Proč Jiří Kajínek nemůže spát?

[nek]

obrázek Proč Jiří Kajínek nemůže spát?Věřím, že to každý z nás alespoň jednou v životě zažil. Je noc, oči pálí, člověk se převaluje a ne a ne usnout. V krátkých intervalech kontroluje hodiny, kolik času ještě zbývá do ranního vstávání. Jistě, mohl by něco dělat, jenže má zakódováno, že v noci se zkrátka spí. Po takovém „odpočinku“ člověk vstává jako rozlámaný, nemyslí mu to a od rána se nepokrytě těší, až večer půjde zase spát. A doufá, že tentokrát bude úspěšnější.

Jiří Kajínek by spal rád, jenže ho nenechají. V podstatě od svého zadržení po útěku z Mírova se ještě ani jednu jedinou noc pořádně v klidu nevyspal. Trvá to už pět let. A co k tomu napsal?

„Budíček je tady ve valdické věznici v 6 hodin ve všední dny a v 6.30 o víkendu, ale já většinou vstávám před čtvrtou. Během noci mne totiž několikrát vzbudí naprosto nesmyslné kontroly dozorců, kteří chodí v pravidelných intervalech 30 – 60 minut prosvěcovat cely. Většinou tuto činnost provádějí potichu, ale i přesto je slyšet rachot katrů a cvakání vypínačů. Pokud řekne někdo něco o bezpečnostních důvodech, tak je to úplná hloupost. Je až úsměvné slyšet o obavě o životy vězňů. Realita je totiž taková, že kdo chce spáchat sebevraždu, tak ten počká, až projdou dozorci patro, dojdou do své kanceláře, a potom se oběsí. Má na to dostatek času a ví, že se nemůže stát, že by neumřel. Večer často usínám už po dvacáté hodině. Pokud bych se chtěl podívat na nějaký pořad v televizi, tak se musím dost přemáhat, abych neusnul. Usnu tedy dost rychle, ale to jenom při tom prvním usnutí. Do hodiny jsem probuzený. Takto to pokračuje až do té čtvrté hodiny.“

Advokátka Jiřího Kajínka JUDr. Klára Slámová reportérovi MF Dnes to potvrdila: „Nenechají ho ani spát! Každou třičtvrtěhodinku přijdou k němu do cely, rozsvítí mu světlo a dělají rámus. On už má takové poruchy spánku, že nemá šanci žít normálně podle mě i několik let! Jeho mozek je už prostě nastavený na to pravidelné buzení.“
A jak odůvodňují ty noční návštěvy?
„Musí kontrolovat, jestli tam je…“

obrázekTo skutečně myslí oprávnění pracovníci vážně? Vždyť valdická věznice patří k těm nejpřísněji střeženým. Na oknech je trojitá mříž. I kdyby ji vězeň nějakým způsobem překonal, za mřížemi je umístěno elektronické zařízení signalizující jakýkoli pohyb. Stěny budovy sledují kamery. Nad tímto bezpečnostním systémem bdí strážní připravení použít zbraň, jakmile by se vězeň dostal do koridoru. Objekt věznice ohraničují dva ploty a zeď. Po zjištění všech těchto skutečností mi přijde výše uvedené zdůvodnění jako velmi nepovedená výmluva. Chování pracovníků věznice silně připomíná šikanování. Vězeň se těžko v tomto případě dovolá nějakého zastání.

„Zákon sice říká, že vězni mají nárok na osmihodinový spánek, ale jsou zde lidé, kteří rádi vysvětlují zákony podle svého, takže se dozvíte, že tím zákonodárce nemyslel, že zaručuje vězňům osmihodinový nepřerušovaný spánek. Podle vězeňské služby tedy sice vězeň má právo na osmihodinový spánek, ale ten mu může právě vězeňská služba rozkouskovat na několik kratších či delších chvil, kdy skutečně spí. Když už pracovníci vězeňské služby neví, jak by argumentovali, tak řeknou, že si nikdo nestěžuje, že si pouze jednotlivci vymýšlejí,“ uvedl Jiří Kajínek.

Podle JUDr. Kláry Slámové si vedení věznice nechalo udělat expertizu od hygieniků a ti prý tvrdí, že buzení vězni nemůže vadit. Je to skutečně pravda? Posuďte sami, co říkají zdravotníci a psychologové o spánku.


Odborníci o spánku

Spánek je základní biologickou potřebou člověka. Během spánku se střídají dvě fáze – NREM (spánek bez rychlých očních pohybů) a REM (spánek doprovázený rychlými očními pohyby). Vždy jedna fáze NREM a jedna REM dohromady tvoří jeden spánkový cyklus, který u člověka trvá přibližně 70 – 100 minut. REM – fáze probíhá zpočátku po dobu cca 5-12 minut, k ránu se prodlužuje a NREM fáze zkracuje, spánek se v tuto dobu stává mělčím.
Zjednodušeně lze říci, že v REM fázi se regeneruje mozek, v NREM spánku tělo.

Ve spánku (a ve tmě) se také tvoří hormon melatonin, který brání kumulaci volných radikálů způsobujících mj. stárnutí organismu. Nedostatek melatoninu způsobuje některá nádorová onemocnění a jeho dostatek naopak působí protinádorově. K tvorbě melatoninu je nutně zapotřebí nepřerušovaná tma. Pokud posvítíme v blízkosti spícího člověka, zastaví se produkce melatoninu až na 2 hodiny. Není třeba děsit se z několika takových epizod, nicméně dlouhodobý režim, který je z hlediska melatoninu nekvalitní, se může za několik let projevit.


Co může způsobit dlouhodobý nedostatek spánku?

obrázek• dlouhodobý nedostatek spánku způsobuje špatný zdravotní stav ve středních letech a
předčasnou smrt, hlavně v důsledku vysokého krevního tlaku a srdečních komplikací a
potíží s cholesterolem
• nejvíc zřejmě škodí zdraví stres, který doprovází dlouhodobý nedostatek spánku
• ztráta pozornosti, těžká únava, pomalost, mikrospánek a špatné vštěpování informací
• dlouhodobý nedostatek spánku má na svědomí sníženou imunitu, náchylnost k depresím, výpadky paměti, vyprovokování záchvatu epilepsie, neurózy, ale především potíže s ukládáním informací do paměti
• deprese (čtyřikrát větší riziko)
• bolesti hlavy (trojnásobné riziko)
• potíže zažívacího traktu (dvojnásobné riziko)
• delší nedostatek spánku může způsobit halucinace
• zvyšuje agresivitu
• špatná koncentrace
Jsou tu samozřejmě i další rizika jako zvýšené nebezpečí dopravních nehod, propadnutí alkoholu…, ale těch se v současné době u Jiřího Kajínka obávat nemusíme.

Skutečně tyhle poznatky hygienici neznali, když řekli, že soustavné buzení tohoto vězně nemá žádný negativní vliv na jeho zdraví? Nebo to vědí, vědí to i pracovníci věznice, ale jaksi se jim hodí, když nebude Jiří Kajínek zdravotně zcela v pořádku? Vždyť tam má být na doživotí, tak se vlastně vůbec nic nestane, když odtud „odejde“ poněkud dřív, k čemu dlouhověkost.

Jiří Kajínek, jeho přátelé a ti, kterým není lhostejná spravedlnost, požadují znovuotevření jeho kauzy. Od nového soudního procesu si slibují možnost dokázat nevinu Jiřího Kajínka, který od počátku tvrdí, že nikoho nikdy nezabil.


Podle Listiny základních lidských práv má každý člověk právo na ochranu zdraví a nikdo mu nesmí svévolně zdraví ničit. Proto vyzývám návštěvníky našich stránek, připojte svůj názor k tomuto článku, podpořte právo Jiřího Kajínka na dostatečný spánek. Nedovolte takovým způsobem týrat člověka. Vaše názory budou spolu s tímto článkem předány věznici ve Valdicích a dalším kompetentním místům. Prokažte, prosím, svou odvahu. Děkuji Vám.


Jana Falcmanová (nek)