Jak se mu hrál Kajínek? Lavroněnko odpovídal online

[nek]

Jak se mu hrál Kajínek? Lavroněnko odpovídal onlineAutor: krk
5. 8. 2010

Online rozhovor - Do tuzemských kin právě vstupuje thriller o Jiřím Kajínkovi.

Jeho postavu ztvárnil Konstantin Lavroněnko. Známý ruský herec s cenami ze světových festivalů přiznává, že zpočátku bral tuto roli jako účinkování v kriminálce, ale setkání s Kajínkem na něj silně zapůsobilo a od té doby se stále víc přiklání k jeho nevině.

Jak se mu ve filmu utíkalo z vězení? Lze Kajínkův případ přirovnat k poměrům v post-putinovském Rusku? I na to Lavroněnko odpovídal v online na Aktuálně.cz.

Kaskadér Petr Jákl se pro svůj režijní debut inspiroval příběhem o nejznámějším tuzemském vězni a hollywoodskými filmy, ve kterých účinkoval - a to nejen ve vizuální stránce a efektech.

První velký český film letošního léta se už několik měsíců hlásí s obrovskou mediální kampaní, ve které zdůrazňuje, že jde o volně převyprávěný příběh, který není Kajínkovou obhajobou, ale zároveň logicky sází na známost nejhledanějšího člověka v zemi a jeho rozporuplné kauzy.

Rozpočet filmu činil 55 milionů korun, sám Kajínek prý do podoby scénáře zasáhl jen minimálně. "Scénář četl, ale k ději se nevyjadřoval. Podle dohody do děje ani zasahovat neměl. Vyjadřoval se pouze k technickým otázkám a komentoval detaily svého útěku," říká scenárista Marek Dobeš.

Kajínek, který dostává denně množství dopisů včetně nabídek k sňatku, svůj příběh prodal za blíže neurčenou částku.Otázka: Nepodivuji se asi sama, ale proč se označuje pan Kájínek jako vrah, když celý film je zřejmě otazníkem, zda jím opravdu je. Můj osobní názor je, že není a kdyby si režisérmyslel že vrahem je, tak by to asi netočil.Tuto otázku pokládám za úspěch, protože sama mám zkušensoti se soudy špatné.

Konstantin Lavroněnko: Dobrý den. To se ptáte mě, nebo je to pouze takový výkřik duše. Děkuji za vaše dotazy a zvu vás na film Kajínek do kin. Nashledanou.

Otázka: Věříte, že zde v ČR máme stejnou diktaturu jako za komunismu? Můžete ve své zemi tlumočit tento názor? Proboha, ale jen ne tanky!! To už tady bylo!

Konstantin Lavroněnko: Dobrý den, myslím si, že celý svět se dávno změnil. Podle mě není v dnešním světě, aby kdekoliv fungovala diktatura, jako byla dříve. V současné době k tomu, aby byla zničena nějaká osobnost, existují jiné cesty než je zrovna diktatura.

Otázka: Máte k dispozici tlumočníky??? Děkuji za odpověď

Konstantin Lavroněnko: Dobrý den. Ano.

Otázka: Dobrý den pane Lavroněnko! Můžete sdělit, co Vás vede k přesvědčení o Kájinkově nevině? Byl to pouze rozhovor s odsouzeným, nebo nějaké další indicie? Děkuji.

Konstantin Lavroněnko: Dobrý den. Oboje ovlivnilo mé přesvědčení, že je nevinen.

Otázka: pujde film o kajinkovi taky do ruskych kin?

Konstantin Lavroněnko: Dobrý den. Velmi v to doufám.

Otázka: Dobrý den, máte rád filmi Nikiti Michalkova? Chtěl byste se také kamarádit s Vladimirem Putinem?
Ať se daří.

Konstantin Lavroněnko: Dobrý den. Jakékoliv si zahrávání s mocí umělce změní, ne lepším směrem.

Otázka: Dobrý den, mám jen jednu otázku, je nějaká věc, kterou byste nikdy neudělal za žádně prachy na světě?

Konstantin Lavroněnko: Dobrý den. Domnívám se, že odpověď je jednoduchá a zjevná. Život člověka je ze všeho nejdražší.

Otázka: Dobrý den, můžu se zeotat, zda jste se potkal se skutečným kajínkem?

Konstantin Lavroněnko: Dobrý den. Ano my jsme se potkali již před natáčením. Byl to jeden z nejsilnějších dojmů v mém životě.

Otázka: Dobrý den, jaké to je ztvárnit tak kontroverzní postavu jako Jiří Kajínek? A jak se díváte na kult Jiřího Kajínka? Přece jen, i v případě, že nevraždil, je to několikrát odsouzený zločinec.

Konstantin Lavroněnko: Dobrý den. Někdy herec, který má zahrát roli řidiče taxi, se musí naučit řídit auto. Domníváte se, že aby člověk dokázal ztvárnit roli vraha, musí zabít několik lidí? Herec nemá právo soudit postavu, kterou ztvárňuje. Ze všeho nejdůležitější je, aby se herec, poté co uvidí svůj film, uměl správně podívat sám na sebe. Odsuzovat nebo mít vlastní názor, může každý.

Otázka: Dobrý den, jste skvělý herec, po boku jaké herecké osobnosti byste si někdy rád zahrál?

Konstantin Lavroněnko: Dobrý den, nevím. Existuje velké množství skvělých herců, ale většinou si herci své herecké partnery nevybírají.

Otázka: jste velký sympaťák, myslím, že tvůrci líp vybrat nemohli ... ať se vám daří!!!

Konstantin Lavroněnko: Dobrý den, děkuji.

Otázka: Dobrý den, pane Lavroněnko. Jste bezesporzu dobrý herec, a vypadá to, že budete i skvělý (a hlavně rychlý) policejní vyšetřovatel. Soudím podle toho, jaký vzkaz jste napsal Jiřímu Kajínkovi. Četl jste jen scénář, nebo jste se seznámil i se všemi vyšetřovacími spisy, rozsudky soudů a posudky znalců?

Konstantin Lavroněnko: Dobrý den, nevím jak jste došel k názoru, že bych mohl být vyšetřovatelem. Mám pocit, že veškéré dokumenty, které k případu jsou, si sotva někdo všechny přečte, protože za případem stojí vlivní lidé.

Otázka: Dborý den, Konstantine, jak pohlížíte na současnou situaci v Rusku stav demokracie? A nepripomina vam v tom prave Kajinek něco? diky za uprimnou odpoved

Konstantin Lavroněnko: Dobrý den, domnívámj se, že v jakékoliv zemi se bude mocenská struktura hájit své zájmy jakýmikoliv prostředky včetně toho, že se snaží zničit nějakou osobnost.

Otázka: Konstantine, myslíte si, že je Kajinek nevinný? A pokud anoi, tak proč?

Konstantin Lavroněnko: Dobrý den. Domnívám se, že je nevinen. Mám k tomu své důvody. Myslím si to vzhledem k tomu, kolik toho o případu vím.

Otázka: Dobrý den Konstantine, jaké se vám líbí ženy? Líbila se vám Vaše herecká kolegyně Tatiana Vilhelmová nebo advokátka Klára Slámová? Díky za odpověď.

Konstantin Lavroněnko: Dobrý den, nejenže se mi ženy líbí, ale ženy miluji. Tatiana je skvělá herečka. Kláru znám pouze jeden den a je mi velmi sympatická.

Otázka: zdravim, na jaký film jste v dosavadní kariéře nejvíc hrdý? Kam řadíte kajínka a co vás čeká v nejbližší době?

Konstantin Lavroněnko: Dobrý den. Každému filmu patří osobité místo v mém životě, protože je jeho součástí. Je to jako mé dítě. V nejbližší době budu pracovat na ruském projektu.

Otázka: Konstantine, jak se vám líbí v Praze? :-)) A kdy k nám zase přijedete? Můžeme vás někde potkat?

Konstantin Lavroněnko: Dobrý den, nevím, kdy se vrátím. Prahu mám velmi rád, setkání mě vždy těší.

Otázka: dobrý den, jaké znáte české filmy případně filmové tvůrce a co se vám z české tvorby líbí?

Konstantin Lavroněnko: Dobrý den, bohužel nyní nemohu nikoho jmenovat, ale mám upřímnou radost z toho, že český hokejový tým se stal mistry světa, protože hrál skutečně jako tým a Jaromíra Jágra považuji za nejlepšího hokejového hráče současnosti.

Otázka: Dobrý den, dalo by se říct, že je Jiří Kájínek váš kamarád?????

Konstantin Lavroněnko: Dobrý den. Ne samozřejmě tak to nazvat nemohu. Člověk má v životě několik přátel. Skuteční přátelé se obvykle objevují v dětství nebo mládí.

Otázka: Byla pro vás role fyzicky náročná, nebo jste to všechno hravě zvládal?

Konstantin Lavroněnko: Dobrý den. Ano zátěž to byla velká, ale součástí herecké profese je, aby byl herec připraven na všechny zátěže, včetně té fyzické.

Otázka: Dobré odpoledne přeji, jak jste se připravoval na roli Jiřího Kajínka po fyzické stránce? Děkuji za odpověď a přeji vše dobré! Míša

Konstantin Lavroněnko: Dobrý den, nijak mimořádně jsem se nepřipravoval, protože dlouhé roky pravidelně cvičím.

Otázka: Chci Vám moc poděkovat za skvělé ztvárnění Jiřího Kajínka, Váš herecký výkon ve mně zanechal silný zážitek. Věděl jste hned, že o tuhle roli stojíte, nebo jste zpočátku váhal? Přeju hodně štěstí v životě! :-)

Konstantin Lavroněnko: Dobrý den a děkuji. Nepochyboval jsem, přečetl jsem si scénář a po setkání s režisérem jsem roli přijal, tak jak to obvykle dělávám.


Zdroj: aktualne.centrum.cz