Kajínek vs. CzechTek

[smajlik]

cela Kajínek vs. CzechTek obrázekáíUdálosti poslední doby a mediální kampaň kolem CzechTeku mě nutí k zamyšlení. Máme tu událost, kde policie jasně pochybila, ale pochybila jako celek na příkaz někoho, kdo o zásahu rozhodl. V tomto případě se podle mého názoru jasný viník označit nedá. Po celé republice se konají protestní akce, které mají za úkol jasně demonstrovat nespokojenost a nesouhlas s policejním zásahem, který podle mého názoru nepřiměřený byl. Na protestních akcích se začínají objevovat mediálně známé tváře, jako politici a umělci,dávají jasně najevo svoji podporu technařům. To je samozřejmě dobře, protože takováto podpora je v každé kauze naprosto nezbytná a potřebná. Tím, že je CzechTek tolik medializován a má obrovskou podporu veřejnosti, nemohou politici a ti, kdo jsou zodpovědní, jen tak mávnout rukou nad tím, co se stalo, ale musí vysvětlovat, proč se to stalo, a hlavně se musí snažit najít a potrestat viníky.

Kauza Jiřího Kajínka je v poměru k CzechTeku na druhé straně barikády. Máme tu podle mého názoru a názoru mnoha do případu angažovaných lidí jasnou roli policie v plzeňských vraždách. Jasný zájem policie umlčet nepohodlného svědka Štefana Jandu s jeho bodyguardy, protože se stal jako člověk, který na „své policisty“ hodně ví, naprosto nepohodlný. Stopy vedou k policii a to se i několikrát prokázalo. Dokonce v tomto směru svědčili i samotní policisté, ale i to je pro soudy nějak málo. Stále se snaží smést důkazní materiály ze stolu a žádný argument pro ně není dost dobrý. A pokud připustíme, že má někdo vysoce postavený zájem, aby Kajínek do konce života ve vězení zůstal, logicky ani žádny důkaz dobrý nebude.

Strašně rád bych věřil v nestrannost a spravedlnost našich soudů, ale to, co vidím a slyším každý den ve sdělovacích prostředcích, mě přivádí k názoru, že i soudce je jen člověk a dá přednost své kariéře, a nebo osobním zájmům před spravedlností.

Myslím si, že celé kauze Jiřího Kajínka chybí zájem lidí a také i ta angažovanost nějaké známé osobnosti, která by dala jasně najevo: „Ano, dejte Kajínkovi šanci na nový proces“. Ne, bohužel my nikoho takového nemáme. Tím nezájmem prohráváme my, kteří se snaží Jiřímu Kajínkovi pomáhat, a vyhrávají ti, kteří jsou opravdovými viníky a celou dobu jsou možná i záměrně krytí ze strany orgánů činných v trestním řízení. A proč by to soudy a politici či policie dělali a kryli opravdové zločince? Na tuto otázku by dokázalo odpovědět i malé dítě. Zamlčet a raději krýt opravdového vraha či vrahy, než uvést do ostudy celý soudní systém přiznáním, že poslal na doživotí neprávem odsouzeného člověka. Prostě obětovat pěšce, aby přežil král, což je pro mě a pro mé přátele naprosto nepřijatelná věc. Je mi upřímně líto, že nás nikdy nepodržela žádná známá osobnost třeba i v tom smyslu, že by veřejně podpořila Jiřího Kajínka větou: „Ano, ten případ je plný nejasností a Jiří Kajínek by měl dostat právo na nový proces“.

Oslovili jsme e-mailem za internetové stránky na podporu tohoto vězně pár umělců a známých osobností a ptali se na jejich názor ke kauze Jiřího Kajínka. Neodpověděl nikdo. Nikdo z nich neměl odvahu ani odepsat, natož odvahu ho veřejně podpořit a nést případné riziko, že ne všichni lidé s tímto názorem budou souhlasit. Nebo se všem osloveným zdá odsouzení tohoto vězně naprosto v pořádku? Asi to prostě musí být nějaká jasná kauza, kde není co ztratit a kde se mohou bezpečně zviditelnit. Nevím. Je mi z toho trošku smutno. Škoda, že se vraždy staly v plzeňských serpentinách a ne na CzechTeku. Třeba by se taky někdo začal „opravdově“ zajímat a angažovat.

Každý se snaží pomáhat, jak umí. Na několik našich výzev s žádostí o pomoc nám byla nabídnuta pomoc formou reklamy na několika internetových stránkách. Někdo se snaží pomáhat třeba jen tím, že napíše na naše stránky, a jiný tím, že naše stránky navštěvuje a my pak máme aspoň pocit, že naše práce není zbytečná. Záměrně jsem použil slovo práce, protože tohle není jen koníček, a nebo nějaká zábava. Sledování celé kauzy a neustálé vyhledávání nových materiálů na stránky zabere docela hodně času, i když se to možná nezdá. To, že se snažím dělat něco pro někoho jiného, nedělám proto, abych si získal nějaký obdiv a nebo slávu, já osobně to dělám pro sebe, pro svůj dobrý pocit. Je to úplně stejný pocit, jako když odcházím z transfuzní stanice, kde jsem právě daroval krev.

Někdo si třeba pomyslí, že jsem nějaký blázen a nebo gay, který je do Jiřího Kajínka zamilovaný, a proto mu udělal stránky a už se jen těší, až ho pustí. Není to pravda. Vedu spokojený heterosexuální život a Jiřímu Kajínkovi jsem psal asi dvakrát, abych ho informoval, že jsem tyhle stránky založil.

Pomoc pro Jiřího Kajínka je také omezená finančními prostředky. Víte, ona je chuť pomáhat a dělat protestní akce, ovšem pokud se takováto akce dělá, chce to dostatečně předem informovat v celostátním tisku občany o tom, že se něco koná a kde se to koná. Takovéto oznámení v tištěné podobě v celostátním tisku na jeden den se pohybuje v rozmezí od 500 do1000 Kč. O ceně transparentu, který musí být vyroben profesionálně, raději ani nemluvím. Pořádání akcí je tedy náročné finančně, ale také časově a organizačně, protože téměř každý z nás je z jiného konce republiky.

Závěrem chci poděkovat vám všem, kteří se snažíte Jiřímu Kajínkovi jakýmkoliv způsobem pomáhat.

Lukáš Charvát
( http://www.jirikajinek.cz – Stránky na podporu Jiřího Kajínka )