Zde si můžete stáhnout:
články za rok 1999 - textový dokument Word     textový dokument
kompletní složku se články od roku 1993 - 2002 textové dokumenty, zabalené ve Winzip


Rok 1999

 

24. 2. 1999  Blesk

Kajínek dostal definitivně doživotí

Vrchní soud neuvěřil pohádce o komplotu policie

 

Definitivní tečku za kauzou Jiřího Kajínka (37), odsouzeného loni v červnu v Plzni k doživotnímu trestu, učinil včera vrchní soud v Praze. Ztotožnil se z rozsudkem plzeňského soudu a za nájemnou vraždu známého plzeňského podnikatele Štefana Jandy, jeho osobního strážce Juliána Pokoše a pokus o třetí vraždu poslal Kajínka skutečně až do smrti za mříže.

     Kajínkův případ začal 30. května 1993, kdy v borských serpentinách nad Plzní za sto tisíc korun střílel současně ze dvou pistolí. Jandu usmrtil pěti ranami, jeden ze strážců zasažený čtyřmi kulkami zemřel příští den a druhý člen ochranky - Vojtěch Pokoš - se čtyřmi střelami v těle tehdy z místa činu uprchl. Posléze se stal korunním svědkem proti Kajínkovi.

    "Nikdy jsem nikoho nezabil. Za sto tisíc korun bych neudělal jiné věci, natož vraždu. Sto tisíc pro mě nejsou velké peníze, jak tvrdí státní zástupkyně. Možná, že jsou pro ni," bránil se včera Kajínek. Celá obžaloba prý byla vykonstruována plzeňskými policisty. I Jandova manželka údajně tvrdila, že za vraždou manžela je policie.

    Smrt Jandy si podle obžaloby objednal plzeňský podnikatel Antonín Vlasák. Nejprve mu hrozilo mnoholeté vězení, ale nepodařilo se dokázat, že si objednal Jandovu fyzickou likvidaci. "Janda mě vydíral. Prosil jsem všechny možné známé, aby mi pomohli vyděrače jen zastrašit," bránil se Vlasák a krajský i vrchní soud mu uvěřili.

   Proti včerejšímu výjimečnému a zcela ojedinělému rozsudku pro Jiřího Kajínka není už odvolání možné.

 

 

23. 2. 1999  Rokycanský deník

Dnes rozsudek nad Kajínkem

Vražda plzeňského podnikatele před Vrchním soudem

 

Vrchní soud v Praze by měl dnes vynést v odvolacím řízení rozsudek v kauze Jiřího Kajínka, kterého plzeňský Krajský soud odsoudil loni v červnu za dvojnásobnou nájemnou  vraždu na doživotí.

    Vrchní soud včera zahájil projednávání případu čtením nejpodstatnějších částí trestního spisu a závěrečnou řečí státní zástupkyně. Na lavici obžalovaných  vedle Kajínka usedli i plzeňský podnikatel Antonín Vlasák a bývalý policista Jiří Kreuzer. Vlasák je podezřelý, že si u Kajínka vraždy objednal. Státní zástupkyně v závěrečné řeči uvedla, že v této kauze selhala západočeská policie. Vlasák se na ni totiž několikrát obrátil s žádostí o pomoc před Jandou, ale ta na jeho oznámení nereagovala. Žalobkyně uvedla, že Vrchní státní zastupitelství učiní opatření, aby byl příslušný policejní důstojník, který byl za toto selhání odpovědný, potrestán.

 

 

24. 2. 1999  MF DNES

Vrchní soud potvrdil doživotí pro Kajínka

 

Doživotí pro nájemného vraha Jiřího Kajínka včera definitivně potvrdil Vrchní soud v Praze. Ukončil tak jednu z nejznámějších a nejsložitějších násilných kauz, kterými se policie a justice v devadesátých letech zabývaly.

   Podle odvolacího soudce, k němuž se případ dostal od plzeňských kolegů, sesbírané důkazy postačují k usvědčení Kajínka z vraždy. Rovněž souhlasil i s udělením nejpřísnějšího trestu, jaký české zákony znají, trestu doživotí.

    Kajínek v květnu 1993 na okraji Plzně chladnokrevně zastřelil podnikatele Štefana Jandu a jeho osobního strážce Juliána Pokoše. Druhý osobní strážce, zasažený čtyřmi kulkami, si tehdy zachránil život útěkem.

    Nad drobnými nesrovnalostmi - například ve výpovědích některých svědků -, kterými Kajínek argumentoval, převážily ostatní hodnověrné důkazy. "Nikdo není vševědoucí, ani soud. Rozpory však objasnil do té míry, aby bylo možno spravedlivě rozhodnout. A to se stalo, " prohlásil včera soudce Miroslav Veverka.

    Trest doživotí označil za nutný, Kajínek by měl být trvale izolován od společnosti. "Je to osobnost vysoce  inteligentní, ale bezcitná, bez výčitek svědomí. Má svou vlastní pokřivenou mravnost," odůvodnil to soudce Veverka.

     Vrchní soud také potvrdil šestnácti měsíční trest pro plzeňského podnikatele Antonína Vlasáka, který si Kajínka najal. Ten prohlašoval, že je Štefan Janda vydíral kvůli třímilionovému dluhu a vyhrožoval mu likvidací  celé jeho rodiny. Kajínek měl podle objednávky Jandu jen zastrašit, ne zabít. "Úmysl objednat vraždu se mu nepodařilo prokázat. Možná je pravda jinde, ale to ať si aktéři vyřídí se svým svědomím, " řekl k rozsudku nad Vlasákem soudce. Vlasák však do vězení nepůjde, protože strávil už tři roky ve vazbě.

    Kauza jednoho z nejznámějších a nejchladnokrevnějších nájemných vrahů dala české justici zabrat: spis případu má deset tisíc stran, před soudem vypovídalo šestapadesát svědků a jen rozsudek plzeňského krajského soudu je na sto třiceti stranách.

 

 

 

 

 

 
hlavní strana, pokud jste se ztratili..