Zde si můžete stáhnout:
články za rok 1997 - textový dokument Word     textový dokument
kompletní složku se články od roku 1993 - 2002 textové dokumenty, zabalené ve Winzip


Rok 1997

 

1997  Právo

Muž, který měl najmout Kajínka na  vraždu, bude propuštěn z vazby

 

Plzeňský podnikatel Antonín Vlasák, který čelí obvinění, že objednal Jiřího Kajínka, aby zabil jeho bývalého obchodního partnera Štefana Jandu, bude téměř po třech letech strávených ve vyšetřovací vazbě v úterý propuštěn. Právu to v pondělí potvrdila pracovnice trestního oddělení Krajského soudu v Plzni.

   "Příkaz k propuštění pana Vlasáka odfaxuji do plzeňské věznice na Borech v průběhu úterního dne," řekla. Soudce Pravoslav Polák, který v případu rozhoduje, totiž neprodloužil Vlasákovi termín vazby, který k poslednímu dni roku vypršel. Polák nebyl v pondělí na pracovišti, protože je nemocný.

    Plzeňská státní zástupkyně Věra Brázdová pro Právo uvedla, že předsedovi senátu dala včas podnět, aby obviněnému pobyt na mřížemi prodloužil. "Domnívám se, že důvody vazby nadále trvají. Tento člověk je důvodně podezřelí, že zorganizoval vraždu, objednal zabijáka, a nyní bude klidně běhat na svobodě, aniž byli u hlavního líčení vyslechnuti všichni svědci," prohlásila státní zástupkyně. Vlasáka obžaloba viní, že najal Kajínka, aby ho zbavil Jandy, který od něj vymáhal třímilionový dluh. Janda byl zastřelen v květnu 1993.

 

 

1997  

Obžalovaný z najmutí vraha v případu Kajínek propuštěn

 

Po třech letech strávených ve vyšetřovací vazbě, opustil v úterý v poledne plzeňskou věznici na Borech Antonín Vlasák, který je podezřelí z toho, že si najal Jiřího Kajínka, aby zabyl podnikatele Štefana Jandu a jeho osobního strážce. V úterý to řekl zástupce ředitele věznice Josef Havel.

    Doba vazby vypršela Vlasákovi právě v úterý. Senát Krajského soudu neshledal při posledním jednání na začátku prosince důvody pro další prodloužení vazby. Projednávání případu dvojnásobné nájemné vraždy plzeňského podnikatele Štefana Jandy a jeho osobního strážce, které se měl na návod dopustit Jiří Kajínek, soud odložil na březen a duben letošního roku. Soud se chystá vyslechnout dalších 40 svědků, kteří se k soudu buď nedostavili, nebyli vyslechnuti z časových důvodů, nebo jejich vyslechnutí požaduje některý z účastníků řízení. 

    Vlasák je obžalován z toho, že si objednal Jiřího Kajínka, aby ho zbavil Jandy, který od Vlasáka vymáhal třímilionový dluh. Janda byl zastřelen spolu se svým osobním strážcem v květnu 1993 v borských serpentinách v Plzni. Státní zástupce obžaloval v této kauze další čtyři osoby z trestných činů návodu k vraždě, neoznámení trestného činu návodu k vraždě, nadržování, nedovoleného ozbrojování, zneužívání pravomoci veřejného činitele a několika majetkových deliktů.

 

 

1997  

Podezřelý z účasti na nájemné vraždě je na svobodě

 

Po třech letech byl na Silvestra propuštěn z vazební cely plzeňské věznice na Borech Antonín Vlasák, který je podezřelí z účasti na jedné z prvních nájemných vražd po roce 1989. Obžaloba Vlasáka viní, že si najal Jiřího Kajínka k vraždě podnikatele Štefana Jandy, který ho vydíral. Ten byl zastřelen spolu s osobním strážcem v květnu 1993 v automobilu poblíž plzeňské přehrady.

     Plzeňský soud začátkem prosince nenašel důvody k prodloužení vazby, jak navrhovala státní zástupkyně. Tehdy Vlasák se slzami v očích poděkoval senátu za svobodu a slíbil, že nebude mařit další projednávání.

    "Obžalovaný nemůže za to, že dokazování je velice složité a líčení se protahuje," uvedl předseda senátu Pravoslav Polák.

 

14.03.1997 MF dnes

Konfrontace před soudem byla rozporuplná

 

P l z e ň - Ani včerejší konfrontace dvou svědků před senátem Krajského soudu v Plzni neobjasnila podezření, že v cause jedné z prvních nájemných vražd po roce 1989 sehráli negativní roli policisté. V soudní síni rozporuplně vypovídali policejní důstojník Jaroslav Kronďák a vdova po plzeňském majiteli fitnesscenter Štefanu Jandovi, kterého podle obžaloby v květnu 1993 zastřelil Jiří Kajínek na objednávku vydíraného podnikatele Antonína Vlasáka. Policie v souvislosti s vydíráním Vlasáka připravovala Jandovo zadržení. Ten však byl při údajné obchodní schůzce v Plzni zastřelen i s jedním ze svých bodyguardů v předvečer zásahu, jejž policie nedokázala udržet v tajnosti. Dosud není jasné, kdo informace prozradil. Svědkyně tvrdila, že policista Kronďák prozradil jejímu bývalému manželovi, že měl být při zásahu zatčen kvůli vydírání, a po vraždě ji ovlivňoval při výslechu. Kronďák už dříve toto obvinění popřel a prohlásil, že nikdy ve své kariéře neprozradil žádné utajované informace a nikoho při výslechu neovlivňoval. Oba svědci při konfrontaci z očí do očí často přecházeli z tykání do vykání a naopak. "Řekl jsi mi, abych se nezmiňovala ve výpovědích o tom, že se známe, protože mi to prý pomůže," prohlásila Eva Jandová-Havlová. "To není pravda, neměl jsem důvod, abyste to neuváděla. Vyšetřovatele jsem sám informoval, že tě znám," odpověděl Kronďák. Policista přiznal, že se s Jandou setkal den před jeho vraždou, kdy už věděl o termínu jeho plánovaného zatčení. O tom mu však podle jeho slov nic neřekl, protože neznal podrobnosti.

 

 

 

19.04.1997 MF dnes

Policistům se podle komisaře pracuje hůře před volnými dny

 

P l z e ň - Ani včerejší výpověď vrchního komisaře západočeských kriminalistů před senátem Krajského soudu v Plzni nevyvrátila podezření, že těžkopádné rozhodování policejních důstojníků mělo za následek jednu z prvních nájemných vražd po roce 1989. Její obětí se stal plzeňský majitel fitnesscenter Štefan Janda, kterého podle žalobce v květnu 1993 zastřelil Jiří Kajínek na objednávku podnikatele Antonína Vlasáka. Ten tři dny před vraždou požádal policii o okamžitý zákrok proti Jandovi, který ho vydírá a požaduje předání větší sumy peněz. Policie však zákrok odložila z pátku na pondělí. Nejenže se o víkendu utajená akce vyzradila, ale navíc byl podnikatel Janda zavražděn. Toho měla zásahová jednotka zatknout ve chvíli, kdy bude přebírat peníze od vydíraného Vlasáka. "Z praxe vím, že policie hůře pracuje ve dnech, po nichž následuje pracovní volno," uvedl komisař Václav Budek. Doplnil však, že akce byla naplánována na pondělí, protože vyšetřovací tým musel prověřit, zdali podezření z vydírání je odůvodněné. Dodnes však není jasné, kdo utajované zatčení prozradil. Prokázalo se pouze to, že zastřelený Janda měl známého mezi policejními důstojníky, kteří o připravovaném zatčení věděli. Celý složitý případ nájemné vraždy podnikatele Jandy měl být podle soudců ukončen koncem roku. Jelikož se stále protahují výslechy jednotlivých svědků, kterých bylo letos zhruba čtyřicet, konec celé causy je v nedohlednu.

 

 

 

30.04.1997 MF dnes

Obžalovaný Kajínek chce řádně vyšetřit

 

P l z e ň - Proti posudku psychiatrů a psychologů protestuje Jiří Kajínek, kterého žalobce viní, že na objednávku zavraždil v roce 1994 plzeňského podnikatele Štefana Jandu a jednoho z jeho bodyguardů. Znalci sice považují Kajínka za inteligentního muže, ale jeho resocializaci označili za svízelnou. Právě tento výrok by mohl pro Kajínka znamenat až doživotní trest, pokud ho soud uzná vinným. "Můj klient tvrdí, že lékaři vypracovali posudek poté, co ho pouze hodinu vyšetřovali. Nechápe, že za tak krátkou dobu mohli seriózně rozebrat jeho duševní stav," řekl obhájce Jaroslav Bárta. Předseda senátu plzeňského krajského soudu Kajínkův protest uznal a rozhodl o revizi znaleckého posudku. "Přestože jsme vyslechli téměř všechny svědky, musel jsem líčení odročit na neurčito," řekl včera soudce Pravoslav Polák.

 

22.10.1997 MF dnes

Obžalovaná popírá, že chtěla k vězni propašovat nůž

 

P l z e ň - Jednoho z nejhlídanějších vězňů, Jiřího Kajínka, včera strážci doprovodili k soudu nikoliv jako člověka, kterého žalobce viní z nájemné vraždy, ale jako svědka v procesu s bývalou prodavačkou kantýny ve věznici v Plzni na Borech. Jana Škardová je totiž obžalována, že se v dubnu 1994 pokusila Kajínkovi do cely propašovat v balíčku kuchyňský nůž. Zbraň ve vězňových rukou však neskončila, neboť strážci nůž objevili. Kajínek sice přiznal, že si objednal kulatý jídelní nůž, na nějž má nárok, ale celou causu označil za komplot. Ani výpověď Škardové neodhalila tajemství cesty kuchyňského nože do cely. "Vůbec nemám ponětí, jak se zbraň do balíčku dostala," prohlásila. Soud včera verdikt nad bývalou prodavačkou nevyřkl, neboť žalobce chce vyslechnout další svědky. "Mezi nimi bude i Kajínkův spoluvězeň," upřesnila soudkyně Daniela Pokorná, jež proces odročila na prosinec.

 

 

 

 
hlavní strana, pokud jste se ztratili..