1993    1994    1995    1996    1997    1998    1999    2000    2001    2002    2003    2004   


 Úvod
 Aktuálně
 Monitoring tisku
 Obnova řízení
 Guestbook
 Komentáře
 Na vlastní oči
 Reportáže
 Akce
 Fotogalerie
 Milost
 Stížnost k ÚS
 Usnesení NS
 Usnesení ÚS
 Rozhovor
 Vyšetřování
 Pochybení
 Rozsudek
 Zpráva VSČR
 Životopis
 Valdice
 Petice
 Chat
 Odkazy
 Napište námVstupenka (moje) zvětšit zvětšit21.07.2004 idnes
Soud odročil kauzu Kajínek na září

Plzeňský soud odročil projednávání žádosti Jiřího Kajínka o obnovení procesu. Doživotně odsouzený dvojnásobný vrah tvrdí, že je nevinen. Soud bude v jednání pokračovat na konci září. Chce vyslechnout další svědky. zvětšit

Plzeňský soud jednal o Kajínkové žádosti druhý den.

Před senát krajského soudu předstoupil jako první bývalý policista Jaroslav Kronďák. Stejně jako v úterý provázela jednání mimořádná bezpečnostní opatření. zvětšit

Kronďákův výslech začal krátce před půl devátou. Bývalý policista se celou dobu třásl. Nabídku přerušit výslech ale odmítl. Uvedl, že se vyšetřování případu účastnil jen na začátku a už si nic nepamatuje.

Podle reportáže televize Nova se v roce 1993 snažily Plzeň ovládnout dvě skupiny podnikatelů, za nimiž stáli policisté. Antonín Vlasák měl podle Novy na své straně policisty Jiřího Kreuzera a Jana Mikeše. Zavražděného podnikatele Štefana Jandu zase údajně chránil Kronďák. Tito policisté byli zařazeni do týmu, který měl vraždy vyšetřovat, uvedla Nova.

Inspekce ministra vnitra prověřovala podíl policistů na kauze a neprokázala podezření, že by do této dvojnásobné nájemné vraždy byl někdo z policistů zapleten. - více zde zvětšit

Kronďák odmítl informace o ochraně podnikatele Jandy a řekl, že si po shlédnutí televizní reportáže připadal, že z něho udělali její autoři hlupáka.

"Vím jak se svědek cítí, jak to prožívá, to je nesdělitelné, já už to prožívám několik let," reagoval na to Kajínek.

Státní zástupce soudu promítl videozáznam, který měl dosvědčit, jestli byla dvojnásobná nájemná vražda vidět z okna plzeňské věznice, jak ukazovala reportáž. Podle předloženého záznamu nebylo na místo činu vidět.

Podle svědků ale auto s oběťmi po střelbě ještě popojelo. "Státní zástupce ukázal, jak manipuluje s důkazy," komentoval videozáznam Kajínek. zvětšit

V soudní síni se promítala i zmíněná reportáž a promluvili i její autoři Josef Klíma a Jan Kroupa. Vypověděli, že při práci na reportáži se dostali k člověku, který si podle nich plzeňskou vraždu objednal a zaplatil i za smrt dalšího podnikatele. Podle nich vrah pochází z Moravy.

"I kdybych věděl, kdo vraždu spáchal a já to vím, tak to neřeknu, protože nesmím, " reagoval Kajínkův advokát Kolja Kubíček.

Obnovení procesu svého klienta vidí skepticky. zvětšit

Většina svědků se postavila za Kajínka

Při úterním jednání většina svědků hovořila v Kajínkův prospěch. Korunní svědek Vojtěch Pokoš, který kdysi Kajínka usvědčil, ale odmítl vypovídat. Dva Pokošovi bývalí spoluvězni tvrdili, že ho slyšeli říkat, že Kajínek nestřílel. Policisté prý Pokošovi za falešné svědectví slíbili úplatu. - více zde zvětšit

Soud poslal Kajínka na doživotí za mříže v červnu 1998 za to, že zastřelil v Plzni v autě Štefana Jandu, jeho osobního strážce Juliána Pokoše a postřelil Vojtěcha Pokoše. Kajínek vinu popírá.

Kajínkův advokát nyní tvrdí, že má nové důkazy o nevině svého klienta. Líčení je nařízeno do čtvrtka.

Do soudní síně s 18 místy pro veřejnost se dalo opět dostat jen s předem zajištěnou vstupenkou.

     
21.07.2004 14:47 lidovky

Soud odročil kauzu Kajínek na září Jiří Kajínek

Výslechem bývalého policisty Jaroslava Kronďáka začal dnes u plzeňského krajského soudu další den líčení, v němž se rozhoduje o případném novém procesu s dvojnásobným vrahem Jiřím Kajínkem. Po dnešním líčení, které mělo skončit ve čtvrtek, ale soud odročil jednání na 22. září.

Kajínkův obhájce Ilja Kubíček tvrdí, že má nové důkazy o nevině svého klienta. Trval na předvolání svědka, bývalého policisty Martina Koleny, který se na jednání omluvil. Soud obhajobě vyhověl.

Dnešní Kronďákova výpověď nevnesla do případu nic nového. Na řadu otázek odpovídal, že si už nic nepamatuje a nic neví. Byl při tom znatelně nervózní a třásl se.

Kajínkovi advokáti mají údajně důkazy o tom, že za zločiny připsanými Kajínkovi stojí policisté. Případ prý provázejí policejní manipulace s fakty, důkazy i výslechy svědků. Roli policejních důstojníků se věnovali i reportéři televize Nova. Podle nich se v roce 1993 snažili Plzeň ovládnout dvě skupiny podnikatelů, za kterými stáli vždy určití policisté. Kroňdák údajně chránil majitele několika fitness klubů Štefana Jandu, kterého Kajínek podle rozsudku zastřelil v červnu 1998 v Plzni spolu s jeho osobním strážcem Juliánem Pokošem.

Kajínek: Vyšetřovací pokus je neobjektivní

U soudu se promítal i záznam vyšetřovacího pokusu, který dokumentoval, co mohl v osudný den vidět svědek Jan Oros z okna plzeňské věznice. Oros totiž v květnu u soudu popsal, že viděl střílet nějakého muže, který poté utekl po pěšině k přehradě. Tento muž se později údajně vrátil na místo činu a zamíchal se zpátky do davu. Jeho svědectví neodpovídalo původnímu popisu události. Z vyšetřovacího pokusu ale vyplynulo, že Oros nemohl vidět na místo činu.

Soud také promítal záznam Klímovy a Kroupovy reportáže. Ze záznamu ale vyplynulo, že Oros na místo činu viděl. "Vyšetřovací pokus nebyl objektivní. Před jedenácti lety byl před věznicí určitě jiný porost. Dnešní výhled navíc zkresluje fakt, že mříže oken věznice jsou nyní ještě opatřeny kovovým pletivem," podotkl Kajínek. Promítání reportáže Kajínka viditelně dojalo. Při pasážích, kde vypovídala jeho sestra o jejich rodině a dětství, si utíral uplakané oči.

Oba novináři poukázali také na skutečnost, že ve své asi dva roky staré reportáži mluvili se svědkem, který jim řekl, že Jandu a Pokoše zabil nějaký nájemný vrah z Moravy. "Orgány činné v trestném řízení se však nikdy tímto podnětem nezabývaly a nic nevyšetřovaly," uvedli oba nezávisle na sobě před soudem.

Obhajoba vidí obnovu procesu skepticky

Stejně jako v úterý provázela jednání mimořádná bezpečnostní opatření. Do soudní síně, kde je 18 míst pro veřejnost, se dostali opět jenom lidé, kteří si předem opatřili vstupenky. Většinou to byli novináři. Několik lidí zůstalo stát na chodbě. Zatím všichni svědci hovořili v Kajínkův prospěch. Vojtěch Pokoš, který kdysi Kajínka usvědčil, odmítl vypovídat. Dva Pokošovi bývalí spoluvězni tvrdili, že ho slyšeli říkat, že Kajínek nestřílel. Policisté prý Pokošovi za falešné svědectví slíbili úplatu.

Kajínkova obhajoba se ale nyní dívá na případnou obnovu Kajínkova procesu skepticky. Kubíček řekl, že má dojem, že soud už mohl rozhodnout. Dostatečným podnětem k obnovení procesu jsou podle něj výpovědi svědků, kteří uvedli, že Kajínek vraždu nespáchal. Soud by o tom měl přesvědčit i fakt, že Pokoš nyní nepotvrdil, že to byl Kajínek, kdo na něj střílel. Podle Kubíčka to ale soudu zřejmě nestačí. Poněkud si však protiřečí. Byl to právě on, kdo trval na výslechu svědka Koleny a soud tedy případ odročil.

Pokud by soud rozhodl o obnově Kajínkova procesu, přestane platit rozsudek, který ho poslal na doživotí do vězení. Teoreticky by tedy mohl být Kajínek tímto dnem volný. Předcházející jedenáctiletý trest za loupež mu vypršel již 14. července. Soud by ho však zřejmě nepropustil, ale vzal ihned do vazby do té doby, než se v obnoveném procesu rozhodne o jeho vině či nevině.

     

21.07.2004 ČTK

Soud odročil proces s Kajínkem na září

PLZEŇ - Plzeňský krajský soud dnes odročil jednání o případném obnovení procesu s dvojnásobným vrahem Jiřím Kajínkem na 22. září. Kajínkův obhájce Kolja Kubíček trval na předvolání svědka, bývalého policisty Martina Koleny, který se na dnešní jednání omluvil. Soud obhajobě vyhověl.

Kajínek byl k doživotí odsouzen v červnu 1998 za to, že v roce 1993 v borských serpentinách pod plzeňskou věznicí zastřelil Štefana Jandu, jeho osobního strážce Juliána Pokoše a postřelil Vojtěcha Pokoše. Kajínek svou vinu vždy popíral. Jeho advokát nyní tvrdí, že má nové důkazy o nevině svého klienta.

Jednání o obnově líčení začalo v květnu. Zatím všichni svědci hovořili v Kajínkův prospěch. Vojtěch Pokoš, který kdysi Kajínka usvědčil, odmítl vypovídat. Dva Pokošovi bývalí spoluvězni tvrdili, že slyšeli Pokoše říkat, že Kajínek nestřílel. Tvrdili, že policisté Pokošovi za falešné svědectví slíbili úplatu.

Kajínkova obhajoba se nyní dívá na případnou obnovu Kajínkova procesu skepticky. Kubíček ČTK řekl, že má dojem, že soud už mohl rozhodnout. Dostatečným podnětem k obnovení procesu jsou podle něj výpovědi svědků, kteří uvedli, že Kajínek vraždu nespáchal. Soud by o tom měl přesvědčit i fakt, že Pokoš nyní nepotvrdil, že to byl Kajínek, kdo na něj střílel. Podle Kubíčka to ale soudu zřejmě nestačí. Poněkud si však protiřečí. Byl to právě on, kdo trval na výslechu svědky Koleny a soud tedy případ odročil.

Dnes u soudu vypovídal bývalý policista Jaroslav Kronďák. Do případu však jeho výpověď nevnesla nic nového. Dále vypovídali reportéři televize Nova Janek Kroupa a Josef Klíma, tvůrci několikadílného publicistického pořadu o Kajínkově případu. Poukázali na skutečnost, že ve své asi dva roky staré reportáži mluvili se svědkem, který jim řekl, že Jandu a Pokoše zabil nějaký nájemný vrah z Moravy. "Orgány činné v trestném řízení se však nikdy tímto podnětem nezabývaly a nic nevyšetřovaly," uvedli oba nezávisle na sobě před soudem.

V soudní síni se také promítal záznam z jejich reportáže z letošního ledna, kde mimo jiné vypovídal svědek Jan Oros. Tento muž údajně před lety viděl na místo činu z borské věznice. Podle něj se to stalo jinak, než jak uváděly soudy. Ze záznamu mimo jiné vyplynulo, že Oros na místo činu viděl. K jinému závěru došel vyšetřovací pokus, který letos nechal udělat státní zástupce. Podle pokusu tam Oros vidět nemohl.

"Vyšetřovací pokus nebyl objektivní. Před jedenácti lety byl před věznicí určitě jiný porost. Dnešní výhled navíc zkresluje fakt, že mříže oken věznice jsou nyní ještě opatřeny kovovým pletivem," podotkl Kajínek.

Promítání reportáže Kajínka viditelně dojalo. Při pasážích, kde vypovídala jeho sestra o jejich rodině a dětství, si utíral uplakané oči.

Předseda senátu Tomáš Bouček v závěru jednání vytkl obhajobě nepřipravenost. Při zahájení dnešního líčení, když přišel svědek Kronďák, Kubíček soudu řekl, že jeho předvolání nežádal. Bouček však přečetl listinu, na níž stojí, že obhajoba Kronďáka chce slyšet kvůli tomu, že údajně řekne nové věci. Kubíčkova asistentka Klára Slámová ČTK řekla, že obhajoba je dobře připravena a že v tomto případě šlo o ojedinělý omyl.

Stejně jako v úterý provázela jednání mimořádná bezpečnostní opatření. Do soudní síně, kde je 18 míst pro veřejnost, se dostali opět jenom lidé, kteří si předem opatřili vstupenky. Většinou to byli novináři. Několik lidí zůstalo stát na chodbě.

Pokud by soud rozhodl o obnově Kajínkova procesu, přestane platit rozsudek, který ho poslal na doživotí do vězení. Teoreticky by tedy mohl být Kajínek tímto dnem volný. Předcházející jedenáctiletý trest za loupež mu vypršel již 14. července. Soud by ho však zřejmě nepropustil, ale vzal ihned do vazby do té doby, než se v obnoveném procesu rozhodne o jeho vině či nevině.

     

21.07.2004 Blesk Alena Sobotková

Kajínek: Nová svědectví mění jeho osud!

To byla noc a den, na které hodně lidí dlouho nezapomene. U plzeňského krajského soudu se včera po dvou měsících začal znovu pečetit osud nejznámějšího vězně Jiřího Kajínka (43).


Povolí soudce Tomáš Bouček obnovu jeho procesu? Kdo vlastně zavraždil před 11 lety plzeňského podnikatele Jandu a jeho bodyguarda? Kajínkovi příznivci chtěli všechno slyšet na vlastní uši. Už po půlnoci si ustlali přímo před soudní budovou, aby pro sebe urvali jeden ze sedmi volných lístků do jednací síně.

Pečlivě střeženého Kajínka dovedla po zuby ozbrojená eskorta do soudní síně. Čtvrt na devět. Jednání konečně vypuklo! Usměvavý, vymydlený Kajínek a výpovědi svědků natěšených na jeho obhajobu... Nad nimi se tajil dech. "Jak mohli na základě tak špa tného vyšetřování někoho poslat do vězení až do smrti?" kroutili nevěřícně hlavami snad všichni přítomní.

"Ta svědectví jsou tak významného charakteru, že existuje pádný důvod k obnově procesu," konstatovala po včerejším jednání Kajínkova právní zástupkyně Klára Slámová. Korunní svědek Vojtěch Pokoš, od něhož se očekávalo, že potvrdí své fatální svědectví, odmítl vypovídat. Udělal to hned, jakmile ho soudce poučil, že kdyby lhal, hrozí mu trestní stíhání. Už dříve tvrdil, že to byl Kajínek, kdo vraždil.

Tři další svědci vypovídali zcela jednoznačně v Kajínkův prospěch. Dobrou službu mu ale včera neudělal poslední ze svědků - 21krát trestaný recidivista Jan Oberdörfer. Kdyby se trestalo za lhaní, dostal by asi doživotí on. Vypovídal sice v Kajínkův prospěch, ale tak zmateně, že mu soud mohl jen těžko uvěřit.

Jednání, na jehož konci bude rozhodnutí o obnově či zamítnutí obnovy Kajínkovy kauzy, pokračuje i dnes. Slyšeni budou tvůrci reportáží Na vlastní oči Josef Klíma a Janek Kroupa. Horké chvilky na stanovišti svědků dnes zažije i expolicista Kronďák, který v Kajínkově kauze sehrál velmi podivnou roli. --------------------------------------------------------------------------------

Tito lidé tvrdí: On nevraždil

Kajínkova sestra Miluše Rozsívačová (46)

Sestra doživotního odsouzence vylíčila, jak šťastné dětství s bratrem prožili.Vyvrátila tak dosavadní fámy, že bratr byl jako malé dítě často bitý, že byl jeho otec opilec a rodiče rozvedeni.

Korunní svědek Vojtěch Pokoš (32)

Tento recidivista po českých věznicích spoluodsouzeným tvrdil, že vlastně neví, kdo mu před jedenácti lety zavraždil bratra a kamaráda a střílel i po něm. Mluvil pravdu? Včera o tom za žádnou cenu mluvit nechtěl.

Bývalý policista Jiří Kreutzer

Svou výpovědí odkryl otřesné poměry, které v roce 1993 panovaly v plzeňské policii. Odsvědčil, že řada policistů byla v úzkém spojení s podsvětím. Dnes se jako důležitý svědek bojí o život a žije v ilegalitě.

Plzeňský expolicista Jan Felcman (40)

Snad nejvýznamnější svědectví! Byl první na místě vraždy, vyslechl sedm důležitých svědků. Záznam však zmizel... Svědek byl tehdy v šoku, když viděl, jak jeho kolegové nakládají se stopami. Slyšel svědky, kteří popsali jiného vraha než Kajínka.

Bezdomovec a recidivista Jan Oberdörfer

Tenhle chudák je 21krát trestaný recidivista. Je přesvědčen, že Kajínek není vrah, a snažil se to dokázat. Zmateně odpovídal na otázky soudu a bylo jasné, že o případu nic neví, jen chce Kajínkovi pomoci. Soud ani nikdo jiný mu ale nevěřil.

--------------------------------------------------------------------------------

Mezníky odsouzencova života

* V roce 1982 odsouzen k ročnímu vězení za vloupání

* Za krádeže a útok na veřejného činitele odsouzen v roce 1985 na sedm let

* V lednu 1990 ho osvobodila amnestie

* O pár měsíců později se ho policisté pokusili zatknout pro podezření z vloupání. Pomocí plynové pistole je odzbrojil a ujel jejich vozem. Za loupež odsouzen k jedenáctiletému vězení.

* V lednu 1993 při třídenní dovolence za vzorné chování navštívil ministra spravedlnosti. Chtěl revizi svého případu. Nebylo mu vyhověno. Do vězení se už nevrátil.

*V únoru 1994 zadržen v Praze a obviněn ze dvou vražd a pokusu o vraždu

* 23. června 1998 odsouzen na doživotí

* 29. října 2000 uprchl z mírovské věznice, 8. prosince byl v Praze v bytě manželky orlického vraha Marie Černé dopaden

     

21.07.2004 ČTK

Soud odročil proces s Kajínkem na září

PLZEŇ - Plzeňský krajský soud dnes odročil jednání o případném obnovení procesu s dvojnásobným vrahem Jiřím Kajínkem na 22. září. Kajínkův obhájce Kolja Kubíček trval na předvolání svědka, bývalého policisty Martina Koleny, který se na dnešní jednání omluvil. Soud obhajobě vyhověl.

Kajínek byl k doživotí odsouzen v červnu 1998 za to, že v roce 1993 v borských serpentinách pod plzeňskou věznicí zastřelil Štefana Jandu, jeho osobního strážce Juliána Pokoše a postřelil Vojtěcha Pokoše. Kajínek svou vinu vždy popíral. Jeho advokát nyní tvrdí, že má nové důkazy o nevině svého klienta.

Jednání o obnově líčení začalo v květnu. Zatím všichni svědci hovořili v Kajínkův prospěch. Vojtěch Pokoš, který kdysi Kajínka usvědčil, odmítl vypovídat. Dva Pokošovi bývalí spoluvězni tvrdili, že slyšeli Pokoše říkat, že Kajínek nestřílel. Tvrdili, že policisté Pokošovi za falešné svědectví slíbili úplatu.

Kajínkova obhajoba se nyní dívá na případnou obnovu Kajínkova procesu skepticky. Kubíček ČTK řekl, že má dojem, že soud už mohl rozhodnout. Dostatečným podnětem k obnovení procesu jsou podle něj výpovědi svědků, kteří uvedli, že Kajínek vraždu nespáchal. Soud by o tom měl přesvědčit i fakt, že Pokoš nyní nepotvrdil, že to byl Kajínek, kdo na něj střílel. Podle Kubíčka to ale soudu zřejmě nestačí. Poněkud si však protiřečí. Byl to právě on, kdo trval na výslechu svědky Koleny a soud tedy případ odročil.

Dnes u soudu vypovídal bývalý policista Jaroslav Kronďák. Do případu však jeho výpověď nevnesla nic nového. Dále vypovídali reportéři televize Nova Janek Kroupa a Josef Klíma, tvůrci několikadílného publicistického pořadu o Kajínkově případu. Poukázali na skutečnost, že ve své asi dva roky staré reportáži mluvili se svědkem, který jim řekl, že Jandu a Pokoše zabil nějaký nájemný vrah z Moravy. "Orgány činné v trestném řízení se však nikdy tímto podnětem nezabývaly a nic nevyšetřovaly," uvedli oba nezávisle na sobě před soudem.

V soudní síni se také promítal záznam z jejich reportáže z letošního ledna, kde mimo jiné vypovídal svědek Jan Oros. Tento muž údajně před lety viděl na místo činu z borské věznice. Podle něj se to stalo jinak, než jak uváděly soudy. Ze záznamu mimo jiné vyplynulo, že Oros na místo činu viděl. K jinému závěru došel vyšetřovací pokus, který letos nechal udělat státní zástupce. Podle pokusu tam Oros vidět nemohl.

"Vyšetřovací pokus nebyl objektivní. Před jedenácti lety byl před věznicí určitě jiný porost. Dnešní výhled navíc zkresluje fakt, že mříže oken věznice jsou nyní ještě opatřeny kovovým pletivem," podotkl Kajínek.

Promítání reportáže Kajínka viditelně dojalo. Při pasážích, kde vypovídala jeho sestra o jejich rodině a dětství, si utíral uplakané oči.

Předseda senátu Tomáš Bouček v závěru jednání vytkl obhajobě nepřipravenost. Při zahájení dnešního líčení, když přišel svědek Kronďák, Kubíček soudu řekl, že jeho předvolání nežádal. Bouček však přečetl listinu, na níž stojí, že obhajoba Kronďáka chce slyšet kvůli tomu, že údajně řekne nové věci. Kubíčkova asistentka Klára Slámová ČTK řekla, že obhajoba je dobře připravena a že v tomto případě šlo o ojedinělý omyl.

Stejně jako v úterý provázela jednání mimořádná bezpečnostní opatření. Do soudní síně, kde je 18 míst pro veřejnost, se dostali opět jenom lidé, kteří si předem opatřili vstupenky. Většinou to byli novináři. Několik lidí zůstalo stát na chodbě.

Pokud by soud rozhodl o obnově Kajínkova procesu, přestane platit rozsudek, který ho poslal na doživotí do vězení. Teoreticky by tedy mohl být Kajínek tímto dnem volný. Předcházející jedenáctiletý trest za loupež mu vypršel již 14. července. Soud by ho však zřejmě nepropustil, ale vzal ihned do vazby do té doby, než se v obnoveném procesu rozhodne o jeho vině či nevině.

     

21.07.2004 Blesk Alena Sobotková

Kajínek: Nová svědectví mění jeho osud!

To byla noc a den, na které hodně lidí dlouho nezapomene. U plzeňského krajského soudu se včera po dvou měsících začal znovu pečetit osud nejznámějšího vězně Jiřího Kajínka (43).


Povolí soudce Tomáš Bouček obnovu jeho procesu? Kdo vlastně zavraždil před 11 lety plzeňského podnikatele Jandu a jeho bodyguarda? Kajínkovi příznivci chtěli všechno slyšet na vlastní uši. Už po půlnoci si ustlali přímo před soudní budovou, aby pro sebe urvali jeden ze sedmi volných lístků do jednací síně.

Pečlivě střeženého Kajínka dovedla po zuby ozbrojená eskorta do soudní síně. Čtvrt na devět. Jednání konečně vypuklo! Usměvavý, vymydlený Kajínek a výpovědi svědků natěšených na jeho obhajobu... Nad nimi se tajil dech. "Jak mohli na základě tak špa tného vyšetřování někoho poslat do vězení až do smrti?" kroutili nevěřícně hlavami snad všichni přítomní.

"Ta svědectví jsou tak významného charakteru, že existuje pádný důvod k obnově procesu," konstatovala po včerejším jednání Kajínkova právní zástupkyně Klára Slámová. Korunní svědek Vojtěch Pokoš, od něhož se očekávalo, že potvrdí své fatální svědectví, odmítl vypovídat. Udělal to hned, jakmile ho soudce poučil, že kdyby lhal, hrozí mu trestní stíhání. Už dříve tvrdil, že to byl Kajínek, kdo vraždil.

Tři další svědci vypovídali zcela jednoznačně v Kajínkův prospěch. Dobrou službu mu ale včera neudělal poslední ze svědků - 21krát trestaný recidivista Jan Oberdörfer. Kdyby se trestalo za lhaní, dostal by asi doživotí on. Vypovídal sice v Kajínkův prospěch, ale tak zmateně, že mu soud mohl jen těžko uvěřit.

Jednání, na jehož konci bude rozhodnutí o obnově či zamítnutí obnovy Kajínkovy kauzy, pokračuje i dnes. Slyšeni budou tvůrci reportáží Na vlastní oči Josef Klíma a Janek Kroupa. Horké chvilky na stanovišti svědků dnes zažije i expolicista Kronďák, který v Kajínkově kauze sehrál velmi podivnou roli. --------------------------------------------------------------------------------

Tito lidé tvrdí: On nevraždil

Kajínkova sestra Miluše Rozsívačová (46)

Sestra doživotního odsouzence vylíčila, jak šťastné dětství s bratrem prožili.Vyvrátila tak dosavadní fámy, že bratr byl jako malé dítě často bitý, že byl jeho otec opilec a rodiče rozvedeni.

Korunní svědek Vojtěch Pokoš (32)

Tento recidivista po českých věznicích spoluodsouzeným tvrdil, že vlastně neví, kdo mu před jedenácti lety zavraždil bratra a kamaráda a střílel i po něm. Mluvil pravdu? Včera o tom za žádnou cenu mluvit nechtěl.

Bývalý policista Jiří Kreutzer

Svou výpovědí odkryl otřesné poměry, které v roce 1993 panovaly v plzeňské policii. Odsvědčil, že řada policistů byla v úzkém spojení s podsvětím. Dnes se jako důležitý svědek bojí o život a žije v ilegalitě.

Plzeňský expolicista Jan Felcman (40)

Snad nejvýznamnější svědectví! Byl první na místě vraždy, vyslechl sedm důležitých svědků. Záznam však zmizel... Svědek byl tehdy v šoku, když viděl, jak jeho kolegové nakládají se stopami. Slyšel svědky, kteří popsali jiného vraha než Kajínka.

Bezdomovec a recidivista Jan Oberdörfer

Tenhle chudák je 21krát trestaný recidivista. Je přesvědčen, že Kajínek není vrah, a snažil se to dokázat. Zmateně odpovídal na otázky soudu a bylo jasné, že o případu nic neví, jen chce Kajínkovi pomoci. Soud ani nikdo jiný mu ale nevěřil.

--------------------------------------------------------------------------------

Mezníky odsouzencova života

* V roce 1982 odsouzen k ročnímu vězení za vloupání

* Za krádeže a útok na veřejného činitele odsouzen v roce 1985 na sedm let

* V lednu 1990 ho osvobodila amnestie

* O pár měsíců později se ho policisté pokusili zatknout pro podezření z vloupání. Pomocí plynové pistole je odzbrojil a ujel jejich vozem. Za loupež odsouzen k jedenáctiletému vězení.

* V lednu 1993 při třídenní dovolence za vzorné chování navštívil ministra spravedlnosti. Chtěl revizi svého případu. Nebylo mu vyhověno. Do vězení se už nevrátil.

*V únoru 1994 zadržen v Praze a obviněn ze dvou vražd a pokusu o vraždu

* 23. června 1998 odsouzen na doživotí

* 29. října 2000 uprchl z mírovské věznice, 8. prosince byl v Praze v bytě manželky orlického vraha Marie Černé dopaden

     

20.07.2004 epravo

Dva svědci soudu řekli, že Pokoš, když usvědčil Kajínka, lhalDva svědci soudu řekli, že Pokoš, když usvědčil Kajínka, lhal

Dva svědci v případu na doživotí odsouzeného Jiřího Kajínka dnes u plzeňského krajského soudu tvrdili, že Vojtěch Pokoš, který ho kdysi usvědčil ze střelby, nemluvil pravdu. Oba Pokošovi spoluvězni se to prý přímo od něj dověděli ve vězení. Sám Pokoš dnes odmítl vypovídat. Před osmi lety označil Kajínka přímo v soudní síni jako střelce.

Kajínek byl v červnu 1998 odsouzen za to, že zastřelil v květnu 1993 v borských serpentinách v Plzni v autě Štefana Jandu, jeho osobního strážce Juliána Pokoše a postřelil Vojtěcha Pokoše. Kajínek svou vinu vždy popíral. Soud nyní rozhoduje, zda se v kauze objevily nové důkazy a zda je možné Kajínkův proces obnovit.

Bývalý Pokošův spoluvězeň Miroslav Brabec dnes řekl, že mu Pokoš sám řekl, že nestřílel Kajínek, ale policisté. Prý mu policie za to, že Kajínka usvědčí, slíbila, že ho propustí z vězení. Pokoš byl totiž ve vazbě kvůli obvinění z loupeže. Kajínek připomněl, že se to skutečně stalo. "Propustili ho (Pokoše) z vazby další den poté, co proti mně svědčil," uvedl Kajínek. Brabec byl již třikrát souzen a ve vězení strávil více než pět let.

Další svědek Jan Oberdörfer uvedl, že slyšel kdysi Pokoše ve vězení na chodbě, jak říká, že vůbec neví, kdo po Kajínkovi střílel. "Ptal jsem se ho, proč to teda pověděl u toho soudu. Řekl jsem mu, že možná poslal nevinného na doživotí do vězení," uvedl Oberdörfer. Pokoš prý údajně pokrčil jen rameny.

Oberdörferovo svědectví je v rozporu s tím, co uvedl před půl rokem ve svém písemném vyjádření. V něm psal, že mu Pokoš řekl, že mu za falešné svědectví policisté údajně slíbili beztrestnost. Když na to dnes předseda senátu poukázal, začal se vymlouvat, že už si nic nepamatuje a že měl úraz hlavy. Oberdörfer je bezdomovec a v trestním rejstříku má 21 záznamů za majetkové delikty. Na minulé líčení se nedostavil, protože prý spadl do kanálu a zranil se.

Před soudem dnes svědčil i bývalý policista Jiří Kreuzer, který byl v Kajínkově případě původně obviněn z ovlivňování svědků, ale poté byl zproštěn obžaloby. Neřekl však nic, co by vneslo do případu světlo. Stěžoval si jen na policii. Kreuzer také tvrdil, že ho před nedávnem navštívili policisté z útvaru organizovaného zločinu a řekli mu, že mu někdo usiluje o život. Kreuzer však tvrdí, že mu není jasné, kdo a proč. Vzápětí na to uvedl, že pokud by byl Kajínkův případ znovu otevřen, mohl by být pro některé lidi nebezpečný.

Líčení pokračuje ve středu. Mimo jiné budou svědčit i autoři případu Josef Klíma a Janek Kroupa. Líčení je nařízeno do čtvrtka. Poté soud rozhodne, zda Kajínkův případ znovu otevře. Pokud by nový proces zamítl, může Kajínek podat stížnost k Vrchnímu soudu v Praze.

     

20.07.2004 idnes

Kajínkovi korunní svědek nepomohl

Za dohledu těžkooděnců přišel k soudu v Plzni Jiří Kajínek. Chce nový proces. Korunní svědek Vojtěch Pokoš odmítl vypovídat. Už jednou však Kajínka označil za vraha. Senát plzeňského krajského soudu se ke Kajínkově žádosti dostal po dvouměsíční přestávce.

Eskorta přivedla doživotně odsouzeného vězně do jednací síně deset minut před půl devátou. Přímo v místnosti na něj pohlíží speciální jednotka v neprůstřelných vestách, další policisté hlídají ulice kolem soudní budovy.

Samotného Kajínka, který se od svého příchodu usmívá, hlídají tři příslušníci justiční stráže, dva mu stojí po boku a jeden za ním. Další dva zajišťují okna.

Kajínek tvrdí, že je nevinen, že v Plzni vůbec nebyl a na nikoho nestřílel. Před soud proto předstoupí další svědci. Očekávala se hlavně výpověď korunního svědka střelby v serpentinách u borské věznice v Plzni Vojtěcha Pokoše. Ten jako jediný 1993 střelbu na bílou mazdu podnikatele Štefana Jandy v květnu přežil.

Před osmi lety se v jednací síni plzeňského soudu otočil na Jiřího Kajínka a prohlásil: "To je ten muž, který na nás střílel." Kajínek dostal o několik měsíců později za tento zločin doživotí.

Plzeňský soud před dvěma měsíci odročil projednávání Kájinkovy žádosti kvůli zdravotním problémům advokáta Kolji Kubíčka. - více zde

Tentokrát ale Pokoš, který měl svědčit jako první, odmítl vypovídat.

Před soud ale předstoupil jeho společník z cely Miroslav Brabec a tvrdil, že mu Pokoš o případu vyprávěl a řekl, že nestřílel Kajínek, ale policie. Myslí si, že je Kajínek nevinný a dvojnásobnou vraždu nespáchal.

"Je normální, že si vězni o svých případech povídají," reagoval na jeho výpověď Kajínek. Soudu ještě připomněl, že byl Pokoš dva a půl roku ve vazbě a po svědectví proti němu byl propuštěn.

Před soud by mělo předstoupit celkem pět svědků, ale není jisté, zda přijdou. Jeden se totiž zdržuje na neznámém místě a další odmítl komunikovat s Kajínkovým advokátem.

Kajínek v průběhu jednání požádal soud o vyvětrání jednací síně, protože se tam nedalo dýchat. Soud mu vyhověl. Okna se ale otevřela až o přestávce, kdy odsouzený v jednací síni nebyl a rovněž proto, aby hluk z ulice nerušil záznamové zařízení.

Byl to hodný kluk, popisuje Kajínka jeho sestra

Před soudem promluvila i Kajínkova o tři roky starší sestra Miluše Rozsívalová. "Jirka byl hodný kluk," popsal a připomněla, že oba měli krásné dětství, které by jim jiné děti mohly závidět. Prázdniny oba trávili na chatě a chodili s otcem na ryby.

Se svým bratrem měla společný dětský pokoj.
Kajínek byl podle ní mezi kamarády oblíben a vždy bránil mladší a slabší. Když bylo Kajínkovi 13 let odešla na internát a pak podle svých slov ztratila o bratrovi přehled, protože se setkávali pouze o víkendech.

U soudu vypovídal i policista, který v době činu, za který byl Kajínek odsouzen, sloužil na obvodním oddělení Plzeň-Bory. Na místě vraždy byl mezi prvními.
V autě našel jednoho mrtvého podnikatele Štefana Jandu a zraněného jeho osobního strážce Juliána Pokoše. Ten podle něj o činu nechtěl mluvit. Policista se ho ptal, kdo jim to udělal. "To je jedno nechte to být," odpověděl podle policisty zraněný.

Policista na místě činu vyslechl asi sedm lidí. Svědci mu ukázali směr, kam střelec v šedém plášti prchl. Soud se zajímal, zda policista neviděl mezi "diváky" někoho, kdo by odpovídal popisu. Policista, který už u policie asi šest let nepracuje, prý nikoho takového neviděl. Protokol, který sepsal, se později ztratil.

Vypovídal i policista Jiří Kreuzer, který byl stíhán s Kajínkem kvůli podezření, že ovlivňoval svědky a mařil tak dopadení pachatele. Soud ho ale obžaloby zprostil. Před plzeňským soudem zopakoval své předchozí výpovědi a poukázal na postup policie při vyšetřování.

     

20.07.2004 14:28 ČTK

Svědek Pokoš odmítl v Kajínkově kauze před soudem vypovídat

PLZEŇ - Vojtěch Pokoš, hlavní svědek v případu dvojnásobného vraha Jiřího Kajínka, odmítl dnes u plzeňského krajského soudu vypovídat. Soud rozhoduje, zda se v kauze objevily nové důkazy a zda je možné Kajínkův proces obnovit. Obhajoba se domnívala, že Pokoš změní svou původní výpověď, ve které označil Kajínka za dvojnásobného vraha. Líčení doprovází mimořádná bezpečnostní opatření.

Kajínek byl v červnu 1998 odsouzen k doživotí za to, že zastřelil Štefana Jandu, jeho osobního strážce Juliána Pokoše a postřelil Vojtěcha Pokoše. Kajínek svou vinu vždy popíral.

Další svědek Miroslav Brabec dnes u soudu prohlásil, že mu jeho spoluvězeň Pokoš řekl, že nestřílel Kajínek, ale policisté. Když ovšem Pokoš svědčil v případu před osmi lety, otočil se v soudní síni a ukázal na Kajínka se slovy: "To byl on, který na nás střílel. Záměnu vylučuji.".

Krajský soud o obnovení procesu s Kajínkem jednal už v květnu. Svědci vyslechnutí při minulém jednání mluvili v Kajínkův prospěch. Šlo ale o svědky, které navrhl obhájce. Poté, co nyní soud vyslechne další svědky, zhodnotí, zda se v kauze objevily nové důkazy a zda je možné řízení obnovit. Pokud by nový proces zamítl, může Kajínek podat stížnost k Vrchnímu soudu v Praze.nahoru