1993    1994    1995    1996    1997    1998    1999    2000    2001    2002    2003    2004   


 Úvod
 Aktuálně
 Monitoring tisku
 Obnova řízení
 Guestbook
 Komentáře
 Na vlastní oči
 Reportáže
 Akce
 Fotogalerie
 Milost
 Stížnost k ÚS
 Usnesení NS
 Usnesení ÚS
 Rozhovor
 Vyšetřování
 Pochybení
 Rozsudek
 Zpráva VSČR
 Životopis
 Valdice
 Petice
 Chat
 Odkazy
 Napište nám


zvětšit zvětšit zvětšit23.9. 2004 Idnes
Soud zamítl Kajínkovu druhou šanci

23.09.2004 10:13 - Doživotně odsouzený vězeň Jiří Kajínek nedostal šanci na obnovení procesu. Krajský soud v Plzni žádost jeho obhájců zamítl jako bezdůvodnou. Kajínkův obhájce podal okamžitě stížnost k Vrchnímu soudu v Praze. Navíc podal námitku proti podjatosti soudce. zvětšit

Podle soudu Kajínkův advokát nepředložil takové nové důkazy, které by mohly zvrátit původní rozhodnutí o Kajínkově vině.

"Soudu se zdá podivné, že svědci, kteří soudu ke kauze sdělili něco nového, se podle svých slov o těchto skutečnostech dozvěděli v letech 1993, 1996 nebo 1997, ale nechávali si to pro sebe a až začátkem roku 2004 se náhle všichni sami přihlásili advokátovi s tím, že na základě jejich svědectví by mohl být obnoven případ," řekl předseda senátu Tomáš Bouček. zvětšit

"My jako soud se můžeme pohybovat jen v mezích návrhů, které jsou podány oběma stranami. Jaké návrhy byly podány, takové jsme zhodnotili. Ty ale k otevření případu nestačily," řekl Bouček na úplný závěr čtvrtečního jednání.

Jiří Kajínek přijal rozhodnutí soudu klidně. Stejně tak jeho příznivci, kterých se do jednací síně dostalo asi sedm. Dalších několik desítek čekalo na chodbě.

Kajínkův advokát Kolja Kubíček je s rozhodnutím soudu nespokojený. "Už po včerejším jednání jsme nevěřili, že soud případ otevře," řekl.

Soud ve středu vyslechl například bývalého policistu, který byl před 11 lety na místě činu mezi prvními. Jeho výpověď nepřinesla nic nového a navíc byla v rozporu s tím, co řekl advokátovi. Návrhy na výslechy dalších svědků soud zamítl. - více zde
Žalobkyně nechtěla obnovení procesu

Státní zástupkyně Radomíra Anderlová navrhla v závěru středečního jednání, aby senát plzeňského soudu Kajínkovu žádost zamítl. Podle ní byly sice předloženy nové důkazy, ale žádný z nich není tak silný, aby kvůli němu soud proces obnovil.

"Řada svědků není vzhledem ke své kriminální minulosti i zapletenosti do případu věrohodná. Jiní jsou sice důvěryhodní, ale neřekli nic důležitého," uvedla Anderlová.

Žalobkyně zpochybnila i nový znalecký posudek z oboru psychologie a psychiatrie, podle kterého je Kajínek schopný resocializace. Původní revizní ústavní znalecký posudek tvrdil opak a jeho závěr přispěl k tomu, že soud uložil Kajínkovi doživotí.

"Posudek se vztahuje k aktuálnímu stavu, ale ne k době, kdy se stal trestný čin.

Navíc pokud znalci chtěli zpochybnit původní posudek, měli vysvětlit, proč byl chybný, a měli předložit pádné argumenty. To neudělali," řekla žalobkyně.

Vrátila se také ke svědectví Vojtěcha Pokoše, který v původním líčení Kajínka označil jako vraha. Pokoš tentokrát odmítl vypovídat.

"Jaký k tomu měl důvod, o tom lze jen spekulovat. Mohla to být i nevybíravá mediální kampaň," uvedla žalobkyně.

Kajínkův advokát Kolja Kubíček ale tvrdil, že Pokoš nyní nevypovídal proto, aby nebyl obviněn z křivého svědectví, protože tehdy podle něj lhal.

Kajínek: Policii nevěřím
Kajínek s výroky státní zástupkyně nesouhlasil. Tvrdil, že policie i justice stejným svědkům s kriminální minulostí v původním líčení věřila, ale nyní je považuje za nevěrohodné.

Ohradil se i proti tomu, že se v médiích objevilo, že odmítl detektor lži. "Není to pravda. Já sám jsem toto testování navrhl, ale bylo mi řečeno, že jsem inteligentní a že bych ten detektor oblbnul," uvedl Kajínek.

Na konec své asi 45 minutové závěrečné řeči, v níž mimo jiné zdůrazňoval i svou nedůvěru v policii, požádal soud, aby jeho proces obnovil.

"Doufám, že pokud bude líčení obnoveno, podaří se prokázat moji nevinu a vyjde najevo, že jsem odsouzen na doživotí za něco, co jsem nespáchal," uvedl.

Jednání se uskutečnilo stejně jako minule za přísných bezpečnostních opatření. Do soudní síně mohl vstoupit jen omezený počet lidí, a to jen ti, kteří si předem vyzvedli vstupenky.

Kajínek byl k doživotí odsouzen v červnu 1998 za to, že v roce 1993 v borských serpentinách pod plzeňskou věznicí zastřelil Štefana Jandu, Juliána Pokoše a postřelil Vojtěcha Pokoše. Kajínek svou vinu vždy popíral.

Dvě jednání v procesu o obnovu řízení se uskutečnila již v květnu a v červenci. Vyslechnutí svědci hovořili v Kajínkův prospěch. Pouze Vojtěch Pokoš, který kdysi Kajínka před soudem usvědčil, odmítl vypovídat.

Dva Pokošovi bývalí spoluvězni u soudu uvedli, že Pokoš řekl, že Kajínek nestřílel. Údajně také řekl, že mu policisté slíbili za falešné svědectví úplatu.


     23.9. 2004 ČTK
Plzeňský soud zamítl Kajínkovu žádost o obnovu procesu

PLZEŇ - Plzeňský krajský soud dnes zamítl žádost dvojnásobného vraha Jiřího Kajínka o obnovu procesu. Kajínek byl před šesti lety odsouzen k doživotnímu vězení. Od začátku tvrdil, že je nevinen. Nyní se domáhal obnovy řízení. Soud žádost zamítl, protože Kajínkův advokát nepředložil takové nové důkazy, které by mohly zvrátit původní rozhodnutí soudu o Kajínkově vině.


Obhájce odsouzeného Kolja Kubíček podal proti rozhodnutí soudce stížnost k Vrchnímu soudu v Praze. Podal i námitku proti podjatosti soudce.

Kajínka odsoudil plzeňský soud k doživotí v červnu 1998 za to, že v roce 1993 v borských serpentinách pod plzeňskou věznicí zastřelil Štefana Jandu a Juliána Pokoše a postřelil Vojtěcha Pokoše.

Kajínek přijal verdikt soudu s poměrně klidnou tváří. I několik jeho příznivců, kteří byli v soudní síni nebo zůstali na chodbách, prohlašovali, že takové rozhodnutí očekávali.

Předseda senátu v odůvodnění podrobně rozebíral jednotlivé důkazy. Svědky rozdělil na dvě skupiny - v první byli lidé, jimž soud neuvěřil, a ve druhé ti, kteří neřekli nic nového a podstatného. Vyjádřil se také k závěrům psychologického a psychiatrického posudku.

Soud neuvěřil Janu Orosovi, který tehdy střelbu viděl z okna věznice. Údajně viděl střelce, jak utíká, ale pak se vrací a znovu se připojuje k hloučku kolem místa činu. Vrah prý byl menší než Kajínek. "Podle soudu nebyl svědek schopen kvůli značné vzdálenosti schopen rozlišit tuto osobu," řekl Bouček.

Senát neuvěřil ani bývalým policistům Janu Felcmanovi a Martinu Kolenovi, kteří byli na místě činu mezi prvními. Popisovali tehdejší události jinak, než jak jsou uvedeny ve spisech, ale i v jejich výpovědích navzájem byly rozpory.

Soud nevěřil ani Miroslavu Brabcovi a Janu Oberdörfovi, kteří tvrdili, že se jim Vojtěch Pokoš, který Kajínka před soudem usvědčil, později ve vězení svěřil, že prý Kajínek nestřílel. "Je zvláštní, že to svědci věděli již léta, ale nikomu o tom neřekli. Říkají, že měli strach a nedůvěřovali justici, ale najednou se obávat přestali," podotkl Bouček. Zároveň připomněl bohatou kriminální minulost obou mužů.

Zastavil se také u svědectví Jaroslava Ďurčiho, který v původním líčení svědčil, že Kajínka dovezl v osudný den do Plzně. Nyní tvrdil, že to není pravda, že v Plzni nebyl on ani Kajínek, ale že byli u něj doma v Praze. Prý ho k tomuto svědectví navedla policie. Tvrdil, že když při rekonstrukci jel s policisty v autě a ukazoval jim, kudy Kajínka vezl, tak prý měl cestu napsanou na papíře. Papír mu údajně dali policisté. Všechno to bylo natočeno na videozáznamu. "To je přímo nehorázná výpověď. Z videozáznamu je jasné, že Ďurči žádný papír nečte. Dívá se na cestu a říká, kudy mají jet. Ďurči lhal a soud mu nevěří," dodal Bouček.

Korunní svědek Vojtěch Pokoš, který tehdy Kajínka usvědčil, tentokrát svědectví odmítl. Advokát Kubíček z toho vyvozoval, že to znamená, že původně lhal a nyní výpověď odmítl kvůli tomu, aby nemohl být stíhán za křivé svědectví. "Pan Pokoš mohl odmítnout svědčit z řady jiných důvodů," řekl soudce.

K novému znaleckému posudku řekl, že znalci zkoumali aktuální duševní stav odsouzeného. "Je přirozené, že tyto závěry jsou dnes jiné. Nemohou však zvrátit tehdejší rozhodnutí," řekl Bouček. Znalci tehdy uvedli, že Kajínek není schopen resocializace, což mělo vliv na výši trestu. Nový posudek ale tvrdí, že je Kajínek resocializace schopen.

Na závěr soudce zmínil svědectví reportérů televize Nova Josefa Klímy a Janka Kroupy, kteří v jedné z reportáží uvedli, že někdo zná jméno vraha, ale není to Kajínek. "Asi by mělo větší smysl, kdyby tyto osoby vraha označili a mohlo by začít vyšetřování," dodal Bouček.

Nakonec zdůraznil, že si soud nedovede představit, že by celý proces s Kajínkem bylo spiknutí policie a justice, jak se často objevuje v médiích. "Tento soud se řídí zákonem a je přesvědčen, že všechna předcházející rozhodnutí byla správná. Není to tedy žádná neochota dobrat se spravedlnosti," dodal.


     23.9. 2004 Blesk
Znalci: Pusťte Kajínka, není nebezpečný!

Žalobkyně ztrhala i věrohodná svědectví. Soudce rozhodne dnes

Obrovské překvapení! Nenapravitelný odsouzenec na doživotí Jiří Kajínek prý není nebezpečný!

Podle nového znaleckého posudku je to ctižádostivý člověk s nadprůměrným IQ, který by na svobodě téměř stoprocentně sekal dobrotu. S takovým obratem přišli včera odborníci na psychiatrii a psychologii, kteří vypracovali posudek pro obhajobu. Zda to Kajínkovi pomůže, se uvidí teprve dnes.

Euforie, desítky novinářů, kamery, do toho Kajínkovy fanynky a spousty ozbrojenců. V této atmosféře začal včera další díl jednání o obnově procesu s doživotním odsouzencem Jiřím Kajínkem (43). Ten vešel do jednací síně sice v poutech, ale s úsměvem. Zatím totiž všichni svědčili v jeho prospěch. Nebylo to jinak ani s posledním klíčovým svědkem, expolicistou Martinem Kolenou. "Pes chytil stopu. S psovodem šli dva kolegové. Pes stopu ale ztratil. Když se vrátili, byl na místě shluk policistů. Pes na ně štěkal tak, že ho psovod musel odvést," líčil expolicista dění kolem jedenáct let staré vraždy. Potvrdil tak dohady, že vrah se po zdánlivém útěku mohl zařadit mezi policisty.

To se ještě stále Kajínek usmíval. Spokojený mohl být i s novým znaleckým posudkem, který vyvrátil dosavadní tvrzení, že je nenapravitelná vraždící stvůra. "Žádná duševní porucha či choroba. Osobnost cílevědomá, dominantní a dobrodružná... Pokud se dostane z vězení, bude mít zájem na uspokojení svých potřeb a osobních vztahů,“ zněla slova znalců.

A pak přišla rána. Státní zástupkyně v závěrečné řeči postupně rozmetala věrohodnost všech nových svědectví včetně výpovědí expolicistů z místa vraždy. "Nepravdivé a účelové! Nepřesvědčivé! Nevěrohodné!" probírala svědectví. "Vypadá to jako řeč na obhajobu plzeňské policie. Nejde nám vůbec o to, kdo vraždil, ale o to, že to nebyl Kajínek," oponoval odsouzencův obhájce Kolja Kubíček.

Jako poslední dostal slovo sám Kajínek. "Navrhuji obnovu řízení a jsem přesvědčen, že pokud bude, prokáže se, že jsem byl odsouzen na doživotí za něco, co jsem neudělal. Můj život je ve fázi, kdy moje nedůvěra v justici je ohromná. Přesto věřím, že existují lidé poctiví. Nemělo by být ostudou, že nějaký soud rozhodl jinak, než se to teď jeví," řekl odsouzený.

Jakého názoru je soudce Tomáš Bouček, se uvidí dnes.

Alena Sobotková


     22.9. 2004 idnes
O Kajínkově osudu se rozhodne ve čtvrtek

U plzeňského krajského soudu pokračovalo po dvou měsících jednání o obnově procesu s Jiřím Kajínkem. Soud vyslechl policistu, který byl na místě vraždy mezi prvními. Návrhy na výslechy dalších svědků ale zamítl. Rozhodnutí padne ve čtvrtek v 10 hodin.

Jednání začalo kolem půl deváté výslechem bývalého policisty Martina Koleny. Ten působil v době vraždy na obvodním oddělení Plzeň-Bory a na místě činu byl mezi prvními.

Jeho výpověď však nepřinesla nic nového, byla také v rozporu s výpovědí, kterou učinil před advokátem. Rozpory Kolena příliš přesvědčivě nevysvětlil.

Další klíčoví svědci se nedostavili, soud tedy prověřoval listinné důkazy. Kajínkův advokát Kolja Kubiček požadoval výslech svědka Přemysla Vachalovského, který se v roce 1993 účastnil porad nejvyšších policejních důstojníků. Na nich se v souvislosti s vraždou Jandy a Pokoše hovořilo o jiném pachateli než o Kajínkovi.

Soudce však návrhy na výslechy dalších svědků zamítl a přistoupil k závěrečným návrhům.

Znalci: Kajínek nebude na svobodě nebezpečný
Podle nového posudku znalců z oboru psychiatrie a psychologie se dvojnásobný vrah Kajínek je schopen polepšit a jeho případný pobyt na svobodě nebude pro společnost nebezpečný.

Znalecký posudek, který nyní nechala zhotovit Kajínkova obhajoba, říká tedy něco jiného než posudek původní. Znalci v něm tehdy tvrdili, že Kajínek není schopen resocializace.

"S posudkem jsem spokojen. Musím říct, že to byli první znalci, kteří se mi věnovali a chtěli se opravdu něco dozvědět, na rozdíl od autorů revizního znaleckého posudku v prvním řízení. Ti mě vůbec neposlouchali a řekli, že si to prý udělají z těch materiálů, co mají k dispozici," řekl Kajínek.

Na neobjektivnost znalců Kajínek upozorňoval už v původním líčení.

Je možné, že Kajínek bude volný
Pokud soud nový proces zamítne, může si Jiří Kajínek podat stížnost k pražskému vrchnímu soudu.

V opačném případě přestane platit rozsudek, který poslal Kajínka na doživotí do vězení. Kajínek by tedy tímto dnem mohl být teoreticky volný.

Soud by ho však zřejmě nepropustil. Do doby, než se v obnoveném procesu rozhodne o jeho vině či nevině, by patrně putoval do vazební věznice.

Kajínek byl k doživotí odsouzen v červnu 1998 za to, že v roce 1993 v borských serpentinách pod plzeňskou věznicí zastřelil Štefana Jandu, Juliána Pokoše a postřelil Vojtěcha Pokoše.

Vinu vždy popíral. Jeho advokát nyní tvrdí, že má nové důkazy o nevině svého klienta a dožaduje se obnovy řízení.


     22.9. 16:35 2004 Lidovky
Žalobkyně nechce, aby soud obnovil Kajínkův proces

PLZEŇ 22. září (ČTK) - Státní zástupkyně Radomíra Anderlová navrhla dnes senátu plzeňského krajského soudu, aby zamítl návrh na obnovu řízení s dvojnásobným vrahem Jiřím Kajínkem. Podle ní byly sice předloženy nové důkazy, ale žádný z nich není takový, aby kvůli němu soud proces obnovil. Kajínek i jeho advokát jsou opačného názoru. Soud rozhodne ve čtvrtek dopoledne.

"Řada svědků není vzhledem ke své kriminální minulosti i zapletenosti do případu věrohodná. Jiní jsou sice důvěryhodní, ale neřekli nic důležitého. Bude tedy jen na soudu, jak všechno zhodnotí a posoudí, zda kdyby tehdejší soud tyto skutečnosti znal, zda by rozhodl jinak," uvedla Anderlová.

Žalobkyně zpochybnila i nynější nový znalecký posudek z oboru psychologie a psychiatrie, podle kterého je Kajínek schopný resocializace. Původní revizní ústavní znalecký posudek tvrdil opak a jeho závěr tohoto posudku přispěl k tomu, že soud uložil Kajínkovi doživotí. Obhajoba na nový znalecký posudek spoléhala.

pokr. mfi mol


     22.9. ČTK
Znalci nyní tvrdí, že Kajínek na svobodě nebude nebezpečný

PLZEŇ - Podle nového posudku znalců z oboru psychiatrie a psychologie je dvojnásobný vrah Jiří Kajínek schopen se polepšit a jeho případný pobyt na svobodě nebude pro společnost nebezpečný. Zaznělo to dnes u plzeňského krajského soudu, u nějž se Kajínek domáhá obnovy svého procesu. Kajínek byl odsouzen za vraždy před šesti lety k doživotnímu vězení. Tvrdí, že je nevinný.


Znalecký posudek, který nyní nechala zhotovit Kajínkova obhajoba, říká tedy něco jiného než posudek původní. Znalci v něm tehdy tvrdili, že Kajínek není schopen resocializace.

"S posudkem jsem spokojen. Musím říct, že to byli první znalci, kteří se mi věnovali a chtěli se opravdu něco dovědět, na rozdíl od autorů revizního znaleckého posudku v prvním řízení. Ti mě vůbec neposlouchali a řekli, že si to prý udělají z těch materiálů, co mají k dispozici," řekl Kajínek. Na neobjektivnost znalců Kajínek upozorňoval už v původním líčení.

Soud dnes také vyslechl bývalého policistu Martina Kolenu, který byl před 11 lety na místě činu mezi prvními. Jeho výpověď však nepřinesla nic nového, byla také v rozporu s výpovědí, kterou učinil před advokátem. Rozpory Kolena příliš přesvědčivě nevysvětlil.

Líčení pokračuje závěrečnými návrhy, rozhodnutí padne pravděpodobně ve čtvrtek.

Kajínek byl k doživotí odsouzen v červnu 1998 za to, že v roce 1993 v borských serpentinách pod plzeňskou věznicí zastřelil Štefana Jandu, Juliána Pokoše a postřelil Vojtěcha Pokoše. Kajínek svou vinu vždy popíral. Jeho advokát nyní tvrdí, že má nové důkazy o nevině svého klienta a dožaduje se obnovy řízení.


nahoru