Zde si můžete stáhnout:
články za rok 1996 - textový dokument Word     textový dokument
kompletní složku se články od roku 1993 - 2002 textové dokumenty, zabalené ve Winzip


Rok 1996

20.05.1996 MF dnes

Kajínek zkusil během vyšetřování několikrát z vězení uprchnout

P l z e ň - Konání procesu s Jiřím Kajínkem, obžalovaným z nájemné vraždy, bylo už během vyšetřování několikrát ohroženo, protože muž, který má stanout před soudním senátem, se opakovaně pokusil uprchnout z vězení. Kajínek byl dopaden v únoru 1994. Při zatýkání v hlavním městě měl u sebe deset zbraní a zvládalo ho jen početné policejní komando. Už v dubnu 1994 se Kajínkovi pokusila prodavačka firmy, jež ve vazební věznici na Borech prodávala potraviny, propašovat do cely kuchyňský nůž s dvanácticentimetrovou čepelí. Předání této zbraně však zabránili sloužící příslušníci vězeňské stráže. Po tomto incidentu byl Jiří Kajínek přeložen do věznice v Českých Budějovicích, ale zde při vycházce přeskočil vězeňskou zeď a dal se na útěk. Vězeňští dozorci jej dopadli až při líté honičce. Už před vraždou, z níž je obžalován, byl však Jiří Kajínek na útěku z vězení. Tehdy dostal jedenáct let za ozbrojené přepadení a měl být propuštěn až v roce 2001. Trest mu byl v lednu 1993 za dobré chování na pár dnů přerušen, ale Kajínek se do věznice v Příbrami-Bytízu už nevrátil.

20.05.1996 MF dnes

Před procesem kvůli nájemné vraždě panují obavy

P l z e ň - Nervozita a přísná bezpečnostní opatření doprovázejí dnešní zahájení procesu s Jiřím Kajínkem, který stane před Krajským soudem v Plzni jako obžalovaný za jednu z prvních nájemných vražd po změně režimu v roce 1989. Muž se jménem vzbuzujícím dojem nevinnosti byl už několikrát trestán, přičemž naposledy se do vězení dostal za ozbrojenou loupež, při které sebral policistům služební vůz. Policie jej považuje za všeho schopného zločince, který je mimořádné fyzicky zdatný. Obavy panují i z nevyjasněných Kajínkových vztahů k podsvětí. Nikdo z lidí zapojených do příprav procesu přesně neuvedl, zda větší nervozitu vzbuzuje strach o Kajínkův život, nebo riziko, že tento muž uprchne, o což se už několikrát pokusil. Vážně se však zvažovalo, zda by proces neměl být raději přesunut z plzeňské soudní budovy za těžkou bránu věznice Bory. Přesto bude proces s Kajínkem veřejný a odehraje se v největší jednací síni plzeňského krajského soudu, kam se vejde sedmdesát diváků. Pečlivě však bude střežena nejen soudní budova, ale zřejmě i příjezdové trasy z plzeňské věznice k soudu. Kajínek je podezřelý, že v květnu 1993 zavraždil plzeňského podnikatele Štefana Jandu a jeho osobního strážce. Podle obžaloby na ně vystřelil ze zálohy u borských serpentin na kraji Plzně. Stalo se to v době, kdy byl Kajínek na útěku z vězení, kde seděl za ozbrojenou loupež a kam se nevrátil při přerušení trestu. Obžaloba mu přičítá trestné činy vraždy, padělání a pozměňování veřejné listiny, maření výkonu úředního rozhodnutí a nedovoleného ozbrojování. Kajínkovi podle zákona hrozí dvanáct až patnáct roků vězení, případně i výjimečný trest. Spolu s hlavním aktérem procesu předstoupí před senát dalších šest obžalovaných, kteří jsou podezřelí, že mají na smrti podnikatele Jandy a jeho osobního strážce podíl. Stejný trest jako Kajínkovi například hrozí bývalému Jandovu obchodnímu partnerovi Antonínu Vlasákovi. Ten podle obžaloby vraždu objednal, neboť na něm Janda vymáhal tři miliony korun. Právě cestou za penězi byl Janda zastřelen. Kontakt s nájemným vrahem Vlasákovi podle obžaloby zprostředkoval pražský podnikatel, který rovněž předstoupí před senát. Mezi obžalovanými jsou také bývalí vysocí důstojníci západočeského policejního ředitelství v Plzni. Jsou podezřelí, že o přípravách k trestnému činu věděli, ale neoznámili to. Hlavní líčení v případu Jiřího Kajínka a spol. by mělo skončit vynesením rozsudků 31. května

21. 5. 1996  Právo

V Plzni začalo hlavní líčení s Jiřím Kajínkem, který měl na objednávku zavraždit dva muže

Za zvýšených bezpečnostních opatření začalo v pondělí u plzeňského Krajského soudu líčení s Jiřím Kajínkem, obžalovaným z dvojnásobné  vraždy provedené na objednávku.

    Kajínka který po zatčení v roce 1994 uprchl z vazební věznice v Českých Budějovicích a zadržet se ho podařilo až po několika hodinách, v soudní síni hlídalo několik střelců s ostře nabitými brokovnicemi. Spoután byl speciálními pouty kolem pasu a na rukou měl služební želízka. Obžaloba Kajínka viní z toho, že 30. května v plzeňských serpentinách třinácti výstřely ze dvou pistolí usmrtil podnikatele Štefana Jandu a jeho tělesného strážce Juliána Pokoše. Těžce zraněn byl i Pokošův bratr Vojtěch. Vraždy si podle státního zástupce u Kajínka za 100 tisíc korun objednal podnikatel Antonín Vlasák, kterého Janda s bratry Pokošovými vydíral. Vlasák je ve vyšetřovací vazbě za návod k vraždě a nedovolené ozbrojování. Na lavici obžalovaných včera kromě Kajínka a Vlasáka usedlo dalších pět

osob, jejichž údajná trestná činnost s tímto případem souvisí.

    Během pondělního líčení vypovídal bývalý velitel západočeské policejní zásahové jednotky Jiří Kreuzer, který je stíhán za zneužití pravomoci veřejného činitele, neboť údajně ovlivňoval svědky a mařil dopadení Kajínka. Kreuzer prohlásil, že se pro vedení západočeské policie stal nepohodlný poté, co poukázal na nedostatky v koordinaci policejních složek při plánovaném zadržení vyděračské party v čel s Jandou.

    Někdejší major soudu řekl, že 28. května měli být Janda a bratři Pokošové zatčeni ve Vlasákově kanceláři, kam si vyděrači měli odpoledne přijít pro peníze. "Připravil jsem podrobný plán akce a vytipoval na ni nejschopnější policejní specialisty.Dvě hodiny před spuštěním akce, jsem od nadřízených nedostal svolení k její realizaci s tím, že se přesune na pondělí. Jako důvod mi tehdy šéf kriminální policie řekl, že v pátek se prostě nepracuje," líčil senátu Kreuzer.

     Podle něj se Janda o chystané léčce na pondělí dozvěděl a okamžitě zavolal Vlasákovi. "Vyhrožoval mu, že má u policie vysoce postavené známé a nic se mu nemůže stát. O vyzrazení akce jsem informoval vrchního šéfa západočeské kriminální služby, který nad pořízeným magnetofonovým záznamem telefonického rozhovoru Jandy s Vlasákem jen kroutil hlavou a řekl, že akce bez ohledu na její provalení v pondělí stejně proběhne. V pondělí ráno jsem se dozvěděl, že Janda byl v neděli večer zavražděn," uvedl Kreuzer.

    Líčení bude v úterý pokračovat výslechy dalších svědků a rozsudek se očekává na podzim.

21. 5. 1996  Blesk

Kajínka střežilo sedm mužů

Plzeňský soud zahájil projednávání nájemné vraždy

Do soudní síně plzeňského Krajského soudu byl včera za mimořádných bezpečnostních opatření převezen obávaný vězeň Jiří Kajínek (32), podezřelí z dvojnásobné nájemné vraždy a dalších trestných činů.

    Na okraji Plzně zemřel před třemi lety v dešti kulek podnikatel Štefan Janda i jeho osobní strážce Julián Pokoš, Kajínka si údajně na zabití svého věřitele najal plzeňský podnikatel Antonín Vlasák.

    Obžalovaný Kajínek v minulosti proslul svými útěky i pokusy o útěk z vězení. Pro svoji vynikající fyzickou kondici, lásku ke zbraním, bojovému umění a stykům z podsvětím je považován za mimořádně nebezpečného pachatele. Po předvedení do soudní síně, byl včera neustále obklopen šesti, zvláště urostlými, příslušníky vězeňské služby. Další strážce ho hlídal s brokovnicí na klíně a před dveřmi stál policejní pes. Ředitel plzeňské věznice Bory Jiří Piroch upozornil dopisem předsedu senátu, že existuje důvodné podezření, že se Kajínek během přelíčení pokusí uprchnout, nebo jinak mařit jednání soudu. Proto požádal, aby měl Kajínek i během přelíčení ruce připoutány k opasku.

    Na lavici obžalovaných usedli kromě Kajínka a Vlasáka další tři muži. Dva z nich před tím sloužili ve vysokých policejních funkcích. Podle předčtené obžaloby střílel Kajínek na své oběti obouručně dvěma pistolemi. Za vraždu měl údajně dostat sto tisíc korun. Po usilovném pátrání byl zadržen ve svém pražské bytě, kde přechovával zbrojní arzenál čítající sedm pistolí, tři samopaly a jednu brokovnici. Před soude vypovídal bývalý major policie Jiří Kreuzer, nyní majitel zastavárny. Ten je obžalován z ovlivňování svědků po vraždě. Z jeho výpovědi vyplynula i mnohá nelichotivá fakta o poměrech panujících ve vedení plzeňské policie. Sám Kreuzer byl zařazen do týmu vyšetřujícího střelbu na podnikatele Jandu. V době kdy Janda umíral, byl však ve společnosti Antonína Vlasáka, podezřelého z objednání této vraždy.

21.05.1996 MF dnes

Soudní přelíčení hlídali také psi

P l z e ň - Za přísných bezpečnostních opatření byl přivezen k soudu Jiří Kajínek, obžalovaný z vraždy. Muž byl po celou dobu čtení obžaloby pevně spoután. Respekt budil i pohled na desítku členů Vězeňské služby a justiční stráže v soudní síni i psí štěkot za dveřmi. Po přečtení obžaloby byl Kajínek odvezen zpět do věznice, a hlavní líčení tedy probíhalo bez jeho účasti.

21.05.1996 MF dnes

Nájemné vraždě mohla podle svědků policie zabránit

P l z e ň - Dva bývalí důstojníci západočeského policejního ředitelství se shodli, že plzeňský podnikatel Štefan Janda zemřel v březnu 1993 spolu se svým ochráncem Julianem Pokošem zcela zbytečně. Oba muže zavraždil jeden z prvních polistopadových nájemných vrahů. "Jandova smrt je důsledkem nedbalosti policie. Ta mohla včas zasáhnout," prohlásil někdejší šéf skupiny policejní zásahové jednotky Jiří Kreuzer, který včera vypovídal před Krajským soudem v Plzni jako první ze sedmi obžalovaných v případě Jandovy tragédie. Tu má podle obžaloby na svědomí hlavně Jiří Kajínek, který se dal k likvidaci Štefana Jandy najmout za sto tisíc korun plzeňským podnikatelem Antonínem Vlasákem. Toho Janda spolu se svými tělesnými strážci připravil o dvě stě tisíc korun a dvě auta v milionové hodnotě a výhrůžkami se domáhal dalších milionových hodnot. O půldruhého milionu korun se svými nelegálně ozbrojenými společníky připravil také jiného podnikatele z Tachova. "Když se Vlasák nedočkal ani po třech žádostech policejní pomoci, tak se obrátil přímo na mě. Připravili jsme zásah, při kterém měli být vyděrači zatčeni, ovšem naši nadřízení jej přeložili z pátku na pondělí. Zdůvodnili to tím, že je pátek a takovou akci se jim již nechce dělat. Již během soboty se ale Janda o svém chystaném zatčení dozvěděl od někoho ze zainteresovaných policistů a Vlasákovi obratem vyhrožoval," uvedl před soudem Jiří Kreuzer. Pondělní akce se již neuskutečnila. Janda byl totiž spolu se svým ochráncem v neděli večer zastřelen, druhý Jandův ozbrojenec, Vojtěch Pokoš, utrpěl těžká zranění. Další z vyslýchaných policistů, Jan Mikeš, potvrdil, že Vlasák třikrát oficiálně žádal o pomoc policii proti Jandovu vydírání. Ale marně. K policejním postupům budou v dalším průběhu líčení teprve vypovídat šéfové západočeské kriminální policie. Oba bývalí policisté před soudem stojí kvůli obžalobě, že zneužili pravomoci veřejných činitelů, když ovlivňovali svědky ve Vlasákův prospěch.

21.05.1996  MF dnes

Nájemné vraždě mohla podle svědků policie zabránit

P l z e ň - Dva bývalí důstojníci západočeského policejního ředitelství se shodli, že plzeňský podnikatel Štefan Janda zemřel v březnu 1993 spolu se svým ochráncem Julianem Pokošem zcela zbytečně. Oba muže zavraždil jeden z prvních polistopadových nájemných vrahů. "Jandova smrt je důsledkem nedbalosti policie. Ta mohla včas zasáhnout," prohlásil někdejší šéf skupiny policejní zásahové jednotky Jiří Kreuzer, který včera vypovídal před Krajským soudem v Plzni jako první ze sedmi obžalovaných v případě Jandovy tragédie. Tu má podle obžaloby na svědomí hlavně Jiří Kajínek, který se dal k likvidaci Štefana Jandy najmout za sto tisíc korun plzeňským podnikatelem Antonínem Vlasákem. Toho Janda spolu se svými tělesnými strážci připravil o dvě stě tisíc korun a dvě auta v milionové hodnotě a výhrůžkami se domáhal dalších milionových hodnot. O půldruhého milionu korun se svými nelegálně ozbrojenými společníky připravil také jiného podnikatele z Tachova. "Když se Vlasák nedočkal ani po třech žádostech policejní pomoci, tak se obrátil přímo na mě. Připravili jsme zásah, při kterém měli být vyděrači zatčeni, ovšem naši nadřízení jej přeložili z pátku na pondělí. Zdůvodnili to tím, že je pátek a takovou akci se jim již nechce dělat. Již během soboty se ale Janda o svém chystaném zatčení dozvěděl od někoho ze zainteresovaných policistů a Vlasákovi obratem vyhrožoval," uvedl před soudem Jiří Kreuzer. Pondělní akce se již neuskutečnila. Janda byl totiž spolu se svým ochráncem v neděli večer zastřelen, druhý Jandův ozbrojenec, Vojtěch Pokoš, utrpěl těžká zranění. Další z vyslýchaných policistů, Jan Mikeš, potvrdil, že Vlasák třikrát oficiálně žádal o pomoc policii proti Jandovu vydírání. Ale marně. K policejním postupům budou v dalším průběhu líčení teprve vypovídat šéfové západočeské kriminální policie. Oba bývalí policisté před soudem stojí kvůli obžalobě, že zneužili pravomoci veřejných činitelů, když ovlivňovali svědky ve Vlasákův prospěch.

1996  

Obžalovaný obvinil policejní špičky

V kauze Kajínka figuruje celkem sedm osob

Výpověďmi dvou obžalovaných policistů začalo včera u Krajského soudu v Plzni hlavní líčení v kauze Kajínek. Při čtení obžaloby za zvýšené ostrahy neusedl na lavici obžalovaných jen tento muž, jemuž je dáváno za vinu, že v květnu 1993 na objednávku zastřelil plzeňského podnikatele Štefana Jandu, jeho osobního ochránce Juliána Pokoše a těžce zranil Vojtěcha Pokoše. Z návodu k vraždě je také obžalován Antonín Vlasák, který dlužil Jandovi tři miliony Kč. Z dalších trestných činů se zodpovídá ještě dalších pět osob, mezi nimi jedna žena.

    Policisté měli spáchat trestný čin zneužití pravomoci veřejného činitele a ovlivňovat svědky po vraždě. Ostatní jednoduše shrnuto údajně napomáhali Kajínkovi v jeho činnosti a zejména pak při útěku a skrývání.

    První předstoupil před senát bývalý major policie ČR Jiří K. V době vraždy byl velitelem zásahové jednotky. Jakoukoli vinu popřel. Ke kontaktům s Vlasákem, kterého měl Janda vydírat a vyhrožovat jemu a jeho rodině, uvedl, že se na něj obrátil prostřednictvím společného známého a požádal ho o pomoc. V té době již Vlasák vydal Jandovi 200 000 korun a dvě auta v hodnotě jednoho milionu korun. Jiří K. vzhledem ke svým pravomocemi prý připravil plán akce, při níž mělo v pátek 28. května dojít k zatčení Jandy a jeho společníků zásahovou jednotkou. K zákroku však bylo zapotřebí povolení vyššího nadřízeného. Aby nedošlo k vyzrazení akce, informoval, jak zdůraznil, jen své nadřízené. Pak byl odkázán na dalšího kriminalistu z krajské správy policie ČR. Ten rozhodl, že jde o akci na území města Plzně a je tedy třeba informovat vrchního komisaře městské správy Policie ČR. "Na poradě vrchní komisař /pplk. Kadeřábek/ řekl, že v pátek se nedělá a rozhodl, že akce bude odložena na pondělí."

    V neděli Vlasákovi Janda telefonicky sdělil, že ví, že má být v pondělí zatčen. Jiří K. měl oznámit šéfovi městské správy Policie ČR, že je vše vyzrazeno. Ten údajně trval na tom, že zátah v pondělí proběhne. O nedělní vraždě se Jiří K. dozvěděl v pondělí.

     Jiří K. uvedl, že byl z vyšetřovacího týmu vyhozen v okamžiku, kdy se začínal zajímat o to, kdo akci prozradil. Podle něj někdo od policie Jandovi umožňoval jisté machinace s kamiony se zbožím za úplatu 500 00 tisíc korun za jeden. "Tři roky se snažím najít odpovědi na otázky, kdo měl na smrti Jandy zájem, jak s tím souvisejí kamiony a úplatky. Zda se někdo nebál, že po zatčení začne Janda vypovídat. "  Z týmu byl však oficiálně vyhozen, pro blízké styky s Vlasákem. Jiří K. je přesvědčen, že akci prozradil jeden z vysokých policejních důstojníků, který se s rodinou Jandy blízce stýkal a byl členem přípravného týmu zásahové akce. Jmenoval ho znovu i po poučení o následcích křivého obvinění. Pokud jde o Kajínka, řekl, že ho dnes viděl poprvé.

    Svou vinu popřel také druhý člen zásahové jednotky Jan M. obviněný rovněž ze zneužívání pravomoci veřejného činitele.

24.05.1996 MF dnes

Kajínek odmítl vypovídat

P l z e ň - Hlavní obžalovaný v případu nájemné vraždy Jiří Kajínek odmítl včera před Krajským soudem v Plzni vypovídat. Obžaloba ho viní, že za peníze zavraždil plzeňského podnikatele Štefana Jandu a jeho ochránce Juliana Pokoše. "Chci uvést jen tolik, že obvinění proti mně se nezakládá na pravdě. Nikoho jsem nezavraždil, na nikoho jsem nestřílel," prohlásil Kajínek. Předseda senátu tedy četl výpovědi obžalovaného z protokolů pořízených v přípravném řízení. I tam však Kajínek většinou odmítal odpovídat. Před soudem odmítl včera vypovídat také plzeňský podnikatel Antonín Vlasák, který je podezřelý, že Kajínka k likvidaci Jandy najal. "Obžaloba je nesmyslná a vykonstruovaná," uvedl Vlasák a přiznal, že si sice ve svém okolí postěžoval, že ho Janda se svými strážci vydírá, ale nikoho k likvidaci násilníků nenajal ani nenabádal.

29.05.1996 MF dnes

Podle svědka je Kajínek vrah

P l z e ň - Za vraha plzeňského podnikatele Štefana Jandy a jeho osobního strážce Juliana Pokoše byl včera před senátem Krajského soudu v Plzni označen Jiří Kajínek. Identifikoval ho Vojtěch Pokoš, který tehdy přežil střelbu v borských serpentinách. "Na ten obličej nikdy nezapomenu. Byl to on, kdo na nás střílel. Záměnu vylučuji," prohlásil Pokoš a ukázal na přítomného Kajínka, který je obžalován z nájemné vraždy. Vojtěch Pokoš rovněž potvrdil, že jemu a jeho bratrovi Julianovi vyhrožoval plzeňský podnikatel Antonín Vlasák, že by se jim mohlo něco stát, nepřestanou-li pracovat pro Jandu. Vlasák je obžalován, že Jiřího Kajínka najal k likvidaci Štefana Jandy, který ho spolu se svými ochránci bratry Pokošovými vydíral. Kajínek obžalobu z vraždy odmítá, svůj podíl na události popírá i Vlasák.

01.06.1996  MF dnes

Případ Kajínek přerušen

P l z e ň - Hlavní líčení případu první nájemné vraždy podnikatele včera přerušil Krajský soud v Plzni. V průběhu projednávání causy stanulo před senátem celkem sedm lidí, které obžaloba spojuje s vraždou plzeňského podnikatel Štefana Jandy a jeho osobního strážce Juliana Pokoše. Další z bodyguardů, Vojtěch Pokoš, byl těžce zraněn. Hlavní obžalovaný Jiří Kajínek je podezírán, že muže zastřelil. Předseda senátu Pravoslav Polák rozhodnutí soudu zdůvodnil tím, že dokazování je v tomto případu mimořádně složité a bude nutné vyslechnout další svědky. "Hlavní líčení je proto v tomto mimořádně komplikovaném případu rozděleno do několika etap. První právě skončila, druhá začne v polovině října. Případu se bude soud věnovat ještě čtrnáct dní v listopadu, dva dny v prosinci a potom věc odročíme na rok 1997, kdy lze očekávat rozsudek," uvedl Pravoslav Polák.

12.09.1996   MF dnes

Nebezpečnému recidivistovi útěk z věznice nevyšel

J i č í n - Z valdické věznice se včera časně ráno pokusil uprchnout nebezpečný recidivista Jiří Kajínek. Fyzicky mimořádně zdatný vězeň, který si ve Valdicích odpykává trest za loupež a je veden jako obžalovaný v případu nájemné vraždy na Plzeňsku, se dostal z cely, ale stráž ho zadržela dřív, než stačil uniknout mimo věznici. "První poznatky vyšetřování naznačují, že vězeň vysadil mříž a podařilo se mu vylézt na střechu," řekl okresní ředitel policie v Jičíně Vlastimil Pilař. Vězeňská služba Kajínka se střechy sundala a umístila zpátky do cely. "Útěk jsme posoudili jako maření úředního rozhodnutí," řekl Pilař. Kajínek si pokusem o útěk může ke svému dosavadnímu jedenáctiletému trestu přidat půl roku vězení, což je zanedbatelné ve srovnání se sazbou, jaká mu hrozí za skutky, z nichž ho viní obžaloba. Okamžitě potom, co vězeňská služba zjistila, že vězeň uprchnul, vyhlásila zvláštní bezpečnostní opatření. Kajínka zadržela stráž o půl páté ráno. O událost se ve valdické věznici včera osobně zajímal generální ředitel Vězeňské služby Jiří Malý, odpoledne s ním do Prahy odejel ředitel věznice ve Valdicích Karel Kocourek. Jiří Kajínek z Prahy je u Krajského soudu v Plzni souzen jako obžalovaný za jednu z prvních nájemných vražd po změně režimu v roce 1989. Je podezřelý, že v květnu 1993, tedy v době, kdy byl na útěku z vězení, zavraždil plzeňského podnikatele Štefana Jandu a jeho osobního strážce. Obžaloba konstatuje, že na ně vystřelil ze zálohy u borských serpentin na kraji Plzně. V minulosti několikrát soudně trestaný Kajínek však za tento čin dosud nebyl odsouzen. Přerušené hlavní líčení by mělo pokračovat v listopadu a prosinci

13.09.1996   MF dnes

Kajínek přeřezal kovovou mříž ve valdické cele listem pilky

J i č í n - Nebezpečný recidivista Jiří Kajínek, který se v úterý pokusil o útěk z věznice ve Valdicích na Jičínsku, přeřezal podle vyšetřovatelů mříže v okně cely listem pilky. Kajínka stačila Vězeňská služba zadržet dřív, než se dostal ze střeženého prostoru věznice. Ředitel valdické věznice Karel Kocourek včera vyvrátil, že by mříž v okně byla uvolněná. "Vyviklanou mříž bychom odhalili při technické prohlídce," řekl Kocourek. Vyšetřovatelé podle něho nyní zjišťují, jak se Kajínek k nářadí dostal. Od okamžiku, kdy noční služba ve věznici zjistila, že Kajínek v cele není, uplynulo do jeho zadržení podle Kocourka jenom několik minut. "Ihned jsme venku rozsvítili světla a poslali strážné ven," řekl Kocourek. Po chvíli dozorci objevili Kajínka na střeše vězeňské budovy. Vězeň potom poslechl výzvu velitele směny, bez odporu slezl dolů a nechal se odvést do cely. Kajínek si ve Valdicích odpykává trest za loupež a figuruje jako hlavní obžalovaný v případu nájemné vraždy na Plzeňsku.

15.10.1996 MF dnes

Kajínek byl k soudu přivezen v řetězech

P l z e ň - S řetězy na nohou a s početnou eskortou strážců za zády absolvoval celé včerejší soudní líčení v budově plzeňského krajského soudu obžalovaný Jiří Kajínek, který se už čtyřikrát pokusil justici uprchnout a jemuž státní zástupce připisuje nájemnou vraždu podnikatele Štefana Jandy. Před vstupem do soudní síně prověřovala justiční stráž detektorem každého příchozího, aby vyloučila, že někdo pronese do sálu zbraň. Dva svědci případu vypovídali anonymně ze sousední místnosti. Jejich slova zněla v soudní síni z reproduktorů a oni sami sledovali dění v sále na monitorech. Podle obžaloby Kajínek v květnu 1994 v Plzni zastřelil Štefana Jandu a jeho osobního strážce, druhého bodyguarda těžce zranil. V té době byl na útěku z vězení, kde si odpykával jedenáctiletý trest za loupež a kam se nevrátil při přerušení trestu. Proces za Jandovu vraždu byl letos v květnu přerušen a po včerejším znovuzahájení by měl trvat do začátku prosince. Senát anonymně vyslechl utajeného svědka vraždy, který tvrdí, že několik minut po střelbě viděl muže, jak prchá od místa činu. "Málem srazil mého syna z cesty," uvedl svědek. Na otázku, zda poznává na monitoru muže, s nímž se setkal, svědek odpověděl: "Zřejmě to ten vpředu sedící, protože má pouta." Kromě Kajínka je obžalováno dalších šest lidí, kteří jsou v podezření, že mají na Jandově vraždě podíl. Je mezi nimi i bývalým obchodní partner zavražděného Antonín Vlasák, který si podle obžaloby vraždu objednal, neboť Jandovi dlužil tři miliony korun. Před senátem jako svědek vypovídal i Vlasákův syn. Řekl, že Janda se svými osobními strážci vydíral jeho otce. "Hrozili, že znásilní matku a vystřílí celou rodinu, když nedostanou peníze," řekl Vlasákův syn.

18. 10. 1996  Plzeňský deník

U soudu svědčila manželka zavražděného podnikatele

Svědectví vdovy po zavražděném podnikateli Štefanu Jandovi bylo tématem včerejšího pokračování hlavního líčení v kauze "Kajínek" u Krajského soudu v Plzni. Soud vyhověl její žádosti, aby mohla vypovídat za nepřítomnosti obžalovaných, což zákon umožňuje v případě, že se svědek obává o svou bezpečnost a mohla by tím být jeho výpověď ovlivněna.

    Kromě jiného se svědkyně vrátila k posledním dnům před vraždou. Tehdy telefonicky jejího muže kontaktoval jakýsi "doktor Lebeda" a nabídl mu obchod za deset milionů korun. Dal si s ním schůzku v borských serpentinách v Plzni. To bylo počátkem posledního květnového týdne v roce 1993. Pak jí prý manžel vyprávěl, že tam přišel, ve srovnání s jeho postavou, jakýsi chudáček v ošumělém saku, delších mastných vlasech a brýlích. Nic se však nedohodlo. Dali si další schůzku pod Nuselským mostem v Praze. To již prý začal být nesvůj. Pro jistotu pod Nuselský most jeli Pokošové jako jeho ochranka s tím, že "Lebedu" přivezou do motorestu v Rudné u Prahy, kde čekal Janda, ona a policista J. Kronďák. "Lebeda" jim však z auta utekl a řekl, že přijede před půlnocí do Rudné sám. Již se neobjevil. Telefonoval až druhý den ráno, že se chce sejít s Jandou o samotě. Týž den večer ho vylákal opět do borských serpentin. Janda s Pokošema tam jeli zcela neozbrojeni, neboť je policista Kronďák varoval, aby si nebrali ani nůž, že se na ně chystá ze strany policie akce a zbraň by byla důkazem, že vydírají.  Právě tato schůzka nakonec skončila střelbou.

    Korunní svědek Vojtěch Pokoš, který byl při schůzkách s "doktorem Lebedou", již dříve v soudní síni vypověděl, že šlo o obžalovaného Jiřího Kajínka, kterého také nakonec viděl střílet.

    Podle svědkyně dával manžel "Lebedu" do souvislosti s A. Vlasákem, protože hovořil o tom, že ví, že na někom vymáhá peníze. "Lebedu" prý chtěl chytit, přivést na policii a dokázat, že ho A. Vlasák najal.

18. 10. 1996  Právo

Vrah měl zálusk na jednoho muže

Vdova po zavražděném podnikateli odmítla vypovídat před obžalovanými

Z dvojnásobné vraždy obviněný Jiří Kajínek, spoutaný řetězy na rukou i na nohou, si včera v soudní síni Krajského soudu v Plzni příliš dlouho nepobyl. Před senát totiž předstoupila manželka podnikatele Štefana Jandy, zavražděného na objednávku, a odmítla vypovídat v přítomnosti obžalovaných. Kajínek společně s údajným objednavatelem A. Vlasákem tedy museli opustit soudní síň.

     Vysoká štíhlá hnědovláska Eva Jandová - Havlová včera před soudem líčila okolnosti, které předcházely zavraždění jejího muže. S podobnou výpovědí se svěřila Blesku bezprostředně po vraždě, která se odehrála v Květnu roku 1993 v borských serpentinách u Plzně.

   Týden před vraždou volal podle svědkyně Jandovi jistý Lebeda, který si s ním chtěl smluvit schůzku. Údajně mělo jít o obchod za deset milionů korun. Schůzka se odehrála v borských serpentinách, kam Janda přijel v doprovodu dvou osobních strážců. Objevil se tam prý muž menší postavy  v ošumělém saku s delšími mastnými vlasy a brýlích na očích. Tehdy se nic nedohodlo a Lebeda trval na další schůzce, která se měla odehrát o několik dní později na opuštěném staveništi pod pražským Nuselským mostem.

    Lebeda se údajně snažil Jandu přinutit, aby na schůzku přišel sám. Toto noční setkání se neuskutečnilo, protože Lebeda na místo nedorazil. Poslední schůzka byla dohodnuta na osudnou květnovou neděli. Do známých borských serpentin odjel Janda, s vyhlídkou na dobrý obchod, v doprovodu osobních strážců. Namísto miliónů korun však inkasoval kulku do hlavy, stejně jako jeden ze strážců. Lze se zřejmě domnívat, že Lebeda byl ve skutečnosti Kajínek, kterého si najal na zlikvidování věřitele Vlasák, jenž Jandovi údajně dlužil tři miliony korun.

    Jandová - Havlová také před soudem uvedla, že upustila od vymáhání těchto pohledávek a dlužní úpis předala na polici s tím, že ho nechce. Vyslýchaná svědkyně se v průběhu křížové palby otázek obhájce jednoho z obžalovaných rozplakala. Předseda senátu proto hlavní líčení přerušil a výslech svědkyně bude pokračovat dnes. Soud bude pokračovat výslechem policisty, který je do složitého případu zapleten.

18.10.1996 MF dnes

Vdova odkryla zákulisí vraždy manžela

P l z e ň - V zákulisí nájemné vraždy plzeňského podnikatele Štefana Jandy stáli podle výpovědi jeho tehdejší manželky i příslušníci policie. Vdova také uvedla, že ji jeden z policistů ovlivňoval u výslechu. Případ první nájemné vraždy podnikatele, z které je obžalován Jiří Kajínek a několik jeho společníků, nyní projednává Krajský soud v Plzni. Státní zástupce je přesvědčen, že Kajínek v květnu 1993 na okraji Plzně zastřelil Jandu, jeho osobního strážce a dalšího bodyguarda zranil. Učinil tak na základě objednávky podnikatele Antonína Vlasáka, kterého jeho bývalý obchodní partner Janda vydíral. "Asi týden před manželovou smrtí se ozval jakýsi doktor Lebeda, který si s ním domluvil několik schůzek. Prý věděl, že vymáhá dluh, a chtěl domluvit nějaký obchod za deset milionů. Manžel však tušil, že za tím stojí Vlasák," uvedla Eva Jandová, nyní znovu provdaná Havlová. Rovněž uvedla, že v zákulisí případu stálo několik policistů, kteří se angažovali ve prospěch Jandy i Vlasáka. "Mého manžela informoval kriminalista Jaroslav Kronďák, že policie připravuje akci k jeho zatčení. Doporučil mu, aby na schůzku nepřicházel on ani jeho strážci ozbrojeni," vypověděla Jandová-Havlová. Nájemný vrah tedy v borských serpentinách střílel do trojice neozbrojených mužů. Vdova se rovněž vyjádřila, že ji zmíněný policista později ovlivňoval u výslechu. Eva Jandová-Havlová uvedla, že své lidi měl u policie také Antonín Vlasák. Jeho syn však včera prohlásil, že se jednalo pouze o obchodní kontakty s některými policisty.

1996  Blesk

Muž v okovech stále mlčí

Žaloba: To je kat z Plzně

"Už vezou toho zabijáka" oznamovala včera na stanici tramvaje žena své přítelkyni poté, co okolo nich krátce před devátou hodinou prosvištěla kolona houkajících automobilů.  Za mimořádných bezpečnostních opatření byl k soudu eskortován mimořádně nebezpečný vězeň Jiří Kajínek (33), obviněný z dvojnásobné nájemné vraždy.

Vězeň Kajínek, proslulí svými útěky z vězení, nyní pobývá v plzeňské věznici Bory. Svému klientovi věnuje početný tým po zuby ozbrojených hlídačů maximální péči. Včera údajně poprvé Kajínka přivedli do soudní síně s pouty nejen na rukou, ale i jeho nohy obepínal masivní řetěz a vězeň se mohl jen s velkými obtížemi pohybovat. Pouta mu byla rozhodnutím předsedy senátu ponechána během celého jednání. Kajínek je obviněn z vraždy podnikatele Štefana Jandy a jeho osobního strážce Juliána Pokoše. Oba muži byli zastřeleni 30. května v Plzni pravděpodobně na objednávku podnikatele Vlasáka, dalšího obviněného, který byl včera u soudu přítomen.

    "Domnívám se, že by to mohl být ten spoutaný muž. Jiného v soudní síni nepoznávám, oznamoval hlas z reproduktoru v soudní síni. Patřil jednomu ze dvou utajovaných svědků, kteří včera u soudu vypovídali. Muž jmenovaný jako Novák, byl očitým svědkem popravy podnikatele Jandy. Vracel se z ryb a zaslechl střelbu. Náhle spatřil po ulici běžet muže s pistolí, který nasedl do favoritu světlé barvy, kde seděli již dvě jiné osoby, a z místa činu všichni odjeli. Nato svědek přišel k bílé mazdě, v níž byla zavražděný Janda. Pokoušel se telefonem z mazdy přivolat policii. K jeho překvapení byly první vozy policie na místě ještě, než se mu podařilo dovolat se. Svědek vypovídal v jiné místnosti, prostřednictvím mikrofonu. Dění v soudní síni sledoval na monitoru. Druhý utajený svědek jmenovaný opět jako Novák byl policista a vypovídal o Kajínkově zatčení v Praze.

    Nebezpečnost Jiřího Kajínka dokládá skutečnost, že již čtyřikrát utíkal z vězení. Když si v příbramské věznici odpykával jedenáct let za loupežné přepadení policistů, bylo mu ze záhadných důvodů povoleno přerušení trestu. Jeho přítelkyně, která byla manželkou pracovníka technického servisu úřadu vlády, pomohla během přerušení trestu zprostředkovat Kajínkovi schůzku s tehdejším ministrem spravedlnosti Jiřím Novákem. Kajínek se u ministra snažil dosáhnout revize svého procesu. Rozsudek byl podle něho příliš tvrdý. Schůzka však nedopadla podle Kajínkových  představ a on se do vězení již nevrátil. Při tomto útěku se také nechal najmout k vraždě podnikatele Jandy.

    Po pozdějším zadržení, kdy bylo v jeho bytě nalezeno sedm pistolí, tři samopaly a jedna brokovnice, putoval Kajínek do plzeňské věznice Bory, kde začal plánovat další útěk. Prostřednictvím prodavačky z vězeňského obchodu si nechal do cely propašovat nabroušený kuchyňský nůž. Ten při předávání objevil pozorný dozorce. Kajínek byl pak umístěn do věznice v Českých Budějovicích. Během vycházky v betonové kóji vyhnul stropní pletivo, vylezl ven a po hromosvodu slezl mimo prostor věznice. Po několika minutové honičce byl zadržen v ulicích města.

    O poslední útěk se Kajínek pokusil začátkem září  ve valdické věznici. V noci přepiloval mříže, dostal  se mimo celu a vylezl na střechu vězeňské  budovy. Tam byl v záplavě světel objeven a zadržen. Kajínek při včerejším soudním líčení stále velmi bedlivě pozoroval své okolí a budovu soudu. Nelze vyloučit, že mu v hlavě zraje další plán na útěk.

22.10.1996 MF dnes

V zákulisí nájemné vraždy figurují i policisté

P l z e ň - Bývalý zástupce šéfa zásahové jednotky a jeden z kriminalistů ze západočeského ředitelství policie figurují v zákulisí nájemné vraždy Štefana Jandy. Tu v těchto dnech projednává Krajský soud v Plzni. Ze zastřelení podnikatele Jandy a jeho bodyguarda je obviněn Jiří Kájínek a kromě dalších i plzeňský podnikatel Antoním Vlasák, který si podle názoru státního zástupce vraždu objednal. Před senátem včera vypovídali kriminalisté Jaroslav Pluhař a Josef Chyba. Ti spolu s dalšími policisty připravovali zadržení Štefana Jandy a jeho osobních strážců, kteří vydírali podnikatele Antonína Vlasáka. Tento muž se dobře znal se zástupcem velitele zásahové jednotky policie Jiřím Kreuzerem a jeho prostřednictvím požádal o zákrok proti vyděračům. Jandovo zadržení však policisté z dosud nevyjasněných důvodů odložili z pátku na pondělí. Mezitím byla utajovaná akce prozrazena a Štefana Jandu s jeho ochráncem zastřelil nájemný vrah. Manželka zavražděného Jandy před senátem prohlásila, že se o chystaném zadržení jejího muže dozvěděli od přítele, kriminalisty Jaroslava Kronďáka, který byl o akci perfektně informován. "Inspekce ministra vnitra následně zjišťovala, kdo a jak mohl akci vyzradit, ale bez úspěchu," tvrdil včera před senátem zástupce šéfa západočeských kriminalistů Jaroslav Pluhař. Ten rovněž přiznal, že neznal konkrétní plán připravované akce a že o jejím prozrazení se dozvěděl až poté, co byl Janda zavražděn. Hlavní líčení bude pokračovat výslechy dalších západočeských kriminalistů

22. 10. 1996  

Svědectví policistů si odporovala

Dva vysocí policejní důstojníci svědčili včera v kauze "Kajínek". Měli se vyjádřit k připravované akci na zadržení podnikatele Štefana Jandy a jeho ochránců bratří Pokošů, která byla ze strany policie vyzrazena a nakonec k ní vůbec nedošlo, neboť den před ní byl Janda a jeden z Pokošů zavražděn. Jejich výpovědi si místy odporovaly a nekorespondovaly ani s jejich předešlými tvrzeními.

    Svědek Jaroslav Pluhař, tehdejší zástupce vrchního komisaře kriminální služby krajské správy policie ČR uvedl, že akce byla naplánována na pondělí, protože bylo třeba připravit plán a zároveň prý vydíraný A. Vlasák nemohl sehnat v tak krátké době peníze k předání. Na dotaz jednoho z obhájců, v čem plán spočíval, odpovědět nedokázal s tím, že ho neviděl, že byl o něm pouze informován od svého podřízeného. "Svědek lže" oponoval J. Kreuzer, obžalovaný v souvislosti s případem za zneužití pravomoci veřejného činitele. Podle něj předložil konkrétní plán na akci už ráno. Uvedl, že svědek po oznámení závažného trestného činu nic nezajistil, nesplnil svou povinnost a způsobil tím závažný následek, což hraničí se spácháním trestného činu maření úkolu veřejného činitele z nedbalosti.  A. Vlasák, obžalovaný z najmutí vraha. Zdůraznil, že peníze přichystané měl.

    Druhý policejní důstojník Josef Chyba potvrdil, že již ráno byl Kreuzerův taktický plán k dispozici a o jiném nic nevěděl. Připustil fakt, že i přesto, že major J. Kronďák udržoval s Jandovými styky, na případu zpočátku pracoval. Poté, co paní Jandová uvedla, že ji mj. Kronďák při výslechu ovlivňoval, aby o něm nehovořila apod., inicioval J. Chyba jeho postavení mimo službu až do vyřešení případu.

23. 10. 1996  

Oficiálně nikdo neví, kdo policejní akci vyzradil

Podle vysokého policejního důstojníka, který svědčil v kauze "Kajínek", zadržení vyděračů nic nebránilo

"Bylo by mým životním snem zjistit, kdo zákrok proti vyděračům vyzradil", uvedl včera před senátem Krajského soudu v Plzni k případu vraždy plzeňského podnikatele Štefana Jandy vysoký policejní důstojník Josef Chyba.

    Podle policisty Jiřího Kreuzera, obžalovaného z ovlivňování svědků a zneužití pravomoci veřejného činitele, však prý všichni na krajské správě Policie ČR v Plzni věděli, že s rodinou Jandových udržuje blízké styky vyšetřovatel J. Kronďák. O něm také během hlavního líčení uvedla vdova po zavražděném, že manžela varoval, že se na měj něco chystá. Právě tohoto muže  J. Chyba, jako jeho nadřízený pověřil účastí na přípravách zadržení Jandy a jeho ochranky. Svědek prý oficiálně o těchto stycích nevěděl. Uvědomil ho o nich sám J. Kronďák, když před plánovaným zátahem řekl, že dělat na Romech Pokošových mu nevadí, ale nechce se angažovat u samotného Jandy, neboť jsou kamarádi. Přesto na případu, v němž hrozilo stíhaným osobám více než desetileté vězení, nadále pracoval. J. Chyba uvedl, že ho nenapadlo, že by mohl něco vyzradit.

     Zdůraznil dále, že v zásadě nesouhlasí s výpovědí tehdy svého nadřízeného J. Pluhaře, který u soudu vystoupil před ním a tvrdil, že nebyl čas přichystat akci již na pátek. Odkládat ji díky přípravám podle J. Chyby nutné nebylo. Důvodem rovněž nemuselo být ani to, že vydíraný A. Vlasák neměl peníze k předání. Podobné akce se běžně provádějí i bez peněz, nebo se daly obstarat falešné. A. Vlasák, obžalovaný z najmutí vraha i J. Kreuzer zdůraznili několikrát, že obnos připraven byl.

1996  

V borských serpentinách se střílelo ze dvou pistolí

Znalecké posudky Kriminalistického ústavu v Praze a odborná vyjádření přednesli tři znalci v kauze "Kajínek" včera před senátem Krajského soudu v Plzni. Odborníci potvrdili, že se v borských serpentinách vraždilo dvěmi pistolemi. Určili tak podle nábojnic a střel zjištěných na místě činu. Zbraně totiž nikdy nalezeny nebyly. Jednalo se podle nich o samonabíjecí pistole ráže 7,65 mm. Jedna byla české a druhá zahraniční výroby.

    Stejně jako znalci z oboru lékařství dospěli k závěru, že na jednoho z ochranky podnikatele Štefana Jandy Vojtěcha Pokoše, který přežil, kdosi střílel skutečně z bezprostřední blízkosti. Jedna rána byla dokonce vypálena z pouhých 30 cm.

    Připustili také možnost, že útočník střílel oběma rukama, jak vypovídají někteří svědkové.

23. 10. 1996  Blesk

Zabiják má kouzlo

Proces s Jiřím Kajínkem (33), obžalovaným z nájemné vraždy plzeňského podnikatele Štefana Jandy a jeho osobního strážce se stal pro obyvatele Plzně velkou atrakcí. Soudní síň, v níž se odehrává hlavní líčení, téměř denně praská ve švech diváky z řad široké veřejnosti, kteří se na Kajínka přišli ze zvědavosti podívat.

     Muž kterého předchází pověst neuvěřitelně nebezpečného, všeho schopného zabijáka, jenž se čtyřikrát pokusil o útěk z vězení, na většinu z nich u soudu působí celkem sympaticky. Zvláště ženy jsou urostlým a podle všeho i velmi inteligentním recidivistou doslova okouzleny. Napjatě sledují a očekávají, kdy s nevinným úsměvem na tváři zachrastí řetězy, kterými je po celou dobu v soudní síni spoután na rukou i na nohou. V soudní budově je vždy na několik minut doslova ochromen běžný život v okamžiku, kdy je Kajínek přiváděn v doprovodu početných a po zuby ozbrojených strážců včetně statného psa. Schodiště je vždy obleženo zvědavci, mezi kterými je i mnoho půvabných administrativních pracovnic soudu. Viditelně nejvíce ho pobavili rozporné výpovědi policejních důstojníků, kteří jsou do případu nájemné vraždy rovněž zapleteni. I když si Kajínek získal sympatie mnohých lidí, nelze zapomenout, že i přes nesporné osobní kouzlo je to tvrdý a nebezpečný muž. Pokud by se mu někdy podařilo uprchnout z vězení, dalo by se očekávat zvýšení úmrtnosti osob v některých kruzích.

27.11.1996 MF dnes

Svědek vypověděl, že nikdy tajné informace neprozradil

P l z e ň - Policista Jaroslav Kronďák, kterého včera senát Krajského soudu v Plzni předvolal jako svědka v cause nájemné vraždy Štefana Jandy, prohlásil, že nikdy ve své kariéře neprozradil utajované informace. Plzeňského majitele fitnesscenter podle obžaloby v květnu 1993 zastřelil Jiří Kajínek, kterého si najal podnikatel Antonín Vlasák, jehož Janda vydíral. Policie v souvislosti s tímto vydíráním připravovala Jandovo zadržení. Ten však byl při údajné obchodní schůzce zastřelen i s jedním ze svých osobních strážců vpředvečer zásahu, jejž policie nedokázala udržet v tajnosti. Dodnes není jasné, kdo informace prozradil. Eva Jandová před senátem už dříve prohlásila, že její bývalý manžel se o svém připravovaném zadržení dozvěděl od policisty Jaroslava Kronďáka, který byl jejich známým. Vdova dále uvedla, že po manželově vraždě ji při výslechu Kronďák ovlivňoval. "Nesouhlasím s tvrzením, že jsem ji ovlivňoval. Ani nevím, z jakého důvodu mě obviňuje z prozrazení akce," řekl včera Kronďák. Policista přiznal, že Jandu znal mnoho let a že se s ním setkal i den před jeho vraždou, tedy v době, kdy už věděl o jeho plánovaném zatčení. O tom mu však podle svých slov nic neřekl. "Vyšetřovali mě inspektoři ministra vnitra, ale nedospěli k závěru, že bych utajované informace prozradil, a proto jsem se mohl vrátit do služby," řekl Jaroslav Kronďák. "Soud si vyžádá novou konfrontaci obou svědků, neboť jejich výpovědi jsou v rozporu," uvedl předseda senátu Pravoslav Polák.

1996  

Obžalovaný se prý zajímal o služby čečenské mafie

V kauze "Kajínek" včera u Krajského soudu v Plzni vypovídal další svědek ke kontaktům Antonína Vlasáka, obžalovaného z najmutí vraha na podnikatele Štefana Jandu.

     Podle původního tvrzení obžalovaného Alexandra Hegedüse, který měl zkontaktovat Jiřího Kajínka s Antonínem Vlasákem, byl svědek údajně mužem, který zprostředkovával A. Vlasákovi vazbu na čečenskou mafii. Prý bylo A. Vlasákovi nabídnuto, že za půl milionu korun měsíčně mu mafiáni zařídí ochranku, nebo za jednorázový honorář pozvou zabijáka z Ruska, který to s jeho protivníkem vyřídí a zase odejde. Toto tvrzení A. Vlasák už dříve popřel s tím, že by spíš patřilo do dobrodružných románů.

    Svědek  k celé záležitosti upřesnil, že A. Vlasáka kvůli nějakým obchodům seznámil se svým známým emigrantem, který přijel podnikat z Austrálie do Prahy. Právě zmíněný muž ve svědkově přítomnosti nabízel jakémusi vysokému policejnímu důstojníkovi ochranu od zmíněné mafie. Svědek pak dával historku k dobrému v restauraci na Májovce v Plzni. A. Vlasák poté sám projevil o Čečence zájem. Svědek ho prý odkázal na Australana.  Zda ke kontaktu došlo, či nikoliv, již nevěděl.

1996  

Život má podle Kajínka jiné rozměry než peníze

Znalci uvedli před senátem Krajského soudu v Plzni, že obžalovaný není ve své podstatě agresivní osobou

Za velmi obtížnou považují znalci z oboru psychologie a psychiatrie resocializaci Jiřího Kajínka obžalovaného z vraždy plzeňského podnikatele Štefana Jandy a jeho ochránce Juliána Pokoše.

    Specialisté včera vypovídali před senátem Krajského soudu v Plzni. Shodli se na tom, že Jiří Kajínek je nadprůměrně inteligentní anomální osobnost až na pokraji psychopatie. podle nich má sklon k egocentrismu, narcizmu, je citově chudší. Dospěli však k závěru, že obžalovaný není ve své podstatě agresivní osobou. Odpovídá to také zjištění, že nepodléhá emocím ani radostným, ani zlostným. Na dotaz, jak by se choval při dalším eventuelním útěku z vězení, uvedl psycholog, že by si patrně zvolil způsob, co nejméně konfliktní. Pokud by, mu však někdo hodlal v dosažení cíle zabránit, pak by se agresivně zachoval.

    Po týdnech, které již hlavní líčení trvá, se včera obžalovaný rozhovořil. Oponoval tvrzení znalců, že pokud čin spáchal, pak jeho motiv byl zištný. Uvedl, že lidský život má jiné rozměry než peníze. Opětovně popřel, že by vraždy spáchal, natož za 100 000 korun, jak mu dával za vinu vyšetřovatel.

    Pozitivní rysy obžalovaného jsou podle psychologa pečlivost až pedantnost, organizační a rozumové schopnosti, logické uvažování. Pokud by jich dokázal využít ve prospěch společnosti, pak není jeho resocializace vyloučena.

    Pozoruhodné byly také závěry znalkyň z oboru lékařství. Dospěly k závěru, že Š. Janda i V. Pokoš byli oproti očekávání zastřeleni z větší vzdálenosti. Naopak z bezprostřední blízkosti byl střelen V. Pokoš, který jediný přestřelku v borských serpentinách přežil. Policista J. Kreuzer obžalovaný ze zneužití pravomoci veřejného činitele a ovlivňování svědků, upozornil včera senát, že mu bylo zprostředkovaně vyhrožováno ze strany Jaroslava Kronďáka, který byl známým rodiny Jandových. Údajně mu po druhém obžalovaném policistovi Janu M. vzkazoval, aby byl loajální. Jiří Kreuzer však netuší, co by měl před soudem zamlčet. Policista Jan M. včera prohlásil, že si není jist, zda šlo o vyhrožování nebo běžné konverzační téma, ale když si promyslel jisté souvislosti, došel k názoru, že je třeba informovat spoluobžalovaného i soud. Chování J. Kronďáka mu prý připadalo zvláštní. Několikrát mu údajně řekl, že je třeba si nenaběhnout. Ani jeden z obžalovaných si však není vědom,  co by na něj mohli vyzradit, čeho se obává.

04.12.1996 MF dnes

U soudu zazněl hlas zastřeleného podnikatele

P l z e ň - Hlas Štefana Jandy, kterého podle obžaloby v květnu 1993 zastřelil Jiří Kajínek na objednávku podnikatele Antonína Vlasáka, včera zazněl v síni plzeňského krajského soudu. Předseda senátu totiž na závěr druhé etapy soudního dokazování nechal přehrát zvukový záznam telefonického rozhovoru mezi obětí a Vlasákem. Ten rozmluvu nahrál na magnetofon několik hodin před Jandovou smrtí. Z nahrávky je patrné, že Janda požadoval po Vlasákovi milion šest set tisíc korun a že věděl o přísně utajované policejní akci, při které měl být zadržen a obviněn z vydírání. Přestože oba podnikatelé udržovali úzké styky se dvěma vlivnými důstojníky ze západočeského policejního ředitelství, dodnes není jasné, kdo prozradil informace o zásahu, který policisté připravovali. Předseda senátu Pravoslav Polák včera odročil hlavní líčení na březen příštího roku. "Od poloviny října senát vyslechl téměř třicet svědků a několik soudních znalců. Na jaře příštího roku vyslechneme dalších čtyřicet lidí," uvedl Polák. Na otázku, zda soud uzavře causu do konce roku 1997, nedokázal odpovědět. "Nevylučuji to, i když dokazování tohoto případu je velice složité," řekl Polák. Antonín Vlasák, kterého obžaloba viní z návodu k vraždě, bude na letošního Silvestra propuštěn z vazby. Předseda senátu totiž odmítl doporučení státní zástupkyně na prodloužení vazby. "Obžalovaný nemůže za to, že se soudní líčení protahuje," vysvětlil Polák. Vlasák senátu se slzami v očích poděkoval za svobodu a slíbil, že nebude nijak mařit další šetření.

23.12.1996 MF dnes

U soudu s Kajínkem promluví čtyřicet svědků

P l z e ň - V případu Jiřího Kajínka, který je obžalován z nájemné vraždy plzeňského podnikatele Štefana Jandy a jeho osobního strážce v květnu 1993, hodlá plzeňský krajský soud vyslechnout dalších téměř čtyřicet svědků. Předseda senátu Pravoslav Polák si však netroufl odhadnout, zda soud vynese rozsudek do konce roku 1997, protože dokazování je velice složité. Podle obžaloby si Kajínka najal podnikatel Antonín Vlasák, aby se zbavil bývalého obchodního partnera, který od něj vymáhal dluh činící tři miliony korun. Vlasák však už před vraždou Jandy policii oznámil, že je vydírán. Policisté se proto chystali Jandu zatknout, ale tato přísně utajovaná akce byla vyzrazena. Dodnes není jasné, proč vrah zastřelil Jandu právě v předvečer chystaného zásahu. Při soudním přelíčení vyšlo najevo, že Vlasák i Janda měli dobré známé mezi vlivnými důstojníky západočeského policejního ředitelství. Vdova po zastřeleném podnikateli před soudem vypověděla, že Jandu o připravovaném zatčení informoval kriminalista Jaroslav Kronďák. Policista to však v soudní síni popřel. Protože výpovědi Kronďáka a bývalé Jandovy manželky jsou zcela v rozporu, což vyvolává spekulace o tajemném policejním zákulisí celého případu, soudce Pravoslav Polák plánuje konfrontaci obou svědků. Obžalovaný Jiří Kajínek neustále tvrdí, že po Jandovi a jeho dvou strážcích v serpentinách u plzeňské přehrady nestřílel. Korunní svědek obžaloby, Jandův osobní strážce, který střelbu přežil, však před senátem Kajínka označil jako vraha. Nikdo z dalších svědků, kteří viděli z místa činu utíkat neznámého muže, však nepotvrdili, že by jím byl právě Kajínek. Ten podle obžaloby vraždil v době, kdy byl na útěku z vězení, kde si odpykával jedenáctiletý trest a kam se nevrátil při přerušení trestu. Protože se po svém zatčení ještě čtyřikrát pokusil o útěk, při jeho převozech z cely do soudní síně ho doprovázela početná eskorta vězeňských strážců a po zuby ozbrojení muži ze zásahové jednotky. Na nohou a rukou Kajínkovi řinčely řetězy, kterými byl spoután po celou dobu, kdy se pohyboval mimo věznici. Kajínek byl z plzeňské věznice převezen do Valdic za přísných bezpečnostních opatření začátkem prosince. Na lavici obžalovaných v jednací síni plzeňského krajského soudu usedne v květnu 1997, kdy začíná další etapa soudního dokazování.
hlavní strana, pokud jste se ztratili..