1993    1994    1995    1996    1997    1998    1999    2000    2001    2002    2003    2004   


 Úvod
 Aktuálně
 Monitoring tisku
 Obnova řízení
 Guestbook
 Komentáře
 Na vlastní oči
 Reportáže
 Akce
 Fotogalerie
 Milost
 Stížnost k ÚS
 Usnesení NS
 Usnesení ÚS
 Rozhovor
 Vyšetřování
 Pochybení
 Rozsudek
 Zpráva VSČR
 Životopis
 Valdice
 Petice
 Chat
 Odkazy
 Napište nám(Fotografie se otvírají do nového okna)
Zvětšit Zvětšit Zvětšit Zvětšit

25.05.2004 ČTK 9:02

Rozhodování o obnovení Kajínkova procesu odročeno na 20. července

Zvětšit PLZEŇ - Plzeňský krajský soud dnes odročil jednání o případném obnovení procesu s dvojnásobným vrahem Jiřím Kajínkem na 20. července. Důvodem je onemocnění Kajínkova obhájce a nepřítomnost pozvaných svědků. Soud začal za mimořádných bezpečnostních opatření Kajínkův případ projednávat v pondělí.
Zvětšit

Dnes měl senát mimo jiné vyslechnout i Vojtěcha Pokoše, kterého Kajínek před 11 lety údajně postřelil. Pokoš tehdy Kajínka usvědčil. Kajínkova obhajoba však tvrdí, že Pokoše k tomu přiměla policie.

Soud měl vyslechnout i další svědky. Poté by měl zhodnotit, zda se v kauze objevily nové důkazy, a zda je možné řízení obnovit. Pokud by nový proces zamítl, může Kajínek podat stížnost k Vrchnímu soudu v Praze.
Zvětšit

Kajínek byl k doživotí odsouzen v červnu 1998 za to, že zastřelil podnikatele Štefana Jandu, jeho osobního strážce Juliána Pokoše a postřelil jeho bratra Vojtěcha. Vraždy si prý objednal plzeňský podnikatel Antonín Vlasák, jehož Janda vydíral. Vlasákovi však soud neprokázal, že si objednal vraha. Odsoudil ho jen za vydírání.
Zvětšit

Kajínek svou vinu vždy popíral. Jeho advokát nyní tvrdí, že má nové důkazy o tom, že je Kajínek nevinný, a žádá obnovení procesu. Svědci, kteří byli vyslechnuti v pondělí, svědčili v Kajínkův prospěch. Šlo o svědky, které navrhla obžaloba.

      

Zvětšit

24.05.2004 ČTK 16:09

Svědek tvrdí, že se střelba v Plzni stala jinak a viděli ji vězni

PLZEŇ - Antonín Vlasák, který dnes vypovídal u plzeňského krajského osudu v kauze dvojnásobného vraha Jiřího Kajínka, řekl, že věděl již před lety, že několik vězňů vidělo střelbu v borských serpentinách z oken plzeňské věznice. Podle nich se vraždy staly jinak, než uvedly soudy. Vlasák to ale nikdy neřekl policii, státní zástupkyni ani soudu. Prý jim nedůvěřoval.
Vlasáka obžaloba vinila z toho, že si Kajínka na vraždu najal. Vlasák obvinění popírá. Odsouzen byl pouze za vydírání a strávil tři roky ve vazbě. Zvětšit

Dnes uvedl, že se ve vazbě dověděl od spoluvězně Orose, že střelbu viděl z oken koupelny. Podle Orose střílel auta menší muž, který utíkal z místa pryč, ale pak se nenápadně vrátil zpátky a zamíchal se do davu u auta. Totéž řekl dnes Oros soudu.

"Řekl jsem to jen svému advokátovi, ale ten mi poradil, abych o tom nemluvil, protože bych případ zbytečně komplikoval. Policii jsem vůbec nedůvěřoval, protože na mě činila nátlak, abych se přiznal, nebo že mě jinak zavřou do vazby mezi cikány a ti si to se mnou vyřídí. Státní zástupkyni jsem také nevěřil. Slyšel jsem, že má potíže s alkoholem," uvedl Vlasák. Na otázku soudu, proč přichází s tímto svědectvím až dnes, řekl, že se rozhodl na základě informace, že advokát Kolja Kubíček usiluje o obnovení procesu s Kajínkem.

Kajínek k tomu jen dodal, že on má s policií rovněž špatné zkušenosti. "Nebyla šance dovolat se toho, aby vyšetřovatel udělal něco, co by mohlo dosvědčit, jak se to stalo," uvedl.

Dnes třiačtyřicetiletý Kajínek za posledních šest let, kdy stál naposledy před plzeňským krajským soudem, viditelně zešedivěl. Ač spoután na nohou i na rukou, snáší proces klidně a s poměrně usměvavou tváří. Před každým vyjádřením se radí s advokátem. Vystupuje velmi zdvořile a uhlazeně. Nikdo by v něm na první pohled dvojnásobného vraha nehledal. Z klidu ho nevyvedou ani maskovaní ozbrojenci, kteří v soudní síni ostražitě hlídají každý pohyb. Neujde jim ani pohyb v oknech druhého křídla soudu.

Do soudní síně se dostala jen hrstka novinářů a několik Kajínkových příznivců. Nechybí mezi nimi ani jeho fanynky. "Chci, aby se soud dobral spravedlnosti. Zatím mám dojem, že se o to snaží," zhodnotila dnešní líčení Magdalena Vinšová z Liberecka.

Líčení pokračuje v úterý výslechem dalších svědků. Obhajoba požaduje ještě další svědky. Soud případ s největší pravděpodobností odročí.

Kajínek byl na doživotí odsouzen za to, že podle soudu zastřelil podnikatele Štefana Jandu, jeho osobního strážce Juliána Pokoše a postřelil Vojtěcha Pokoše. Vraždy si prý objednal plzeňský podnikatel Antonín Vlasák, jehož Janda vydíral. Vlasák byl ale odsouzen jen za vydírání, nikoliv za návod k vraždě.

O obnovu případu požádal v lednu Kajínkův advokát. Žádost zdůvodnil zejména novými svědky, kteří prý téměř před 11 lety viděli z vazební cely střelbu v serpentinách před plzeňskou věznicí na Borech. Zločin se podle nich stal jinak, než jak jej ve verdiktu popsaly soudy. Plzeňský krajský soud má rozhodnout, zda bude Kajínkův proces znovu obnoven.

     

24.05.2004 ČTK 12:23

Svědek tvrdí, že Kajínek v osudný den nebyl v Plzni

PLZEŇ - Další svědek v kauze dvojnásobného vraha Jiřího Kajínka Jaroslav Ďurči u plzeňského krajského soudu vypověděl, že Kajínek v osudný den v Plzni vůbec nebyl, ale zdržoval se u něj doma v Praze. Ďurči tak změnil výpověď, v níž se před lety přiznal, že Kajínka vezl do Plzně na místo činu. Nyní řekl, že ho k této výpovědi donutila policie.

Podle něj policie zneužila jeho homosexuality a donutila ho k přiznání. Policisté mu prý vyhrožovali, že z dvojnásobné vraždy v plzeňských serpentinách obviní jeho i jeho tehdejšího přítele. Údajně mu dali přesné instrukce, jak má vypovídat. V přípravném řízení se tedy na nátlak policie přiznal, ale u soudu již nikdy nevypovídal.

"Tehdy jsme byli s Jirkou v Praze u mě doma. Do Plzně jsem ho nikdy nevezl," řekl Ďurči. Kajínek na to řekl, že si to přesně nepamatuje, ale že je to možné. "Tehdy jsme se často navštěvovali," uvedl.

O tom, že Kajínek v Plzni nevraždil, hovořil i svědek Jan Oros, který byl v době vražd před téměř 11 lety ve vazební věznici na Borech a střelbu prý viděl na vlastní oči. Podle něj byl střílející člověk menší postavy a nemohl to být Kajínek. "Vadí mi, že v base sedí člověk, který nevraždil," zdůvodnil své rozhodnutí vypovídat před soudem až po tolika letech. Dříve prý měl strach, protože se obával policie. Oros byl patnáctkrát soudně trestán za majetkovou a násilnou trestnou činnost.

Kajínek byl na doživotí odsouzen za to, že zastřelil podnikatele Štefana Jandu, jeho osobního strážce Juliána Pokoše a postřelil Vojtěcha Pokoše. Vraždy si prý objednal plzeňský podnikatel Antonín Vlasák, jehož Janda vydíral.

Líčení pokračuje odpoledne výslechem Vlasáka.

     

24.05.2004 ČTK 10:10

První svědek: V serpentinách na Borech nestřílel Kajínek

PLZEŇ - První svědek, který dnes vypovídal před plzeňským krajským soudem v případu Jiřího Kajínka, řekl, že tento na doživotí odsouzený dvojnásobný vrah v borských serpentinách nestřílel. Svědek Jan Oros byl v době vražd ve vazební věznici na Borech a střelbu prý viděl na vlastní oči.
"Viděl jsem muže menší postavy, který třikrát vystřelil na bílé auto, pak utíkal po pěšince asi 70 až 100 metrů, potom se vrátil oklikou na silnici k autu a zamíchal se mezi lidi. Ještě jsme si říkali, jak je drzý," popsal téměř 11 let staré události Oros. Podle něj byl střílející člověk menší postavy a nemohl to být Kajínek.

"Vadí mi, že v base sedí člověk, který nevraždil," zdůvodnil své rozhodnutí vypovídat před soudem až po tolika letech. Dříve prý měl strach, protože se obával policie. Oros byl patnáctkrát soudně trestán za majetkovou a násilnou trestnou činnost.

Kajínek byl na doživotí odsouzen za to, že zastřelil podnikatele Štefana Jandu, jeho osobního strážce Juliána Pokoše a postřelil Vojtěcha Pokoše. Vraždy si prý objednal plzeňský podnikatel Antonín Vlasák, jehož Janda vydíral.

O obnovu případu požádal v lednu Kajínkův advokát. Žádost zdůvodnil zejména novými svědky, kteří prý téměř před 11 lety viděli z vazební cely střelbu v serpentinách před plzeňskou věznicí na Borech. Zločin se podle nich stal jinak, než jak jej ve verdiktu popsaly soudy. Plzeňský krajský soud má rozhodnout, zda bude Kajínkův proces znovu obnoven.

     

24.05.2004 ČTK 9:49

V Plzni začal soud, který rozhodne, zda obnoví Kajínkův proces

PLZEŇ - Za mimořádných bezpečnostních opatření, velkého zájmu médií i veřejnosti začalo dnes v 08:20 u Krajského soudu v Plzni jednání, které rozhodne, zda bude znovu otevřen případ na doživotí odsouzeného dvojnásobného vraha Jiřího Kajínka. Před plzeňským soudem stanul znovu po šesti letech. V červnu 1998 tam byl odsouzen na doživotí. Kajínek však svou vinu vždy popíral. Jeho advokát nyní tvrdí, že má nové důkazy o tom, že je jeho klient nevinný.
Okolí budovy krajského soudu střežily desítky maskovaných policejních ozbrojenců. Policisté dokonce uzavřeli některé ulice přilehlé k soudní budově. Šanci dostat se do mimořádně střežené jednací síně měli kromě aktérů případu jen lidé, kteří si předem opatřili vstupenky. Byli to především novináři, což s nelibostí nesli někteří Kajínkovi příznivci. Malá jednací síň pojala ani ne polovinu přítomných lidí.

"Nedostali jsme se tam, čekám tu už od rána, tady v budově by se určitě našla větší místnost," nevěřícně kroutila hlavou žena středního věku. Přes kordon ozbrojenců, kteří přiváděli na rukou i nohou spoutaného Kajínka, držela vězni pěsti i jedna rusovláska. Jiní lidé byli spokojení už jen s tím, že Kajínka na pět metrů alespoň viděli.

Přes bezpečnostní opatření se do jednací síně nedostala ani Klára Slámová, která na Kajínkově případu spolupracuje s advokátem Koljou Kubíčkem. "Já jsem nepředpokládala, že bych potřebovala speciální lístek na jednání, jsem z advokátní kanceláře a dělala jsem na tom případu víc než rok," řekla.

"Jirko, drž se, oni mě tam nepustili," zavolala proto Slámová na Kajínka, kterého eskorta přiváděla do soudní síně. "Ještě nemám advokátní zkoušky, takže nemůžu zastupovat samostatně, ale zákon nezakazuje, abych tam byla vedle advokáta jako asistent. Nepustili mě tam, ačkoliv jsem tam napsaná jako důvěrník pro odsouzeného," dodala s hořkostí Slámová.

Neúspěšně se do soudní síně snažila dostat i žena z Příbramska. "Nějakou dobu si s panem Kajínkem píšu a patří k mým přátelům, takže jsem ho chtěla podpořit," řekla. Ačkoliv pravdu o vině či nevině podle jejích slov zná jen sám Kajínek a snad bůh, je přesvědčena, že v předchozím soudním rozhodnutí není vše v pořádku. "Jsou tam nejasnosti a ty by se určitě měly objasnit. Pokud člověka odsoudí na doživotí, tak by tam pochybnosti neměly být vůbec žádné," tvrdí.

Kajínek byl na doživotí odsouzen za to, že zastřelil podnikatele Štefana Jandu, jeho osobního strážce Juliána Pokoše a postřelil Vojtěcha Pokoše. Vraždy si prý objednal plzeňský podnikatel Antonín Vlasák, jehož Janda vydíral. O obnovu případu požádal v lednu Kajínkův advokát. Žádost zdůvodnil zejména novými svědky, kteří téměř před 11 lety viděli z vazební cely střelbu v serpentinách před plzeňskou věznicí na Borech. Zločin se podle nich stal jinak, než jak jej ve verdiktu popsaly soudy.

Kajínkovi zůstaly během jednání pouta na rukou i nohou. V síni ho hlídají kromě justiční stráže i maskovaní ozbrojenci. Advokát Kubíček sice požádal o přítomnost důvěrníka, soud to ale zamítl. Jako první vypovídal u soudu Jan Oros, který viděl střelbu z borské věznice.

O případném obnovení procesu rozhoduje nový senát v čele se soudcem Tomášem Boučkem. Je jedním z mála plzeňských soudců, který neměl s Kajínkovou kauzou nikdy předtím nic společného. Líčení je naplánováno na dva dny. Až do začátku nebylo vyloučené, zda se z bezpečnostních důvodů nebude konat bez veřejnosti. Kajínkův advokát tvrdí, že jeho klientovi někdo vyhrožuje smrtí.

nahoru