1993    1994    1995    1996    1997    1998    1999    2000    2001    2002    2003    2004   


 Úvod
 Aktuálně
 Monitoring tisku
 Obnova řízení
 Guestbook
 Komentáře
 Na vlastní oči
 Reportáže
 Akce
 Fotogalerie
 Milost
 Stížnost k ÚS
 Usnesení NS
 Usnesení ÚS
 Rozhovor
 Vyšetřování
 Pochybení
 Rozsudek
 Zpráva VSČR
 Životopis
 Valdice
 Petice
 Chat
 Odkazy
 Napište námVideo ČT 24 Živě

18.07.2005 ČTK Jiří Kajínek u soudu (Autor: Jiří Bervida,  MAFA
Plzeňský soud odročil řešení Kajínkovy žádosti o obnovu procesu na 3. -5. října 2005

Svědci opět nepřišli, naděje ale Kajínkovi zůstala

PLZEŇ - Krajský soud v Plzni dnes opět odročil projednávání případu Jiřího Kajínka, který usiluje o obnovení svého procesu. Kajínek, který byl odsouzen na doživotí za dvojnásobnou nájemnou vraždu, tvrdí, že je nevinný. Na jednání dnes ale opět nepřišli dva předvolaní svědci, soud zároveň vyhověl návrhu obhajoby a nechá předvolat dalšího svědka. Případ byl odročen na 3. až 5. října.

Stejně jako v minulosti i dnes se jednání konalo za velkých bezpečnostních opatření, velké pozornosti médií a asi dvacítky Kajínkových příznivců. Protože se do jednací síně vešlo jen 12 lidí se vstupenkami, zůstali Kajínkovi příznivci většinou na chodbě.

Když eskorta vězně po odročení případu odváděla, spustili pokřik "Jirka není vrah" či "Kajínek je nevinný". Kajínek, který byl celou dobu v poutech, na to reagoval úsměvem. "To je pro něj aspoň nějaká světlá chvilka," řekl jeden ze skandujících lidí Stanislav Strejcovský. Skupinka vězňových příznivců později rozvinula venku na ulici transparenty s hesly o Kajínkově nevině. Chodci před soudní budovou si tak mohli přečíst nápisy "Justice nestojí o pravdu" a "Kajínek: trvám na své nevině, nikdy jsem nikoho nezabil".

Čtyřiačtyřicetiletý Kajínek byl odsouzen k doživotí za to, že v roce 1993 v Plzni v borských serpentinách zastřelil dva lidi a jednoho postřelil.

Soud měl dnes vyslechnout především Alexandra Hegedüsse, který k soudu nepřišel už dříve. Vrchní soud i Kajínkovi obhájci na jeho výslechu trvají. Soudu se ale nedaří ho najít. K jednání dnes nepřišla ani vdova po jednom se zavražděných mužů. Soud tak vyslechl jediného svědka. Žádné nové skutečnosti do případu ale nevnesl. Na místě vraždy se tehdy našlo předvolání na policii pro jedno auto s poznávací značkou okresu Plzeň-jih. U soudu tak dnes vypovídal tehdejší majitel tohoto auta. Uvedl ale, že na místě vraždy nikdy nebyl.

Vůz prý tehdy půjčoval jen svému tehdejšímu zeťovi. Obhajoba proto požádala soud o jeho výpověď. Podle Slámové je zajímavé, že nalezeným předvoláním se při vyšetřování případu nikdo nezabýval a nezjišťoval, jak se tam dostalo. U soudu vyšlo najevo, že manželka, dcera i bývalý zeť vyslýchaného svědka pracují u policie.

Obhajoba dnes požadovala vyslechnutí ještě dalších svědků, senát ale tento návrh zamítl. Měli dosvědčit Kajínkovo tvrzení, že ho v roce 2002 kontaktovalo vrchní státní zastupitelství a nabízelo mu, aby se přiznal k vraždě a zároveň dosvědčil, že borských serpentinách střílel ještě jeden z tehdejších policistů Jaroslav Kronďák. Za takové svědectví se pak měl údajně Kajínek dočkat obnovy procesu a mírnějšího trestu. I když Kajínek vystupoval před soudem klidně, zamítnutí svědků, kteří měli toto jeho tvrzení potvrdit, ho evidentně rozrušilo. "Kam už se mám odvolávat? Komu už to mám říkat? Kam se mám obrátit, aby se ta pravda zjistila?" tázal se emotivně předsedy senátu.

Kajínkovým případem se různé soudy zabývají už řadu let. Muž byl odsouzen u plzeňského krajského soudu v létě 1998, rozsudek potvrdil vrchní soud. Kajínek se pak domáhal nového jednání, ale krajský soud loni v září jeho žádost zamítl. Když se Kajínek odvolal, vrchní soud případ zase vrátil do Plzně. Zde se případ začal projednávat v květnu a znovu dnes. Další kolo by se mělo odehrát v říjnu. Kajínkova obhajoba sice požadovala bližší termín, soud jí ale vzhledem ke své vytíženosti nemohl vyhovět.

     nahoru