Kajínek utekl do kina. A právničky za ním

[nek]

Kajínek utekl do kina. A právničky za ním05.08.2010 - Hana Rojková - Praha - str. 05

Slavnostní premiéra filmu Kajínek včera přilákala do kina nejen osobnosti české kultury, ale i soudnictví.
Kromě advokátky Kláry Slámové si film nenechala ujít ani právnička Dagmar Raupachová.

NOVÉ MĚSTO Nejen herci, kteří se ve filmu objevili, ale i desítky osobností pražského společenského života si nemohly nechat ujít včerejší slavnostní premiéru thrilleru Kajínek podle příběhu asi nejznámějšího českého zločince.

„Režisér Petr Jákl mi dával vždycky číst nové verze scénáře a já měl posuzovat, do jaké míry se film odchyluje od skutečné události,“ řekl reportér Josef Klíma, který se Kajínkovým případem zabýval roky. Své dojmy z filmu, který je podle něj reálný zhruba z jedné poloviny, si mohl na místě porovnávat s Jankem Kroupou. Reportérské trio uzavřel současný ministr vnitra a bývalý reportér Radek John.

Slovanský dům akci takových rozměrů již dlouho nezažil. Zmatek, který vládl ve Slovanském domě, by Jiří Kajínek dokázal téměř okamžitě obrátit ve svůj prospěch a utekl by. I Konstantin Lavroněnko se zachoval přesně jako jeho postava ve filmu. Využil zmatku a pozornosti, kterou na sebe strhl Kajínkův dvojník, a nepozorovaně před novináři utekl do sálu.


„Pravý Kajínek by byl zázrak“

„To, že by pravého Kajínka na premiéru pustili, by byl zázrak. Takže jsme chtěli ukázat, jak by to vypadalo, kdyby opravdu dorazil,“ uvedl režisér Petr Jákl ml. Dvojník byl opravdu věrohodný a jeho kvality úsměvem ocenila i advokátka Klára Slámová.

Ta na rozdíl od své představitelky Tatiany Vilhelmové nemusela čelit náporu fanoušků, kteří po ní chtěli podpis. „Moje postava ale není přímo paní Slámová,“ upozornila drobná herečka, která snímek viděla poprvé včera na premiéře.

Vilhelmová a režisér Jákl nebyli jediní, na koho se sběrači podpisů doslova „sesypali“. Kdo měl štěstí, mohl si domů odnést autogram třeba německého herce Wernera Daehna, Alice Bendové, Václava Noida Bárty, kameramana F. A. Brabce, scenáristy Marka Dobeše, ale i hereckých osobností, které už se příliš často ve filmech nevyskytují. Na Kajínka zavítali i Dagmar Patrasová smanželem Felixem Slováčkem, Ludvík Sobota s manželkou nebo Jiří Krampol.

Po slavnostní premiéře mohli hosté debatovat o filmu na následném večírku na Občanské plovárně.


Zdroj: MFDNES ON-LINE