Jak získat vstupenky k soudu s Jiřím Kajínkem?

[nek]

Jak získat vstupenky k soudu s Jiřím Kajínkem?Hned v úvodu vás zklamu - těžko. Kolem vstupenek na jednání u Krajského soudu v Plzni se vznáší duch tajemna.

Ve sdělovacích prostředcích se můžeme dozvědět, že jednání je veřejné, tedy přístupné těm, kteří mají zájem ho sledovat. I sdělovací prostředky, tedy tisk, rozhlas a televize, jsou považovány za veřejnost. Jejich výhodou však je to, že mají přednost, vstupenky si mohou zamluvit. Zpočátku tedy na "normální" lidi zbývalo sedm lístků. Naposledy již pouhé tři.

Jak je tedy získat?
Podle kanceláře soudce Boučka - těsně před soudem. Co to však znamená? Obvykle jednání začínala v pondělí. Zpočátku vstupenky skutečně dávali těsně před soudním jednáním, v ten den od 6 hodin ráno. Protože byl zájem velký, bylo nutné si vystát frontu, člověk však měl jistotu, že pokud přišel mezi prvními, vstupenky skutečně dostal. V tu dobu se ještě s lístky "nečachrovalo".
Bylo nám jasné, že to takhle nebude moci probíhat v zimních měsících. Naše obavy byly předčasné, do té doby se jistý řád zcela nekontrolovaně změnil v nepřehlednou živelnost. Soud bude v pondělí? Vstupenky byly jednou vydávány v neděli navečer, příště v pátek odpoledne. Pokud jsme se předem u soudu dotázali, nedostali jsme uspokojivou odpověď, kancelář soudce Boučka nás odkázala na justiční stráž, ti že jsou informování, tam nám však tvrdili, že ještě nic nevědí.

Ačkoli nám bylo řečeno, že si vstupenky nemůžeme zamluvit, u minulého soudního jednání jsme byli svědky, že to není pravda, že pro známé tohle neplatí. Také jsme viděli, že pro někoho vstupenky nejsou a pro druhého ano. Vydávající se zřejmě řídil svými sympatiemi.

Je takovýhle zmatek a chaos jen v oblasti vstupenek k soudu s Jiřím Kajínkem, nebo je to pro Krajský soud v Plzni typické? Když už zvolí soudce Bouček tu nejmenší zasedací místnost s odůvodněním, že jde o bezpečnost Kajínka, proč dopustí takovéhle jednání s veřejností? Je mu to snad lhostejné? Nebo je v tom dokonce záměr?

Chtěli bychom se dopátrat toho, jak to tedy vlastně ve skutečnosti je.

1. dějství
Dnes, 30. 12. 2005, jsem telefonovala ke Krajskému soudu v Plzni a žádala jsem spojení s kanceláří soudce Boučka. Zatím prý o vstupenkách na lednový soud nic nevědí. Dostalo se mi běžné odpovědi, že budou vydávány před soudem. Nechtěla jsem se s touto informací spokojit, před soudem je týden, dva dny i ráno. Mám si tedy znovu zavolat v pondělí. Buď mi pracovnice samy poskytnou odpověď, nebo budu přepojena přímo na soudce Boučka.

2. dějství
Je pondělí 2. 1. 2006 a já jsem podle domluvy opět volala do kanceláře soudce Boučka. Pracovnice, která brala hovor, se představila, bohužel jsem jí však nerozuměla. Snažila se mě odbýt, že soudce Bouček ještě žádné vstupenky nemá, až je přinese, budou. Na můj dotaz, kdy je poskytnou veřejnosti, odpověděla, že ráno před soudem. Sdělila jsem jí, že mi dává mylné informace, ráno se vstupenky nedávají. Tak prý na konci pracovního dne, který předchází. Když je jednání v pondělí, vydávají se v pátek. Soud je však v úterý. Pak tedy budou vydávány v pondělí. Po 15. hodině by pracovnice trestní kanceláře před odchodem domů měla vstupenky odnést justiční stráži. Co ti s nimi udělají, je už jejich věc.
Nevím, kolik zájemců o vstupenky do této kanceláře volá, ale já jsem měla z chování pracovnice dojem, že jsem ten den už 416. žena.
Volala jsem tedy ještě justiční stráž. Zatím nic neví.

3. dějství
Zavěsila jsem telefon a uvědomila si, že mi vlastně ani tak nejde o ty "papírky", jako o volná místa pro veřejnost a že pořád nic nevím. Po poradě se Smajlíkem znovu zvedám telefon a žádám přímo soudce Tomáše Boučka. Úřednice se trochu zdráhá, jako správná sekretářka chrání klid svého šéfa, ale pak přepojuje.
Soudce Bouček mě klidně vyslechne a odpovídá: V soudní síni je 16 volných míst. Zástupci sdělovacích prostředků mají přednost a nedokáže mi říct, jak velký zájem o jednání u nich bude. Proto neví, kolik lístků zbude na nás, "normální" smrtelníky.
Jsem potěšena vstřícným jednáním soudce Boučka, očekávala jsem odměřenější přístup.

Nezbývá, než zkusit získat informaci ještě koncem týdne. Náčelníku, nezkusíš to tentokrát ty?

Sledujte s námi náš „boj“ o lednové vstupenky. Jak to bude dál probíhat? Sami jsme hodně zvědaví.


4. a poslední dějství
Smajlík skutečně k soudu v pondělí zavolal. V kanceláři soudce Boučka mu řekli, že bude k dispozici 6 vstupenek. Pokývali jsme hlavou - to není zas až tak špatné. Vydávat prý je budou tak, jak slíbili, tedy po pracovní době od 15.15 hodin. Ani jeden z nás tam v tu dobu nemohl být.
Věříte na víly? Já už ano. Dvě nám totiž pomohly. Jedna vystála frontu na lístek pro Smajlíka, jedna pro kamaráda, který byl ochotný mi ho půjčit na jedno jednání. Takže jsme nakonec v soudní síni přece jen byli.
A vstupenky? Skutečně jich bylo 6, ale na oba plánované dny, tedy 3 na úterý a 3 na středu, které však nikomu na nic nebyly, protože soud už nezasedal. A na okraj - opět dva lidé získali vstupenky protekcí úplně mimo, justiční stráž je vůbec nedostala.