jsem mu a nabízel jsem mu spolupráci v době, kdy ještě byl ve vězení, ale bylo to také v době, kdy jsem ještě pochyboval o jeho vině. Ještě jsem neznal svědectví, které jsem později zveřejnil v reportáži. V tom případě dneska už by ta nabídka nebyla mezi námi realizovatelná. Dnes bych mu ten dopis už nenapsal,“ vysvětlil Blesku Klíma, co ho k názorovému obratu vedlo.

Kajínek se o živobytí prozatím bát nemusí. Ačkoliv strávil více než 20 let za mřížemi, o finance nouzi nemá. Peníze pocházejí z filmu Petra Jákla „Kajínek“ a knihy „Jiří Kajínek – můj život bez mříží,“ kterou sám napsal. „Na knížku jsem měl solidní smlouvu s Fragmentem. S tím ale nemají Klíma a Kroupa nic společného. To je moje kniha. A i Jákl byl solidní, tam byla taky dobrá smlouva,“ vysvětluje Kajínek. 

Zdroj: http://www.blesk.cz

...více

[Komentáře (0) | Zobrazeno 6366×]
[Smajlík]

Válka Kajínka s reportérem: Tímhle mě Klíma podrazil!Jiří Kajínek (56) měl s reportérem Josefem Klímou (66) vždy dobré vztahy. Klíma se zasazoval o obnovu jeho procesu a o Kajínkově případu vyšly z pera Klímy a jeho kolegy Janka Kroupy dvě knihy. Tyto vztahy ale rapidně ochladly a Kajínek už nechce o Klímovi ani slyšet. Prý se ho jen snaží využívat. Blesku teď omilostněný vězeň ukázal šokující dopis, který od reportéra obdržel.

Jiří Kajínek už nechce o Klímovi ani slyšet. Za všechno prý můžou reportáže, které Klíma ve svém pořadu odvysílal. Deset dní poté, co prezident řekl, že uvažuje o udělení milosti Jiřímu Kajínkovi, dal reportér ve svém pořadu prostor pro vyjádření svědků svědčících v procesu proti němu. Vystupoval i hlavní svědek Vojtěch Pokoš, který jako jediný masakr v Plzni přežil.

To ale Kajínka velice rozlítilo. Podle něho to mohlo Miloše Zemana ovlivnit k tomu, aby mu milost nakonec nedal. Měsíc po odvysílání reportáží ale přišel do vězení Kajínkovi dopis, který mu poslal Josef Klíma.

Přepis dopisu od Josefa Klímy Kajínkovi z 18. května 2017:

Zdravím, Jiří.

Tak se to povedlo! Chápu, že teď máte ve větší oblibě moji kolegyni Báru Kozákovou, ani se Vám z chlapského hlediska nedivím. Nicméně spousta lidí mě dosud považuje za jakéhosi Vašeho guru a obrací se na mě s nápady, v nichž bychom společně figurovali. Jednak jde o nabídku exkluzivního natáčení pro Primu, jak si zvykáte na pobyt venku, tam bychom se samozřejmě podělili s Bárou a nabídli bychom Vám za to poměrně slušné peníze. No a pak se rýsuje možnost jakýchsi besed zatím v menších českých městech a menších sálech, aby Vás z toho rovnou nekleplo. Chtějí, abych Vás zpovídal já i diváci a k tomu by kapela zahrála vždycky nějakou písničku, když už bychom byli umluveni. Taky za docela slušné peníze. Předpokládám, že nebudu sám, kdo Vám tuhle nabídku udělá, ale u mě máte jistotu, že Vás neokradu. Přeju šťastný návrat na svobodu, doufám, že s Bárou u toho budeme.

 

S pozdravem Josef Klíma.


„Pár dní před tím, než jsem byl propuštěn z vězení, mi Klíma poslal dopis a tam mi píše, že ho všichni berou jako mého guru a že se všichni těší na to, jak budeme spolupracovat, popisuje Kajínek.

To se ale Klíma přepočítal. Žádná další spolupráce už nejspíše nepřipadá v úvahu právě kvůli odvysílaným reportážím. „Je to hnus. Myslí si, že jsem blázen? Myslí, že jsem dementní? nešetří Kajínek ostrými slovy.

O exkluzivní reportáži, o které v dopise píše, si tak nejspíš Klíma může nechat jen zdát. A nejen o ní. „Rýsuje se možnost jakýchsi besed zatím v menších českých městech. Chtějí, abych vás zpovídal já i diváci a k tomu by kapela zahrála vždycky nějakou písničku, píše reportér v dopise.

To ale Kajínka neláká a na žádné besedy s Klímou to nevypadá. Naopak, mezi reportérem a bývalým vězněm se rozhořela válka, v rámci které se Kajínek nebojí říct, že na něm chtěl Klíma vydělat. Dokonce reportérovi prásknul telefonem. „Volal mi, jako že jsme kámoši. Já už s ním ale nechci spolupracovat. Nebudu se přetvařovat a říkat: Ahoj Pepíku. Už nemám chuť, řekl Blesku Kajínek. 

Co na Kajínkovo obvinění vzkázal Klíma? To se dozvíte ve čtvrtečním tištěném Blesku!

Zdroj: http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-krimi/472644/valka-kajinka-s-reporterem-timhle-me-klima-podrazil.html


...více

[Komentáře (0) | Zobrazeno 6080×]
[Smajlík]

Jiří Kajínek exkluzivně pro Primu: Nabídli mi snížení trestu výměnou za nepravdivé svědectví

„Nestřílel jsem, vůbec jsem na tom místě nebyl.“ Přesně to v exkluzivním rozhovoru pro televizi Prima zopakoval Jiří Kajínek. Nejznámější český vězeň se včera po 23 letech díky milosti prezidenta Miloše Zeman stal opět svobodným mužem. Našim reportérům se rozpovídal například o nabídce státního zastupitelství, které mu prý výměnou za svědectví proti bývalému policistovi nabízelo zkrácení trestu. Nastínil také své nejbližší plány a bez obalu popsal některé bývalé spoluvězně.

Jiří Kajínek                                                                                       FTV Prima

Hned v úvodu rozhovoru vysvětloval Kajínek své vypjaté vztahy s řediteli věznic i bývalým ministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem, kterého chtěl Kajínek dokonce zažalovat. „Jiří Pospíšil říká v televizi: Převezli jsme Jiřího Kajínka z Karviné na Mírov, protože Jiří Kajínek chtěl z Karviné utéct. No a my se ptáme: Ať nám předloží pan ministr důkazy, že chci útéct, jinak ho zažalujeme.“ To se ale shodou různých okolností nakonec nestalo. 

Svědectví proti Jaroslavu Kronďákovi mu prý mělo snížit trest

Na řadu samozřejmě přišla také otázka, která zajímá snad úplně každého: Zastřelil Jiří Kajínek v květnu 1993 podnikatele Štefana Jandu a jeho bodyguarda Juliana Pokoše? Kajínek tvrdí, že na místě činu vůbec nebyl, ani si nevzpomíná, co ten den dělal. Přidal ale šokující informaci. “Dostal jsem nabídku od státního zastupitelství, že když řeknu, že střílel Kronďák (bývalý policista z plzeňské kriminálky, poznatek redakce), že jsem tam byl já, střílel jsem já i Kronďák, že mi změní doživotí na trest takový, abych mohl jít domů.“ Na to však Kajínek nepřistoupil. „Já přece nepošlu chlapa, o kterém nevím, že to dělal, tak ho nepošlu do situace, ve které jsem sám,“ uvedl.

Naše reportéry zajímaly také nejbližší Kajínkovy plány. Omilostněný vězeň si chce dle svých slov hlavně užít si znovunabyté svobody. Okamžitý nástup do zaměstnání prý rozhodně není na pořadu dne.

„Po propuštění jsem chtěl jít na pár hodin do lesa.“

Jiří Kajínek nám také řekl, že po publicitě nikdy netoužil. Na cele snil o něčem daleko jiném. „Moje představa byla taková, že budu propuštěný z hradu Mírov a z toho Mírova vyjdu ven a půjdu sám pěšky do Mohelnice. A to je částečně lesem, loukama. Prostě půjdu sám, sám a budu na svobodě.“

Za 23 let, které Jiří Kajínek strávil v různých českých věznicích, potkal mnoho vězňů. Co o nich říká a koho označil za „největší kreaturu“? Jak popisuje soudní procesy? A o čem vtipkoval s našimi reportéry? To a mnohem více se dozvíte, pokud si pustíte celý rozhovor, který najdete zde.

Zdroj: http://prima.beta.iprima.cz/zpravodajstvi/jiri-kajinek-exkluzivne-pro-primu-nabidli-mi-snizeni-trestu-vymenou-za-nepravdive

 

...více

[Komentáře (0) | Zobrazeno 6863×]
[Smajlík]

Kajínek se po 23 letech dočkal milosti. Před věznicí rozdával autogramy

Zřejmě nejznámější český vězeň Jiří Kajínek je na svobodě. Z rýnovického vězení vyšel po 13:30. „Je to pro mě uskutečnění zázraku, čekám 23 let. Panu Zemanovi jsem vděčný," řekl Kajínek novinářům po propuštění. Prezident Miloš Zeman podepsal dlouho avizovanou milost v úterý.

Kajínek poděkoval za podporu, zájemcům rozdával autogramy. „Jsem rád, že jsem pryč z vězení. Vězeňství je jedna velká Potěmkinova vesnice, kde jste ohlupováni a oblbováni,“ řekl.

Původně prý chtěl vyjít z káznice nepozorovaně, ale v předchozích dnech se rozhodl projít přes bránu a promluvit s novináři. „Bylo by to sprosté,“ řekl.

Adresu svého budoucího bydliště neprozradil. „Samozřejmě vím, kam půjdu. Není ale třeba, aby to každý věděl. Měl bych mít také nějaké soukromí,“ dodal.„Mám ...více

[Komentáře (0) | Zobrazeno 6347×]