Video si můžete prohlédnout v archivu Tv Nova  http://www.nova.cz/tvarchiv/?prog=OCI


Kajínkův stín


John:
Uplynuly už dva roky ode dne, kdy jsme vysílali první díl nejdelšího seriálu v dějinách našeho pořadu. Seriálu týkajícího se případu Kajínek.
Naši reportéři Janek Kroupa a Josef Klíma postupně ukázali, na jak vratkých důkazech Kajínkovo odsouzení stojí. Vypátrali podivné souvislosti mezi tehdejšími plzeňskými policisty a vraždami, za něž byl Kajínek odsouzen. Dokonce hned dva ministři spravedlnosti se pak snažili celý případ otevřít, bohužel marně. Dnes přinášíme naprosto nová fakta, která doposud nikdo neviděl, nebo nechtěl vidět. Vraždilo se totiž dál i po Kajínkově zatčení a odsouzení, ve stejném prostředí, mezi stejnými lidmi.


Kroupa:
V osm hodin večer v borských zatáčkách je Štefan Janda, spolu se starším z bratrů Pokošových Juliánem, zastřelen. Přežije jen mladší Vojtěch. O dva roky později je za nájemné vraždy odsouzen na doživotí Jiří Kajínek. Postupně jsme zjistili, že se na tomto případu střetly vlastně dvě skupiny plzeňských policistů, jedna která spolupracovala s vyděračem Jandou, druhá stála za Antonínem Vlasákem. Vyšetřování se celou dobu vlastně ubíralo jedním směrem, prokázat, že za střelbou stojí strach vydíraného podnikatele Vlasáka, který si měl najmout Kajínka , aby odstranil Jandu a bratry Pokošovi. Jenže Janda v tu dobu vydírá ještě další podnikatele, jedním z nich byl i Milan Kolář.Milan Kolář
(tachovský podnikatel):
On nám řekl jednoduše, on když tedy přišel s těma Pokošema, tak řekl, pánové, můj známej v Praze vymohl padesát milionů, nebo třicet říkal, a já vymůžu padesát, nebo sto. A když mi nedáte peníze, tak vezmu děti do lesa, postřílím vás, vás uvážu za přirození a rozřežeme vás. A peníze dáte. Takhle normálně vyhrožoval, že vyvraždí celou rodinu.


Klíma:
Právě Kolář ale při vyšetřování dvojnásobné vraždy podpořil oficiální linku - Vlasák zadavatel, Kajínek vykonavatel. V zápětí své svědectví u soudu odvolal, nikdo ale na to nebral zřetel.


Kolář:
Můj názor na to je, že potřebovali nějakého obětního beránka a oni mi začali vyhrožovat, že mě zbijou, že mě zavřou, oni mě chtěli uvrtat do toho, že jsem to udělal já, vlastně. No tak jsem jim přistoupil na tu jejich hru.


Klíma:
A nejen to, v pátek večer, poté co byl zátah proti vyděračům odložen na pondělí, přímo za Kolářem domu přijeli dva policisté.


Kolář:
Ptali se, kde máme děti? Já říkám u babičky a u dědy, protože jsme byli s bývalou ženou sami v Chebu za její kamarádkou. No a oni mi říkali neberte si děti domů, když tak zmizněte z baráku i vy, do pondělka bude všechno vyřešený.


Klíma:
Už v minulých reportážích jsme shromáždili řadu svědectví, že za odložením zásahu proti vyděračům nestál policejní šlendrián nýbrž snaha, aby Janda nemluvil o svých dobrých kontaktech na plzeňské policejní špičky.


Kolář:
Janda vozil, když měl ty fitnessy, tak ty strečový kalhoty vozil, proteiny z Německa. No a měl známého na kriminálce v Plzni na okresní. Který mu ty kamiony, to on se sám chlubil, že mu ty kamiony vždycky pustil sem bez cla. No a to byl ten kámen úrazu, proč nepovolili, aby ten zásah udělali, protože, kdyby ho zavřeli za vydírání, tak Janda by všechno řekl.


Kroupa:
Antonín Vlasák a Milan Kolář nebyli jediní, které Janda se svou partou vydíral. Ve skupině s Milanem Kolářem byli ještě další dva podnikatelé - Petr Hájek a Pavel Žíla.


Známý Pavla Žíly:
Nevím, jestli je vydíral ta možnost by tady byla, ale určitě, když se začaly prošetřovat potom všelijaký ty obchody, to začalo rumovou aférou a nelegálním dovozem cigaret, které byly jako na ……..pak zůstaly v naší republice, úvěrový podvody. Tak si myslím, že nejlíp z toho vyšel právě pan Hájek no a i když byl namočenej ve všem, tak vyšel z toho nejčistějc.


Kroupa:
Po těch všech chtěl Janda peníze, těm všem vyhrožoval smrtí. Na počátku devadesátých let tvořil Milan Kolář, Petr Hájek a Pavel Žíla velmi významnou skupinu tachovských podnikatelů, kteří se zabývali pašováním rumu, podvody s drahými kameny a především úvěrovými podvody v Komerční bance. Mimochodem, odsouzeni za to nikdy nebyli.


Kolář:
My jsme se v dvaadevadesátym rozešli, oni zůstali s Petrem Hájkem.


Kroupa (tel):
Vy jste byl jeden z těch, který Janda vydíral….


Petr Hájek (tel):
Tak v téhle záležitosti bych jako určitě vůbec nechtěl mluvit. Za prvý to byl manželky příbuznej, a tahleta záležitost je docela dost dramatická pro tu rodinu, takže k tomu jako ne.


Kroupa:
My jsme dokonce slyšeli, že si na vás najali taky vraha, nějakýho.


Kolář:
Najali si vraha, tomu dali milion korun, ale potom ňák v noci to odřekli, tak mu ten milion nechali, to vím taky, takže to nechali bejt.


Kroupa:
Slyšeli jste dobře, už v době kdy se k vraždám v borských serpentinách teprve schyluje, v této skupině se objevuje nájemný vrah a Jiří Kajínek to není.

Kroupa:
Když vlastně tomu vrahovi dali milion a pak to odvolali, co se pak stalo s tím milionem, ten mu nechali?


Kolář:
Ten mu prý nechali, aby odjel.


Klíma:
Nepřipadá vám divné, že nájemný vrah dostane milion, práci neodvede a peníze si jen tak nechá?
Ale co když to bylo jinak? Máme totiž svědectví muže, který byl s vrahem v osobním kontaktu, i když ani po třech schůzkách nám nechtěl jít před kameru.


Tachovský podnikatel:
Přišel za mnou Žíla a říká: "máš někoho, kdo by odbouchl Koláře?" Protože jsme měli společného známého, říkám, že mám. On, tak ho zavolej. Tak já jsem ho zavolal. Přijel někdy k večeru. Vysvětlil jsem mu situaci, co by jako měl udělat. Pak jsme se ho teda ptali, co by za to jako chtěl. On říká, já nevím, já to nechám na vás.


Kroupa:
Nájemný vrah dostal milion, vražda Koláře byla na poslední chvíli odvolána a vrah odjíždí s tím, že si prý peníze má nechat na další práci. Zhruba rok poté se vrah znovu potkává se svým známým, tímto mužem. Mezi řečí se přiznává, co to tehdy ta jiná práce byla.


Tachovský podnikatel:
Říká, viděl jsi tu rozstřílenou Mazdu, v televizi? Tak…., tu viděl každý. Tak to jsem byl já.


Kroupa:
Bílá Mazda, tedy ona další práce, měla být vražda Štefana Jandy a jeho ochránců bratří Pokošů, za kterou byl později odsouzen na doživotí Jiří Kajínek. Klíčovou osobou je Pavel Žíla, který měl vraždu údajně přímo objednat a zaplatit. Jenže Pavel Žíla už nepromluví, zemřel za velmi podivných okolností necelé dva roky po té, tedy v době, kdy na plné obrátky běží vyšetřování Jiřího Kajínka, který je už ve vězení.

Klíma:
V tomto tachovském domě byl Pavel Žíla 27. října roku 95 nalezen s prostřelenou hlavou. Případ byl uzavřen jako sebevražda, ale do dnes zůstávají pochybnosti.


Známý Pavla Žíly:
Měl problémy pan Žíla, tak nechal rodinu, aby někam odjela a najal si ochranku, dva pány no a…..


Klíma:
Ten inkriminovanej večer teda….. ?


Známý Pavla Žíly:
Ten inkriminovanej večer prej mělo dojít k tomu, že oba dva ochránci šli na večeři a v té době měl se zastřelit.


Kolář:
Ten se dostal, z levé strany ze dvou metrů, Žíla. To by musel tu ruku mít prodlouženou.
Já to vím od jednoho dotyčného právníka, který se mě ptal, jestli Žíla byl levák nebo pravák. Já říkám, on byl pravák. A říkám on byl pánbíčkář a ty se nestřílí pánbíčkáři, ten byl tak pobožnej jak nikdo jinej.


Klíma:
Je to vůbec technicky možné, aby se pravák Žíla střelil do levého spánku a navíc ještě ze vzdálenosti dvou metrů, ale policie jistě řádně věc vyšetřila, zná podrobnosti.


Por. Jinřiška Cholemská
tisková mluvčí PČR Tachov:
Nebylo tam zjištěno cizí zavinění.

Klíma:
A prověřovala se třeba varianta toho, že jako střílet se pravou rukou do levého spánku není úplně standardní, že to je prostě divný, že to taky třeba mohl udělat někdo jinej?


Por. Jinřiška Cholemská
tisková mluvčí PČR Tachov:
Samozřejmě tam bylo v té věci prováděno šetření a nebylo tam zjištěno cizí zavinění. Na základě toho byla věc potom odložena podle trestního řádu, tehdejšího trestního řádu.

Známý Pavla Žíly:
Za prvé je divný…..pan Žíla by si v životě nesáhl na život a kdyby si sáhl tak určitě ne tímto způsobem. A navíc, co jsem teda zaslech, co nemám potvrzený, že i sklo bylo vytlučený obráceným způsobem ne z venku dovnitř, ale ze vnitř ven. A navíc v tej době co vím, tak měl mít u sebe sedmadvacet milionů korun, který se nenašli.


Kolář:
Žíla ve středu svážel peníze, co měl ulitý, u manželky, u rodičů a tak dále. Svezli tak kolem čtyřiceti milionů.


Klíma:
Jestli někdo Žílu zastřelil a vše tomu nasvědčuje, je dost těžké hledat konkrétní motiv, protože podivná partička jela ve všem možném, obchody s rumem počínaje a úvěrovými podvody konče.

Klíma:
Ten mechanismus těch úvěrovejch podvodů v čem spočíval, co oni dělali?


Známý Pavla Žíly:
No nabrali se úvěry, nadhodnotily se nemovitosti, něco jsem zaslechl, že i pan Hájek měl zajistit ručení těma pověstnýma kamínkama, co se říkalo, že jsou nadhodnocený. No a nesplácelo se to.


Klíma:
Že za Žílovou smrtí stály právě úvěrové podvody , tomu nasvědčuje i další podivné umrtí. Ve stejné době jako Žíla umírá i bývalý šéf úvěrového oddělení tachovské Komerční banky, který s ním jel právě v podvodech. Kdosi mu odborně prorazil večer na ulici močový měchýř. Jen připomínám, v té době je již Kajínek ve vězení a jeho proces běží.


Kolář:
Někdo kdo to uměl. Musel ho buď nakopnout, bejsebolkou mu dal na močák, prasknul mu a vlastně na otravu zemřel.


Por. Jinřiška Cholemská
tisková mluvčí PČR Tachov:
Případ pana Korce jsme nešetřili. Policie nešetřila tento případ, protože to nebylo oznámeno na policii.

Kolář:
Tam se ho někdo potřeboval zbavit, tak se ho zbavili.


Klíma:
Myslíte v souvislosti s těma úvěrovejma nějakejma podvodama.


Kolář:
Jo


Kroupa:
Zrekapitulujme si: na počátku roku 1993 kdy Janda vydírá Antonína Vlasáka z Plzně a skupinu tachovských podnikatelů, kteří jsou ale navzájem propojeni, se v celé skupině objevuje nájemný vrah, který má zabít Milana Koláře, dostane za to milion korun, ze zakázky sejde, ale peníze si nechává s tím, že má zabít někoho jiného. V zápětí umírá Štefan Janda, jenže tím to nekončí. Smrt v celé skupině řádí dál, nejdříve Žíla a poté Korec z Komerční banky.
Kdo byl tedy tento záhadný vrah?


Kolář:
To byl ňákej támhle od Přerova, nebo tam od někud ten člověk. Byl to nějakej, kterej to dělal na zakázku.


Klíma:
A vás nezajímalo poznat svého vraha, teda? A kdo myslíte, že si toho vraha tenkrát na vás objednal? Jako Žíla, nebo kdo?


Kolář:
Já vím, no tak, já vím kdo, ale nechci to říkat.


Klíma:
Jo, dobře.


Kolář:
Do kamery ne.To bych mohl mít pak ještě problémy. Nemám strach, z jednoho člověka, bych strach neměl.


Klíma:
A žije ten člověk, nebo nežije?


Kolář:
No tak jeden už nežije.


Klíma:
Hm

Kroupa (tel):
My jsme se doslechli, že jste si měli nějak najímat - a pan Žíla a vy taky, člověka na zabití pana Koláře? Je to pravda?


Petr Hájek (tel):
Prosím vás, to jsou nesmysly strašnýho charakteru, já vám to řeknu otevřeně, víte co, ať mi řeknete jakoukoli informaci, tak já se k tomu stejně nebudu chtít vyjádřit.

Kroupa:
Nedůvěra, strach, vytáčky, schůzky bez kamery, to jsou věci na které jsme naráželi nejvíc při pátrání po neznámém vrahovi. Navíc nikdo z lidí, se kterými jsme mluvili, vlastně není bez úhony.

Klíma:
Přesto, že jméno vraha neznáme, leccos jsme se o něm z různých zdrojů a střípků dozvěděli. Je to prý Moravák, typ psychopat, na ruce výrazný prsten, vlasy spíš světlé, s kriminální minulostí. Chystaná vražda nebyla ani jeho první, ani poslední, dokonce prý kdesi v republice leží na policejní stanici stejné nábojnice, jaké se našli v Jandově prostřeleném autě. Rozhoupe se už konečně policie a složí si sama některé lidi, činy, události?


Jiří Kajínek:
Já se snažím sedm let, jako někomu říct, že jsem nevinej a nikdo mě nechce slyšet. Říkám, tady spravedlnost prostě není šance.


Kroupa:
Je-li pravda, že Jiří Kajínek sedí ve vězení nevině, vrah stále ještě chodí mezi námi!

hlavní strana, pokud jste se ztratili..