1993    1994    1995    1996    1997    1998    1999    2000    2001    2002    2003    2004   


 Úvod
 Aktuálně
 Monitoring tisku
 Obnova řízení
 Guestbook
 Komentáře
 Na vlastní oči
 Reportáže
 Akce
 Fotogalerie
 Milost
 Stížnost k ÚS
 Usnesení NS
 Usnesení ÚS
 Rozhovor
 Vyšetřování
 Pochybení
 Rozsudek
 Zpráva VSČR
 Životopis
 Valdice
 Petice
 Chat
 Odkazy
 Napište nám


zvětšit zvětšit
  Více fotek

09.05.2005 14:08 ČTK
Plzeňský soud odročil řešení Kajínkovy žádosti o obnovu procesu

PLZEŇ - Plzeňský krajský soud dnes odročil na červenec jednání o obnovení procesu s dvojnásobným vrahem Jiřím Kajínkem. Musí totiž vyslechnout svědka Alexandra Hegedüsse, který se dnes nedostavil. Vrchní soud i Kajínkovi obhájci na jeho výslechu trvají. Soud také vyhověl návrhu Kajínkovy obhajoby a předvolá na příští jednání dva svědky. Případem se bude znovu zabývat 18. července.

Soud dnes vyslechl Františka Schreyera, Václava Pokoše i samotného Kajínka. Schreyer u soudu uvedl, že se mu Pokoš ve vězení svěřil, že nestřílel Kajínek, ale bývalí policisté Jan Mikeš a Jaroslav Kronďák. Vojtěch Pokoš je jediný muž, který střelbu v borských serepentinách přežil. Kajínek byl odsouzen za to, že zastřelil jeho bratra Juliána a Štefana Jandu.
zvětšit

Schreyer řekl, že byl v roce 1998 v plzeňské věznici společně s Pokošem. Pokoše znal od mládí a kamarádil se s ním. Popisoval, že bratři Pokošové a Štefan Janda byli vymáhači dluhů.
"Byli spřaženi s policií, ale brzy policistům přerostli přes hlavu. Navíc Mikeš dlužil Jandovi 400.000 korun. Začal se ho bát," uvedl Schreyer. Pokoš pak prý jednou Schreyerovi ve věznici řekl, že po něm střílel Kronďák a Mikeš. Když prý zůstal po střelbě ležet na zemi, údajně mu někdo šlápl na krk a zjišťoval, jestli ještě žije. "Říkal, že podle váhy to mohl být spíš menší z nich, a to byl Mikeš," uvedl.

Schreyer byl jedenáctkrát soudně trestán, většinou za podvody a zpronevěru. Naposledy v únoru 2002. On sám nechtěl o své kriminální minulosti před veřejností mluvit. Tvrdil, že už si to nepamatuje. "Nevím, proč bych to měl tady říkat. S případem to nemá nic společného," uvedl před soudem. Chvílemi vystupoval téměř arogantně. Na některé otázky předsedy senátu například řekl: "Nevím, proč se mě na to ptáte už počtvrté," a podobně.

Pokoš v soudní síni zopakoval, že nebude vypovídat. Výpověď odmítl již minule. "Nemám žádné nové skutečnosti," uvedl.

Kajínek mluvil asi hodinu. Na rozdíl od Schreyera mluvil k soudu zdvořile a uhlazeně. Opět opakoval, že je nevinný. Podle něj tehdy všechno na něj zinscenovali policisté. "Policie si dopředu vytyčila, že pachatelem jsem já, a snažila se mi to dokázat," řekl.

Poukazoval na některé, podle něj rozporné výpovědi svědků, vyjádřil se také k reviznímu psychologickému znaleckému posudku.
"Psycholog Karel Hynek se už od začátku ke mně choval, jako bych byl vrah a zrůda, která morduje lidi. Závěr znaleckého posudku byl pak takový, že jsem nenapravitelný," uvedl.

"Chci jen spravedlivý proces, tedy, aby obě strany měly stejné možnosti. Předcházející jednání nemělo se spravedlností nic společného, bylo zmanipulované. Já jsem neměl šanci dokázat, že jsem nevinný," podotkl.

Soud příště předvolá Hegedüsse, vdovu po Jandovi a ještě jednoho svědka, který mohl být v kritickou dobu na místě činu.

"Hegedüss je pro nás důležitý svědek. Tvrdí, že k původní výpovědi, v níž usvědčoval Kajínka, ho donutila policie. Tehdy řekl, že zprostředkoval Kajínkovi kontakt s člověkem, od kterého pak dostal Kajínek 100.000 korun za nájemné vraždy. Hegedüss tvrdí, že to není pravda," řekla ČTK Kajínkova obhájkyně Klára Slámová. Kajínka obhajuje společně s Koljou Kubíčkem.

Dnešní jednání začalo za větších bezpečnostních opatření, ovšem už bez omezení provozu v ulicích města jako v předchozích přelíčeních s Kajínkem. Okolí budovy soudu minule hlídaly desítky maskovaných policejních ozbrojenců, dnes nebyla uzavřena žádná ulice a u soudu nestáli ozbrojenci. Byli pouze na chodbě a doprovázeli Kajínka do jednací síně.

Jednání se konalo opět za velké pozornosti médií, přišli se podívat i Kajínkovi příznivci. Bylo jich ale méně než v minulosti. Lidé už totiž většinou věděli, že do jednací síně se dostane jen omezený počet lidí, kteří si předem vyzvedli vstupenky. Soudní síň tak zaplnili především novináři.

Nyní čtyřiačtyřicetiletého Kajínka odsoudil plzeňský krajský soud k doživotí v červnu 1998 za to, že o pět let dříve v Plzni v borských serpentinách zastřelil dva lidi a jednoho postřelil. Rozsudek potvrdil i Vrchní soud v Praze. Kajínek se ale domáhal nového jednání. Krajský soud loni v září jeho žádost zamítl. Řadě nových svědků neuvěřil, nebo podle něj neřekli nic nového a podstatného. Kajínek se odvolal, vrchní soud pak případ vrátil do Plzně

     


09.05.2005 12:05 iDNES Petr Ježek
Kajínek: Manipulovali s důkazy proti mně

Plzeňský soud odročil jednání o obnovení procesu s Kajínkem. Pátrá po svědkovi. Doživotní vězeň, který se proslavil útěky z vězení, soudu řekl, že policie a žalobce manipulovali s důkazy proti němu. Do budovy soudu přišel v doprovodu ozbrojených policistů v kuklách

Kajínek tvrdí, že v květnu 1993 nezastřelil u borské věznice Štefana Jandu a jeho bodyguarda Juliána Pokoše. Vojtěch Pokoš jako jediný z osádky bílé mazdy tehdy střelbu přežil.

Právě on se v roce 1996 před soudem podíval na Jiřího Kajínka a řekl: "To je on, který po nás střílel."

Kajínek byl po několika měsících odsouzen k doživotí, trest mu potvrdil i Vrchní soud. "Nebylo to jinak," řekl loni v červenci Vojtěch Pokoš exkluzivně pro MF DNES pouhý den před tím, než měl před senátem vypovídat jako svědek.

"Co říkám na to, že chtějí případ otevřít? Každý má na to právo, aby se hájil, jak dovede. Kajínek to dělá. Tak ať mu přeje štěstí," řekl Pokoš. Před soudem pak odmítl vypovídat. Předvolán byl k soudu jako svědek i v pondělí, ale opět nepromluvil.

Svědek: Stříleli policisté
Jako první předstoupil před soud svědek obhajoby, který by měl potvrdit, že Kajínek nezavraždil Jandu ani jeho bodyguarda. Je jím František Schreyer, kterému se měl Pokoš ve věznici svěřit, že po něm nestřílel Kajínek, ale policisté.

To také vypověděl před soudem. Jedním z policistů podle něj byl tehdejší příslušník zásahové jednotky Jan Mikeš. I když mu soud neprokázal, že by v Kajínkově kauze ovlivňoval svědky, u policie skončil. A nyní po něm policisté pátrají, protože se vyhýbá nástupu do vězení za majetkovou trestnou činnost.

Nový svědek, který tvrdí, že Kajínka osobně vůbec nezná, naznačil, že druhým ze střelců měl být Jaroslav Kronďák. "Je to blbost. Jandu jsem znal, chodil jsem k němu posilovat. Když se čin stal, byl jsem na chalupě a kopal jsem tam kanalizaci," odmítl v minulém týdnu obvinění Kronďák.

Kajínek: Manipulovali s důkazy
Po svědeckých výpovědích začal soud vyslýchat také Kajínka. Poprvé při projednávání obnovy procesu mu soudci nechali sundat pouta na rukou. Řetězy na nohou mu ale zůstaly.

Kajínek mluvil hodinu. Tvrdí, že policie a státní zástupce od počátku manipulovali s důkazy s cílem odsoudit ho za plzeňské vraždy, které ale nespáchal.

Doživotní vězeň také uvedl, že ho ve vězení navštívil advokát Tomáš Zejda s tím, že má pro něj návrh, který prý byl projednán na vrchním státním zastupitelství. Prý když řekne, že na místě byl s Kronďakem, dostane lepší trest. Kajínek to prý ale odmítl.

Jednání soud odročil na 18. července. Hledá se totiž svědek Hegedüs

     
09.05.2005 ČTK
V Plzni opět začal soud s Kajínkem

PLZEŇ - Za větších bezpečnostních opatření, ovšem už bez omezení provozu v ulicích města, začalo u Krajského soudu v Plzni nové jednání soudu, který má znovu posoudit žádost vraha Jiřího Kajínka o obnovu procesu.

Zatímco při minulých soudech s Kajínkem byla kvůli bezpečnostním opatřením uzavřena část ulic v okolí justičního paláce a na křižovatkách na Klatovské třídě od věznice až k soudu stály ozbrojené policejní hlídky, dnes byl začátek procesu klidnější. Okolí budovy soudu minule hlídaly desítky maskovaných policejních ozbrojenců, dnes nebyla uzavřena žádná ulice a u soudu nestáli ozbrojenci. Byli pouze na chodbě a doprovázeli Kajínka do jednací síně.

Jednání začalo opět za velké pozornosti médií, přišli se podívat i Kajínkovi příznivci. Bylo jich ale méně než v minulosti. Lidé už totiž většinou věděli, že do jednací síně se dostane jen omezený počet lidí, kteří si předem vyzvedli vstupenky. Soudní síň tak zaplnili především novináři.

První měl být dnes vyslechnut svědek Alexander Hegedüss, který se při minulém líčení nedostavil. K soudu ale nepřišel ani dnes, je prý nezvěstný. Soud proto začal vyslýchat nového svědka Františka Schreyera, který médiím tvrdil, že ví, že nevraždil Kajínek, ale policisté Jaroslav Kronďák a Jan Mikeš. Prý mu to řekl kdysi ve vězení Vojtěch Pokoš, který jako jediný střelbu v borských serpentinách přežil. Věrohodnost Schreyerova svědectví by ale mohla snížit jeho kriminální minulost. Soud má dnes znovu vyslechnout také Pokoše.

Nyní čtyřiačtyřicetiletého Kajínka odsoudil plzeňský krajský soud k doživotí v červnu 1998 za to, že o pět let dříve v Plzni v borských serpentinách zastřelil dva lidi a jednoho postřelil. Rozsudek potvrdil i Vrchní soud v Praze. Kajínek se domáhá nového jednání. Krajský soud loni v září jeho žádost zamítl. Řadě nových svědků neuvěřil nebo podle něj neřekli nic nového a podstatného. Kajínek se odvolal, vrchní soud případ vrátil. Jednání je nyní nařízeno od pondělí do středy.

     


09.05.2005 08:26 iDNES Petr Ježek
Kajínek opět snáší důkazy o své nevině

Ozbrojení policisté v kuklách doprovodili do budovy Krajského soudu v Plzni spoutaného Jiřího Kajínka. Doživotní vězeň, který se proslavil útěky z vězení, po loňském neúspěšném pokusu opět přesvědčuje plzeňské soudce, aby otevřeli jeho případ. Za ten dostal nejvyšší možný trest v zemi
idnes

Kajínek tvrdí, že v květnu 1993 nezastřelil u borské věznice Štefana Jandu a jeho bodyguarda Juliána Pokoše. Vojtěch Pokoš jako jediný z osádky bílé mazdy tehdy střelbu přežil.

Právě on se v roce 1996 před soudem podíval na Jiřího Kajínka a řekl: "To je on, který po nás střílel."

Kajínek byl po několika měsících odsouzen k doživotí, trest mu potvrdil i Vrchní soud. "Nebylo to jinak," řekl loni v červenci Vojtěch Pokoš exkluzivně pro MF DNES pouhý den před tím, než měl před senátem vypovídat jako svědek.

"Co říkám na to, že chtějí případ otevřít? Každý má na to právo, aby se hájil, jak dovede. Kajínek to dělá. Tak ať mu přeje štěstí," řekl Pokoš. Před soudem pak odmítl vypovídat. Není vyloučeno, že by měl být předvolán k soudu jako svědek znovu v tomoto týdnu.

Svědek: Stříleli policisté
Jako první předstoupil před soud svědek obhajoby, který by měl potvrdit, že Kajínek nezavraždil Jandu ani jeho bodyguarda. Je jím František Schreyer, kterému se měl Pokoš ve věznici svěřit, že po něm nestřílel Kajínek, ale policisté.

Jedním z nich měl být tehdejší příslušník zásahové jednotky Jan Mikeš. I když mu soud neprokázal, že by v Kajínkově kauze ovlivňoval svědky, u policie skončil. A nyní po něm policisté pátrají, protože se vyhýbá nástupu do vězení za majetkovou trestnou činnost.

Nový svědek, který tvrdí, že Kajínka osobně vůbec nezná, naznačil, že druhým ze střelců měl být Jaroslav Kronďák. "Je to blbost. Jandu jsem znal, chodil jsem k němu posilovat. Když se čin stal, byl jsem na chalupě a kopal jsem tam kanalizaci," odmítl v minulém týdnu obvinění Kronďák.

Případ vrátil do hry vrchní soud
V loňském roce defilovala před soudem řada svědků, kteří tvrdili, že Kajínek v Plzni nevraždil. Většinou šlo o bývalé vězně, ale objevili se mezi nimi i bývalí policisté nebo Kajínkovi příbuzní. Senát jim ale neuvěřil a loni v září obnovu procesu Kajínkovi zamítl. - více zde

Senát soudce Tomáše Boučka se musí návrhem na obnovu procesu Jiřího Kajínka zabývat znovu, i když loni na podzim otevření případu zamítli. Nařídil jim to senát Vrchního soudu. - více zde

Bouček v jednací síni také přečte, proč vrchní soud případ vrátil zpátky do Plzně. Jednání je naplánováno do středy 11. září


     nahoru